الهه بابالو: آگاهی عمومی جامعه را نسبت به دشواری‌های خلق آثار هنری سنتی و دستی افزایش دهیم | تأکید بر لزوم خلاقیت در ایجاد آیتم‌های آموزشی

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گروه مد و لباس هنرآنلاین: الهه بابالو فعال و مدرس عرصه مد و لباس و همچنین دوخت‌های سنتی درباره فعالیت‌های خود و شرایط موجود در این عرصه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: فعالیت در زمینه صنایع‌دستی را با گلدوزی آغاز کردم و در ادامه به موضوعاتی همچون دوخت‌های فانتزی و برخی دوخت‌های سنتی همچون ژور دوزی و شبکه‌دوزی پرداختم.

او در توضیح هنر ژوردوزی بیان کرد: این دوخت یکی از دوخت‌های سنتی ایران است که معمولاً روی پارچه‌هایی که تاروپودی منظم دارند انجام می‌شود. در ادامه باید محل ژوردوزی را روی پارچه مشخص کرد و پس از نخ کشی پارچه به‌اندازه لازم، دوخت را انجام داد.

بابالو در ادامه با اشاره به یکی از مشکلات موجود در میان فعالان عرصه صنایع‌دستی و دوخت‌های سنتی بیان کرد: برای خلق یک اثر هنری از طراحی و دوخت یک لباس گرفته تا اجرای نوعی از سوزن‌دوزی روی پارچه و لباس، هنرمند و خالق اثر باید زمان و انرژی بسیار زیادی را به کار گیرد و فارغ از مواد و متریالی که آن هم در نوع خود هزینه‌بر است، هزینه جسمی و روحی قابل‌توجهی را در این مسیر بپردازد.

او افزود: درعین‌حال مردم به دلیل آگاهی نداشتن از فرایند تولید یک اثر هنری اغلب باقیمت نهایی آثار و محصولات به‌ویژه در حوزه هنرهای سنتی مشکل دارند که به زعم من این مسئله نیازمند اطلاع رسانی و افزایش دانش عمومی نسبت به زحمات و دشواری‌های کار هنرمند در حوزه صنایع دستی است.

این فعال و مدرس عرصه دوخت‌های سنتی با تأکید بر لزوم تبلیغات در راستای افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با فرایند تولید آثار و محصولات صنایع‌دستی اظهار داشت: در سال‌های اخیر و با رشد تکنولوژی و ارتقاء ماشین‌آلات، بسیاری از هنرهای دستی همچون فرش‌بافی و دوخت‌های سنتی دچار بحران شدند، خیلی‌ها شغل‌هایشان را از دست دادند و برخی هنرها با خطر انقراض مواجه شدند درنتیجه از جنبه‌ها و زوایای مختلف نیاز است که به افزایش تبلیغات در این حوزه توجه شود.

بابالو تصریح کرد: یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید در حوزه صنایع‌دستی و دوخت‌های سنتی موردتوجه قرار گیرد، لزوم توجه به هنرهای دستی است که با ذائقه و سلیقه متولدین اواخر دهه 70 و دهه 80 همسو باشد از همین رو بشخصه تلاش کردم با ارائه برخی آیتم‌های آموزشی همچون اجرای دوخت‌های فانتزی و تزئینی روی لباس کودکان و نوجوانان، توجه این طیف را به هنرهای دستی و خلاقه جذب کنم.

او در خاتمه بر لزوم توجه هر چه بیشتر به برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری در شرایط کرونایی خبر داد و گفت: این رویدادها بستر مناسبی را به منظور هم‌افزایی و گردهم آوردن هنرمندان حتی در فضای مجازی با هدفی مشترک فراهم می‌آورد و امید است شاهد افزایش توجه به این مهم در آینده نزدیک باشیم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت