تمرکز بر گفتمان هنرها در نشست‌های پژوهشی جشنواره هنرهای تجسمی فجر

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نشست های پژوهشی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از امروز 30 بهمن ماه ساعت 16 در موسسه صبا کار خود را آغاز می کند.

تمرکز بر گفتمان هنرها در نشست‌های پژوهشی جشنواره هنرهای تجسمی فجربه گزارش خبرگزاری صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، نشست های پژوهشی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از امروز ۳۰ بهمن ماه ساعت ۱۶ در موسسه صبا کار خود را آغاز می کند و تا روز ۵ اسفند هر روز به جز روز جمعه دوم اسفند دایر است و هر روز به یک موضوع اختصاص دارد.

این دوره از نشسست های پژوهشی جشنواره با عنوان کلی « گفت‌وگوی هنرها» و موضوع کلی «آفرینش تجسمی نوین با نگاهی بین رشته‌ای» در ۵ عنوان مجزا برگزار می شود.

امروز و در اولین نشست الهه پنجه‌باشی با موضوع «زیستگاه ما و هنر معاصر» ساعت ۱۶ سخنرانی خواهد کرد.

داریوش فرد دهکردی که مسئولیت این جلسه را به عهده دارد درباره این بخش گفت: نشست های علمی این دوره از جشنواره با نگاهی متفاوت نسبت به یک برنامه سخنرانی کلاسیک برگزار می شود و خارج از ایده و محتوایی که استادان در سخنرانی های خود مطرح می کنند، ایده کلی برگزاری نشست ها این بود که تعامل میان بیننده و شنونده و مبحثی که ارائه می شود ایجاد شود برای همین نشست در فضایی مجزا برگزار نمی شود و در دل جشنواره برگزار شده تا بازدید کنندگان حین بازدید از آثار جشنواره در صورتی که بحث آنها را جلب کند، وارد نشست شوند. اینگونه فضایی پویا و کاربردی را در این نشست ها خواهیم داشت.

وی درباره موضوعات این دوره نشست ها بیان کرد: بحث اصلی گفتمان هنرهاست اما در موضوعات گریزی خواهیم داشت به تعهد هنرمند و محیط زیستگاهش که امروزه به یک دغدغه جهانی تبدیل شده است و زیست گاه امروز ما در معرض خطر و هجوم از جانب خود ما انسان هاست و این موضوع بسیار هم مورد توجه هنرمندان قرار دارد. درباره معماری و هنرها و جایگاه هنرهای تجسمی در معماری ایرانی بحثی را خواهیم داشت و همچنین درباره نشانه ها و نمادهایی که رمز و رازهایی در هنر معاصر هستند. همچنین بحث هایی در نوع منظر هنرمندان سنتی ما و منظریابی نگاه آنها خصوصا در نگارگری خواهیم داشت. بحث تعاملات جهانی هنر معاصرایران که با گسترش ارتباطات مجازی تغییراتی کرده است نیز بحث دیگر این نشست هاست.

دهکردی در پایان با تاکید بر اینکه بحث هنرهای تجسمی جدای از تفکر و مطالعه و بررسی نیست، اظهار کرد: این بحث مهمی است که هنرمند امروزی بر عکس هنرمند دوران های گذشته، نیاز به دانستن و تفکر و تعمق دارد و برای همین است که هنر مفهومی جایگاه ویژه ای در این دوران دارد. در همین جشنواره در ورودی نمایشگاه مخاطب با اثری مفهومی رو به رو می شود و در ادامه نیز در جای جای نمایشگاه با آن مواجه می شود.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ۲۹ بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا  واقع در خیابان طالقانی، ابتدای خیابان برادران مظفر برگزار می شود و ورود برای عموم مردم در بازدید از آثار این جشنواره و شرکت در نشست های پژوهشی آزاد است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت