تعداد و مبلغ جوایز جشنواره تجسمی فجر کافی نیست/ کاهش میزان مشارکت هنرمندان

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

یدالله کابلی عضو شورای هنری دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر در گفتگو با صبا:

کابلی عضو شورای هنری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معتقد است کافی نبودن تعداد و مبلغ جوایز این جشنواره کاهش میزان مشارکت هنرمندان صاحب نام را در پی داشته است.

تعداد و مبلغ جوایز جشنواره تجسمی فجر کافی نیست/ کاهش میزان مشارکت هنرمندانیدالله کابلی عضو شورای هنری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفتگو با خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا درباره کیفیت آثار ارایه شده در بخش خوشنویسی و ارزیابی خود از بضاعت این هنر که در این رویداد ارایه شده است، گفت: با توجه به شرایط بسیار خوب هنرمندان معاصر خوشنویس و درخشش چهره های صاحب نام خوشنویسی، بایستی در هر جشنواره شاهد بروز و ظهور اتفاقات بزرگ و ارزشمندی در زمینه ارایه آثار خوشنویسی باشیم، همان طور که در بسیاری از جشنواره ها شاهدیم. اما در جشنواره هنرهای تجسمی فجر با وجود سابقه دیرینه ای که به همراه دارد و سابقه خوبی از لحاظ ایجاد انگیزه در نسل جوان داشته است، اما در این دوره به دلایل مختلفی این اتفاق از نظر کمی و کیفی نیفتاد.

وی با اشاره به محدودیت میزان جوایز این جشنواره و اثرگذاری آن در میزان مشارکت هنرمندان خوشنویس بیان کرد: در این جشنواره کمترین میزان جوایز را برای برگزیدگان در نظر گرفتند و علاقه مندی و ایجاد انگیزه در این هنرمندان مورد توجه قرار نگرفت و به همین دلیل هر دوره شاهد ریزش شرکت کنندگان و مشارکت نکردن خوشنویسانی هستیم که در رویدادهای هنری منطقه از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس با اختصاص بودجه و جوایز کلان برای برگزیدگان، آثار درخشانی را ارایه می کنند و گاه رتبه های برتر را کسب می کنند. بنابراین تا زمانی که در جشنواره هنرهای تجسمی فجر این مسایل نادیده گرفته شود، گمان نمی کنم روند بهبود از نظر کمی و کیفی در آثار خوشنویسی این جشنواره را شاهد باشیم.

این استاد خوشنویس یادآور شد: جشنواره هنرهای تجسمی فجر از جمله رویدادهای رسمی و آیینی جمهوری اسلامی ایران است و انتظارات از آن بالاتر است. بارها اهمیت این موضوع را به مسئولان جشنواره یادآور شده ایم اما مورد توجه قرار نگرفته است و چاره کار تنها تامین منابع مالی بیشتر و توجه به رهنمودهای کارشناسان است و تا این رهنمودها اعمال نشود، در همچنان روی همان پاشنه می چرخد.

عضو شورای هنری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تأکید کرد: جوانی که با وجود هزاران گرفتاری و مشکلات روزمره دست به کار خلق اثر هنری می شود به این امید است که اثرش کنار هنرمندان صاحب نام دیده شود و در کنار علاقه مندی به شهرت و دیده شدن، از نظر مالی هم عوایدی برایش داشته باشد.

یدالله کابلی همچنین با بیان این که تعداد و مبلغ جوایز این جشنواره بسیار اندک است، یادآور شد: یکی از اشکالات عمده تخصیص این جوایز این است که تعداد آنها در رشته های مختلف کافی نیست. یعنی وقتی سه گرایش در خوشنویسی هست نمی توان فقط یک گرایش را به عنوان برگزیده معرفی کرد. من در بخش خط شکسته نستعلیق اثر برگزیده را انتخاب می کنم و دیگران هم در بخش نستعلیق و نسخ و ثلث اثر برگزیده خود را معرفی می کنند و چگونه باید بین سه گرایش مختلف تنها یک اثر را برگزید؟ در حالی که هر رشته نیاز به سه برگزیده اول تا سوم دارد. مبلغ جوایز نیز بسیار ناچیز است آن هم از سوی بخش دولتی که انتظار می رود نسبت به بخش خصوصی جوایز بهتری را اختصاص دهد اما با این حال شاهدیم که به طور مثال در یکی از همین رویدادهای بخش خصوصی مبلغ صد میلیون تومان برای رتبه های برتر اختصاص داده می شود ولی چگونه است که بخش دولتی و بودجه های آن وقتی به بخش هنری می رسد این اندازه کاهش می یابد و از عنایت و کرامت مسئولان نیز به بخش هنری کاسته می شود.

فاطمه حامدی خواه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت