«آن‌ها و موهایشان» سوژه عکاسی شدند/ اینها ۱۵درصد مردم جهان هستند!

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نمایشگاه عکس «آن‌ها و موهایشان» از ۱۹ تا 24 شهریور ماه در گالری شلمان برگزار می‌شود.

«آن‌ها و موهایشان» سوژه عکاسی شدند/ اینها ۱۵درصد مردم جهان هستند!به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، نمایشگاه عکس مهدی حسینی و فریدا صفائیان به نام «آن‌ها و موهایشان» روز جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۱ در گالری شلمان افتتاح می‌شود و این نمایشگاه تا ۲۴ شهریور از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ شب در این گالری برپا است.

مهدی حسینی در بیانیه این نمایشگاه نوشته است:«آن‌ها کسانی هستند که نزدیک به ۱۵٪ مردم جهان را تشکیل می‌دهند. وجه تمایز «آن‌ها» موهای فرفری‌شان است. یک ویژگی که نه برای آن می‌توان وجه مثبتی درنظر گرفت و نه وجهی منفی؛ چراکه در وهله اول امری است ژنتیکی و در مرحله بعد امری است که می‌تواند کاملا اکتسابی باشد، به این معنی که عده‌ای از ۸۵٪ دیگر مردم، خود را شبیه به ۱۵٪ در اقلیت مو فرفری کند.

شاید بتوان ادعا کرد که اگر گسترش شبکه‌های اجتماعی همانند؛ اینستاگرام و تلگرام و غیره در سطح جهان علی‌الخصوص فراگیر شدن آن در ایران وجود نداشت، امروز در این سال‌ها خرده فرهنگی برای این ۱۵ درصد فرفری مادرزاد در جهان وجود نداشت؛ چراکه آن‌ها از طریق همین شبکه‌های اجتماعی همدیگر را پیدا کردند و آشنا شدند، روابط خود را گسترش دادند و آن‌طور که شبکه به شبکه گشته، تاریخ ۱ خرداد یا ۲۲ می را برای برگزاری یک جشن سالانه «مو فرفری‌ها» انتخاب کرده‌اند.

«آن‌ها» اگرچه یک روز خاص برای خود در نظر گرفته‌اند اما وجوه انسانی، تربیتی، اجتماعی و موقعیتی دیگرشان باعث شده تا در طول سال نیز در فرصت‌های گوناگون کنار هم جمع شوند و در هر یک از این میهمانی‌ها بنا به علائق نسلی-اجتماعی‌شان به رقص، موسیقی و انواع شادی‌های دیگر بپردازند.

جمع‌های «آن‌ها» اگرچه می‌توانسته بهانه‌های گوناگونی داشته باشد اما ماحصل جامعه‌ای شده است که با توجه به برخی جلوگیری‌ها و موانع برای دوستی و برگزاری‌های دورهمی شکلی زیرزمینی با یک ویژگی ساده – که فرفری بودن موی سر است – تبدیل به یک خرده‌فرهنگ شده است. واکنش مردم با آن‌ها متفاوت است. بعضی از افراد آن‌ها را مسخره می‌کنند و بعضی از افراد آن‌ها را به‌عنوان یک فرد شاد می‌پذیرند. هرچند مو فرفری‌ها در بالای صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی‌شان نوشته‌اند «ما را نپی‌چون، ما خودمون فریم» اصطلاحی که مردم عام به‌عنوان عدم اعتماد به بعضی از رفتارها به همدیگر بیان می‌کنند. آن‌ها که از دو نسل اخیر هستند در عدم اعتماد با همدیگر دارای گفتمان مشترک هستند.

«آن‌ها و موهایشان» ماحصل دوسال عکاسی از خرده‌فرهنگی است که در آن نمایندگانی از دهه‌های گوناگون جامعه ایرانی وجود دارد. آن‌ها را براساس علاقه‌مندی و آن چیزی که از وهمشان (خیالشان) است استیو شده‌اند. از وسایل شخصی‌شان گرفته تا علایق آن چیزی که باشند و تا ارتباط روزمرگی زندگی آن‌ها در تقابل دنیای مدرن و سنت و دین جای است که آن‌ها را با رویایشان به‌واسطه موهایشان پیوند زده است و ارجاع به آن چیزی که متعلق به آن‌هاست.»

این نمایشگاه همه‌روزه در گالری شلمان واقع در تهران، میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت