چاپ «نگارستان گمشده» شامل مقالات لیلا دیبا درباره‌ نقاشی و هنر عصر قاجار

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

کتاب «نگارستان گمشده» با 9 مقاله درباره‌ نقاشی و هنر عصر قاجار نوشته‌ لیلا دیبا با ترجمه‌ علیرضا بهارلو از سوی انتشارات خط و طرح به چاپ رسید.

چاپ «نگارستان گمشده» شامل مقالات لیلا دیبا درباره‌ نقاشی و هنر عصر قاجاربه گزارش صبا، کتاب «نگارستان گمشده» شامل ۹ مقاله درباره‌ نقاشی و هنر عصر قاجار نوشته‌ لیلا دیبا با ترجمه‌ علیرضا بهارلو از سوی انتشارات خط و طرح منتشر شد.

مطالعه‌ هنر قاجار در سال‌های اخیر مورد توجه پژوهشگران هنر بوده است. در این میان، نقش افرادی که از خارج کشور نظاره‌گر این جریان بوده و خود به نوعی دست‌اندرکار یا پیشگام قاجارپژوهشی به شمار می‌آیند، کمتر از محققان داخلی نبوده است. لیلا سودآور دیبا پژوهشگر هنر قاجار و هنر معاصر ایران، مدیر سابق موزه‌ نگارستان تهران، مشاور هنری موزه‌ متروپولیتن نیویورک و عضو هیات امنای دانشنامه‌ ایرانیکا به عنوان یکی از این محققان خارجی، صاحب تالیفاتی است که تاکنون شمار معدودی از آن‌ها به فارسی برگردانده شده‌اند. از او، علاوه بر کتاب، مقالات متعددی در نشریات معتبر جهانی منتشر شده است که بیشتر آن‌ها درباره‌ فرهنگ، هنر و نقاشی قاجار است.

در کتاب «نگارستان گمشده» شماری از مهم‌ترین این مقالات، به صورت یک مجموعه، ترجمه و ارایه شده است. این کتاب نخستین مجموعه‌ مستقل این نویسنده است که به زبان فارسی در ایران منتشر می‌شود.

لیلا دیبا در مقدمه‌ای به مناسبت چاپ فارسی این کتاب می‌نویسد: «این کتاب به راستی تحقق رویایی است که همیشه با من بوده و به پیشبرد حوزه‌ مطالعات تاریخ و هنر ایران کمک شایسته‌ای خواهد کرد.»

کتاب «نگارستان گمشده» در برگیرنده‌ مقالات «سنت و سرایت: نقاشی ایران در قرن هجدهم میلادی»؛ «اعطای حیات: دیوارنگاری و تصویرگری پیش از قاجاریه»، «نقاشی شکارگاه فتحعلی‌شاه در سرای والی»، «تاریخ‌سازی: یک نقاشی رزمی یادبود از جنگ‌های ایران و روسیه»، «تهیه و توزیع نسخه‌هایی از شهنشاهنامه در عصر فتحعلی‌شاه قاجار»، «نقاشان دوستعلی‌خان معیرالممالک در عهد ناصری و مظفری»، «زندگی و زمانه‌ یحیی غفاری: نقاش دربار قاجار»، «محمد غفاری: نقاش زندگی مدرن» و «بازنگری رابطه‌ عکاسی و هنر در عصر قاجار» است.

این کتاب با ترجمه‌ علیرضا بهارلو در ۲۶۵ صفحه مصور و با قیمت ۱۴۰ هزار تومان، توسط انتشارات خط و طرح روانه‌ بازار نشر شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت