ترند پوشیدنی پاییز امسال در استقبال باشکوه از چهل‌تکه‌ها | رد پای هنر سنتی ایرانی در مسیر جهانی مد پایدار

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گروه مد و لباس هنرآنلاین: بسیاری بر این باورند ترند شدن پارچه‌های چهل‌تکه در پاییز و احتمالاً زمستان امسال در راستای حمایت از جریان جهانی مد پایدار است.

چهل‌تکه از دیرباز نماد سلیقه، هنر، صرفه‌جویی، صبر و حوصله بانوان ایرانی است که آن را به‌منظور به دست آوردن پارچه در ابعاد گسترده با باریک‌ترین و خردترین پارچه‌های دور ریز می‌دوختند. حال‌آنکه از به هم دوختن پارچه‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، جاذبه بصری بسیار زیادی در این نوع دوخت و پارچه‌سازی پدید می‌آمد.

بنا بر اخبار منتشرشده در سایت‌های خارجی و ایرانی مرتبط با حوزه مد و لباس، دنیای فشن در پاییز و زمستان امسال به سراغ یکی از قدیمی‌ترین دوخت‌های ایرانی رفته و پارچه‌های چهل‌تکه را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ترندها معرفی کرده است.

به‌طور مثال یکی از ترندهای پاییزی و زمستانی در سال 2021 میلادی، شلوارهای جین چهل‌تکه هستند. این در حالی است که شلوارهای جین در بین مردم طرفداران زیادی دارند و با برگشت پارچه‌های چهل‌تکه، این ترند در این شلوارها وارد شده است. تمامی قطعات این شلوار با دوخت و حتی رنگ‌های مختلف در کنار هم قرارگرفته‌اند.

برای استفاده از هنر چهل‌تکه دوزی در دوخت انواع لباس همچون پیراهن، مانتو، شال و روسری نیز از پارچه‌های ساده، گل‌دار، چهار‌خانه، محرماتی و خال‌دار استفاده می‌شود.

قطعات پارچه را می‌توان از انواعی انتخاب کرد که بافت محکمی داشته باشد تا در هنگام دوختن و به‌مرور زمان از پس شست‌وشوی مکرر، تاروپود آن از هم‌ گسسته نشود.

چهل‌تکه گاه با دوخت‌ها و تزئیناتی مانند گل‌دوزی، سنگ‌دوزی، مروارید‌دوزی، منجوق‌دوزی و جز این‌ها همراه است. همچنین، گاه قطعاتی از چهل‌تکه را به‌صورت برجسته می‌دوزند که برای این کار، اسفنجی به قطر دو میلی‌متر زیر همان تکه پارچه قرار می‌دهند و دورش را کوک می‌زنند؛ به‌طور‌کلی، چهل‌تکه دوزی را مشتمل بر روش‌های ساده، معرق، ضخیم‌دوزی، برشی، نمدی و مرصعی دانسته‌اند.

چهل‌تکه‌دوزی گاه با تکنیک‌های خاص همچون آجیده‌دوزی یا مطلسه دوزی و تکه دوزی همراه می‌شود و آن را از حالتی ساده خارج می‌کند. در چهل‌تکه دوزی تکرار وجود دارد یعنی یک طرح مدام در طول کار تکرار می‌شود و این شکل‌ها معمولاً در اکثر مواقع اشکال هندسی هستند که از پشت به وسیله کوک به هم متصل می‌شوند و در کنار هم قرار می‌گیرند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت