نمایشگاه بازسازی تصاویر «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برگزار شد

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

رییس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری گفت که تمامی کارگاه‌های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری تولیدمحور بوده و این نمایشگاه نیز با همین شیوه آماده برپایی شده است.

نمایشگاه بازسازی تصاویر «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برگزار شدبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه آثار هنرمندان شیشه‌نگار باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی با موضوع «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برپا شد.

علی فروزانفر رییس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در این مورد گفت: به مناسبت آغاز ماه محرم چند تن از هنرمندان باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به سرپرستی استاد مرضیه سادات کمانیان  برای حفظ نسخه چاپ سنگی «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا»، تصاویر این کتاب را توسط تکنیک نقاشی پشت شیشه در شرایط کرونایی اجرا و در قالب تصاویری ماندگار به نمایش گذاشته‌اند.

فروزانفر با تاکید بر تولیدمحور بودن تمامی کارگاه‌های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در مورد هنرمندان این نمایشگاه بیان کرد: زهرا توحید، نسیم جزینی، آذین سلطانی، یاسمن سیاوشی، غزال قصرلقمانی، نسرین جزینی، زهرا احمدی و  سمیه مروجی هنرمندانی هستند که با شرکت در کارگاه‌های آموزشی تولیدمحور مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با آثار خود موفق به حضور در این نمایشگاه شده‌اند.

رییس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری درباره محتوای آثار این نمایشگاه عنوان کرد: «طوفانُ البُکاء فی مَقاتِلِ الشُّهَداء» کتابی فارسی در مصایب اهل بیت پیامبر(ص) به ویژه امام حسین(ع)، نوشته محمدابراهیم جوهری هروی است.

او افزود: طوفان‌البکاء در ۱۲۵۰قمری نگارش یافته است و این کتاب نخستین‌ بار در ۱۲۵۸ق در تهران به چاپ رسید و تحت عنوان «کتاب جوهری» شهرت بسیاری دارد. این کتاب بارها به چاپ رسیده است؛ نسخه‌های خطی بسیاری از این اثر در کتابخانه‌های ایران وجود دارد. طوفان البکاء با ۵۸ چاپ مصور، بیشترین چاپ مصور در کتاب‌های دینی را دارد. تصویرگر چاپ سنگی این کتاب میرزا علی‌قلی خویی است که آثار این نمایشگاه بر اساس تصویرگری‌های او در این کتاب تولید شده است.

فروزانفر خاطرنشان کرد: برای برپایی این نمایشگاه به دلیل دشواری‌های حاصل از شیوع مجدد ویروس کرونا و وضعیت قرمز در شهر مراسم افتتاحیه خاصی برگزار نکردیم. از این رو نمایشگاه «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» با تکنیک نقاشی پشت شیشه از امروز ۱۷ مردادماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری کار خود را آغاز کرد و تا ۲۰ مردادماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

او در پایان در مورد فروش این آثار اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی در مورد چگونگی فروش آثار این نمایشگاه و قیمت‌گذاری آن‌ها گرفته نشده است، اما برای یاری چرخه اقتصاد هنر از سوی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری این اتفاق پیگری خواهد شد.

نمایشگاه نقاشی پشت شیشه «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» به منظور حفظ و بازسازی نسخه چاپ سنگی کتاب «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» تالیف محمدابراهیم جوهری با تصویرگری میرزا علی‌قلی خویی در گالری ابوالفضل عالی برپا شده است. علاقه‌مندان برای تماشای این آثار می‌توانند در روزهای اداری تا ۲۰ مردادماه با مراجعه به حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، از ساعت ۱۰ تا ۱۸ مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت