برپایی نمایشگاهی با دغدغه عکاسی مستنداجتماعی

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

این روزها نمایشگاه «پیش درآمد» به کیوریتوری کوروش کلهر در گالری همرس برپاست.

برپایی نمایشگاهی با دغدغه عکاسی مستنداجتماعیبه گزارش خبرگزاری صبا، کوروش کلهر کیوریتور گروه عکاسی «وهله» درباره شکل گیری این گروه گفت: من از سال ۷۵ عکاسی را شروع کردم و از همان ابتدا درگیر عکس مستند اجتماعی شدم. حدود چهار سال پیش در باغ موزه قصر برای اولین بار نمایشگاه عکس مستند اجتماعی با عنوان «وهله» را برگزار کردیم و در این نمایشگاه آثار عکاس هایی روی دیوار رفت که دسترسی کمتری به تهران و گالری ها داشتند در واقع نمایشگاه وهله با هدف حمایت عکاسان موفق و دیده نشده و یا کمتر دیده شده شکل گرفت.

این هنرمند عکاس افزود: بعد از چهار سال وضعیت در حوزه عکاسی مستند اجتماعی نگران کننده شد و آثاری که در نمایشگاه ها و فضای مجازی از هنرمندان جوان می دیدم با قالب اصلی عکاسی مستند فاصله زیادی داشت ، رفتارها و خاستگاه هنر در مستند تغییر کرده بود؛ عکاسی مستند رنگ خودش را تغییر و به فرم و فیگور متمایل شد و عکس ها دیگر مستند اجتماعی نبود.

کلهر درباره دلیل این تغییر در عکاسان مستند اجتماعی توضیح داد: یکی از دلایل می تواند جذب مخاطب باشد زیرا عکاسی مستند در ایران فروش جدی نداشته است و بسیاری از عکاسان از عکس گرفتن در این حوزه امرار معاش می کنند و مجبور می شوند به عکس مستند فرم دهند تا مخاطب جذب و ترغیب برای خرید شود.

این عکاس در ادامه اظهار کرد: می خواستم قدم کوچکی در اصلاح نگاه به عکاسی مستند اجتماعی بردارم و شکل و قالب عکس مستند را معرفی کنم بنابراین نمایشگاهی با عنوان «پیش درآمد» با حضور استادان مستند اجتماعی در گالری همرس برگزار کردیم در عکس های استادان تمامی قوانین ابتدایی و بصری رعایت شده است و هنرمندان جوان می توانند با عکس های جدی و حرفه ای حوزه مستند اجتماعی آشنا شوند و از آن پیروی کنند.

کلهر افزود: نمایشگاه «پیش در آمد» موضوع واحدی نداشت زیرا می خواستم نگاه های متفاوت اتادان مستند اجتماعی در آن بررسی و تفکر عکاسی مستند در شکل دقیق خودش ارائه شود.

او درباره ادامه فعالیت گروه عکاسی وهله گفت: وهله پروسه ای پنج ساله را پیش رو دارد که اولین سال خود را با حضور اساتید آغاز کرد و طی چهار سال آینده با انتشار فراخوان از عکاسان جوان مستند اجتماعی دعوت به ارسال آثارشان می کند.

کلهر ادامه داد: هر سال موضوع مشخصی برای عکاسی اعلام می شود و عکس هایی که قوانین مستند اجتماعی را رعایت کرده باشند به مرحله داوری می رسند و در نهایت روی دیوار نمایشگاه قرار می گیرند.

این عکاس در پایان صحبت هایش گفت: گالری همرس به برگزیده هر دوره امکان برگزاری یک نمایشگاه انفرادی را می دهد همچنین سعی داریم در پایان پنجمین سال برگزاری نمایشگاه وهله، آثار را در قالب کتاب منتشر کنیم.

نمایشگاه گروهی عکس مستند «پیش درآمد» تا ۶ اسفند در گالری همرس میزبان علاقه مندان است.

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت