بازیگوشی‌های نقاشانه با ذهنیتی عاری از اجبار به خلق

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

جیمز جویس، یک حادثه‌ دردناک، دوبلینی‌ها-

نقاشی‌های اخیر آذرخش عسگری بازیگوشی‌های نقاشانه‌ای هستند که با ذهنیتی عاری از اجبار به خلق به وجود آمده‌اند، درست در زمانی که او آگاهانه به کنج امنش پناه برده تا فکر نکند، نجنگد، مقاومت نکند و تصمیمی نگیرد؛ از جایی شروع کند و به جایی دیگر برسد، بادی به فکر دهد و تصاویری بسازد. اما درست در همین حال است که با فراغ بال و آسودگی خیال، نقاط پنهان و پیدای نهان‌زده و دغدغه‌های شخصی و غیرشخصیش را هدف قرار داده و با نیتی غیرمتعمدانه همه را یک‌جا به زبان تصویر روایت کرده است.

با گذر زمان اما، گویی روایت‌های او دیگر چندان شخصی هم به نظر نمی‌رسند. تصاویری التقاطی ‌و تکه‌تکه از ذهنی التقاطی و تکه‌تکه که همه‌ ناخوشایندی‌ها و سرخوردگی‌های اجتماعی و اقلیمی را به همراه آرزوهای رنگی و دور، یک جا کنار هم می‌گذارد؛ و این آیا شبیه به همان تجربه‌ پس از جنگ جهانی اول نیست که در آن بیان هنرمندانه تغییر شکل می‌دهد و عناصر تصویر از هم‌آهنگی و توازن تبدیل به اجزایی بیانگر و پرحرکت شده و در گذر زمان روایتی به مراتب شخصی‌تر و در عین حال از منظر مفهومی مشترک‌تر خلق می‌کند؟

بازیگوشی‌های نقاشانه با ذهنیتی عاری از اجبار به خلق

نظامی‌گری، ملت‌گرایی و استعمارطلبی اگر به جنگ جهانی اول انجامید که در واکنش به آن و خرابی‌های به جای مانده از آن جریان سیال ذهن قدرت گرفت و تک‌گویی درونی پررنگ‌تر از قبل در حوزه‌ ادبی جولان داد، در حوزه‌ هنر هم فراواقع‌گرایان با بهره‌گیری از مواجه‌ علمی فروید با آن‌چه او ناخودآگاه خواند، به منظور بیان فردی و در عین حال برای مواجهه با آسیب و رنجشی که ناشی از همان خرابی‌های روانی-اعتقادی-اجتماعی بود از ابزارهای بیانگری دوران «معاصر» خود بهره گرفتند تا استیصال و درعین حال امیدواری‌های خود را به واسطه‌ استفاده از زبان رویا‌ها و لایه‌های پنهان ذهنشان به تصویر کشند.

از مهم‌ترین این ابزار نوآورانه، کلاژ بود که طی دورانی نزدیک به یک سده – از همان دهه‌ دوم سده‌ بیستم گرفته تا دوران پسا‌مدرن‌ اواخر سده‌ پیش و تا به امروز – به هنرمندان کمک کرد تا در بستر‌های فکری متفاوت دوران معاصر بتوانند به تنوع دیداری آفریده‌های خود افزوده و بنا به تشخیص و نیاز فردیشان، عناصری دیداری از شرایط و محیط سیاسی-اجتماعی و فکریشان را درون آثار خود وارد کرده و به زبان روز خود سخن گویند.

در آثار پیش رو نیز همین مواجهه صورت گرفته است اما این بار تکه‌های ادغام شده در بستر نقاشی‌های آذرخش عسگری، بر خلاف نمونه‌های رویا‌گونه‌ آثار فراواقع‌گرایان، یا حضور محصولات مصرفی و بریده‌هایی از روزنامه‌ها و سایر نمونه‌های چاپی نوشتاری دوران هنرپاپ که کارکردی سیاسی، معترض و انتقادی داشتند، تکه‌هایی از نقاشی‌های خود او یا به عبارتی بریده‌هایی از ذهن التقاطیش در نقاشی‌های سیاه سالن اول، و برچسب‌هایی که بناها یا عناصر شهری شناخته شده از نقاط مختلف جهان هستند در نقاشی‌های سالن سوم، و حتی تصویر‌هایی چند لایه در آثار به نمایش درآمده در سالن دوم را در کنار هم قرار داده تا با تاکیدی نامتعمدانه بر روش خودزیست‌نگارانه‌اش، بیان فردیش را در مقامی انسانی معاصر متاثر از آن‌چه در «اطرافش» در مقیاس جهانی می‌گذرد نقاشانه بیان کند.

اما برخلاف آن‌چه در طول تاریخ هنر کمابیش صد سال اخیر برای هنرمندانی که از کلاژ و اسمبلاژ جهت رویارویی انتقادی با پیرامونشان یا ایجاد تنوعی دیداری بهره‌ گرفتند، آذرخش عسگری در نقاشی‌هایش تکنیک‌هایی متفاوت را به‌کار نگرفته و تکه‌هایی غیرهمسان را به آفریده‌هایش نیافزوده تا برای خود فرصتی جهت به دست آوردن تجربه‌ا‌ی نو بیافریند. در واقع زبان بیانگر او گویای الگوی تفکر و رفتار تکه تکه‌ و چندلایه‌ اوست که از مشخصه‌های دوران حاضر است: دوران پساپسامدرن یا به عبارت دیگر متامدرن که بسترش واکنشی فرهنگی به وقایع اخیر جهانی چون تغییرات اقلیمی، بحران‌های اقتصادی، عدم ثبات سیاسی و انقلاب دیجیتال است و زبانش تاکید بر داستانگویی و روایت‌گری شخصی.

آذرخش عسگری با کلاژ و ایجاد تصاویر چند تکه، روایت شخصیش را با استفاده از تکه‌تکه‌هایی از تخیلی غیرهمسان و غیر یک پارچه به تصویر تبدیل می‌کند و با قرار دادن تصویر چهره‌اش حتی، بی آنکه اصراری بر به خودنگاره بودن آن داشته باشد، دور از جسمش، به خود با نگاهی مشکوک می‌نگرد و تجربه‌ بی‌واسطه‌ خود‌زیست‌انگارانه‌اش را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

مریم مجد
شهریور ۱۴۰۰»

این نمایشگاه همه‌روزه به‌جر شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ در گالری اُ واقع در تهران، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت