ارزش‌های پوششی بر بستر نشانه‌های روایی عاشورا | لزوم مطالعه شکل‌گیری و مبادله معنا در لباس‌های برگرفته از گفتمان‌ قیام کربلا

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گروه مد و لباس هنرآنلاین: نشانه‌شناسی یک علم است و فرایند شکل‌گیری نشانه‌ها و فهم ارتباطات معنادار، دانشی به شمار می‌رود مستلزم پژوهش و مطالعات فراوان.

واقعه عاشورا به عنوان بزرگ‌ترین نهضت تاریخ با دارا بودن ابعاد وسیع در زمینه معنویت و اخلاق، همواره مورد توجه جامعه هنرمند و هنردوست قرار داشته که چشمه‌ای خروشان از نمادها و نشانه‌ها را عیان ساخته و این قیام از سال 61 هجری تا به امروز تشنگان معرفت و حقیقت را از همین چشمه جوشان سیراب کرده است.

از سوی دیگر، درس گرفتن و عبرت‌آموزی از قیام عاشورا یعنی گفتار و رفتار عاشورائیان را در زندگی فردی و اجتماعی، الگو و اسوه قراردادن و از همین رو سالیان سال است که جریان فکری این نهضت عظیم تاریخی بر بسیاری از ساحت‌های فرهنگی و هنری سایه انداخته است.

ارزش‌های پوششی بر بستر نشانه‌های روایی عاشورا به دفعات شکل رفته و مبین این مهم بوده است که مطالعه شکل‌گیری و مبادله معنا در گفتمان‌های مختلف و در سطوح گوناگون پیرامون مقوله عاشورا یک ضرورت فرهنگی به شمار می‌رود.

یکی از تئوری‌های امروزی نشانه‌شناسی، نشانه‌شناسی اجتماعی و فرهنگی بوده که امروزه دارای کاربردهای گسترده عملی در شناسایی و تدوین منابع نشانه‌شناسی در حوزه‌های مختلف به صورت دانشی بینارشته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین مهم به عنوان یک اصل در طراحی لباس با الهام و اقتباس از واقعه عاشورا از جهات گوناگون حائز اهمیت است.

هنرمند در این مسیر ‌می‌تواند به اصول و عواملی که در این رویداد نقش داشته‌اند بپردازد؛ او قادر خواهد بود با مطالعه و تحلیل چند مقطع از تاریخ اسلام به علت یا علل این واقعه بزرگ دست یافته و از عمق و غنای آن در روند طراحی لباس و نقش‌آفرینی در عرصه پوشش بهره گیرد.

به منظور درک بهتر این موضوع،  وبینار «معرفی نشانه‌های روایی عاشورا» در حاشیه ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی از ساعت 19 تا 20 در تاریخ 30 مردادماه برپا خواهد شد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت