برگزاری دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین (ع)» در حوزه هنری

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، کوروش زارعی در مورد انگیزه‌های برپایی این رویداد گفت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری پس از برپایی موفق نخستین سوگواره مجلس خوانی «شبیه علی (ع)» در شب‌های قدر و سوگواره «شبیه حسین(ع)» در سال گذشته به استقبال دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» می‌رود.

زارعی افزود: سوگواره «شبیه علی (ع)» همزمان با شب‌های قدر با حضور تعدادی از نقالان و تعزیه خوانان برجسته کشورمان از شهرهای مختلف در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. همچنین اولین سوگواره «شبیه حسین» مجموعه‌ای از ۱۰ مجلس تعزیه تولید دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بود که مهر ماه سال پیش همزمان با ماه محرم روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. برای ضبط این مجموعه برنامه، تعزیه‌خوانان مطرح کشور از شهرهای گوناگون از جمله اراک، قم، تفرش، اصفهان،  قزوین و تهران ، دعوت به همکاری شدند. امسال نیز به همین ترتیب از پیشکسوتان و بهترین‌های شبیه‌خوانی با دبیری «محسن میرزاعلی» دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» را راه‌اندزی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریورماه در حیاط حوزه هنری و کنار رواق شهادت دو شهید گمنام هر شب پس از نماز مغرب و عشا میزبان علاقه‌مندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود. اجراهای این سوگواره همزمان به صورت زنده از شبکه‌های مجازی پخش خواهد شد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد مجلس‌های این سوگواره گفت: در این سوگواره هفت مجلس تعزیه اجرا خواهد شد. تعزیه روز نخست مربوط به مجلس حر است و در نهایت مجلس هفتم نیز به مجلس بازار شام اختصاص دارد.

وی افزود: اجراهای دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» ضبط تلویزیونی خواهد شد تا پس از انجام کارهای فنی لازم آماده پخش از شبکه چهار سیما در دهه پایانی ماه صفر شود.

زارعی با اشاره به حضور پیشکسوتان هنر تعزیه در این رویداد گفت: در نظر داریم تا طی برپایی این سوگواره هر شب یکی از بزرگان تعزیه کشور که تا کنون از سوی ما تقدیر نشده است را با حضور رئیس حوزه هنری و دیگر مسئولین تجلیل و از هنرمندی‌هایشان تقدیر شود. همچنین با توجه به اهمیت و نقش هر یک از آنها در هنر تعزیه کشور مستندی از آنها در همین فرصت ساخته شود.

زارعی در معرفی برخی از برجسته‌ترین تعزیه‌خوانان حاضر در این سوگواره گفت: استاد رضا حیدری، عباس حیدری، عباس جواهری، مرتضی صفاریان، محمد رضایی، محسن هاشمی، آقای نرگس‌خانی، محمود معینی، سعید نبئی، عباس صالحی، علی صدیقیان، خلیل پیریایی، جواد فلاحتی، مسعود حجازی‌مهر، سید امیر صالحی، استاد اسماعیل محمدی، استاد ابراهیم میرزاعلی و حسن فیاض از جمله مهم‌ترین هنرمندانی هستند که دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از وجود آنها بهره‌مند خواهد شد.

زارعی در پایان از برپایی موزه تخصصی تعزیه در کنار این سوگواره خبر داد و گفت: همزمان با برپایی این سوگواره گالری ابولفضل عالی میزبان مجموعه‌ای از ابزار و لوازم‌های تعزیه در حوزه‌های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک‌ها و عروسک‌ها و نسخ تعزیه خواهد بود. این موزه سیار همزمان با روزهای برگزاری آماده خدمت به علاقه‌مندان خواهد بود.

دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریور ماه با دبیری محسن میرزاعلی در حیاط حوزه هنری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی هر شب بعد از نماز مغرب و عشا ضمن پخش از فضای مجازی، میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت