جشنواره هنرهای تجسمی جوانان تصویر هنر فردای ایران است/ تغییر اساتید در این دوره

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل هنرهای تجسمی از کارگاه‌های مجازی بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بازدید و با استادان کارگاه گفت‌وگو کردند.

جشنواره هنرهای تجسمی جوانان تصویر هنر فردای ایران است/ تغییر اساتید در این دورهبه گزارش صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از کارگاه‌های بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، درباره ضرورت برگزاری این جشنواره به صورت آنلاین گفت: جشنواره‌هایی که مربوط به جوانان است از نظر من مهمترین رویدادهای هنر کشور هستند، زیرا مستوره‌ای از فردا را به ظهور می‌رسانند. بنابراین توجه ما به جشنواره‌های جوانان می‌تواند در شکل‌گیری تصویر هنر فردای کشورمان مؤثر باشد.

حسینی ادامه داد: موضوع دوم این است که وقتی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به صورت حضوری برگزار می‌شد، فضای کارگاهی آن باعث می‌شد رفاقتی میان جوانان گردآمده از سراسر ایران به وجود آید. اگر این فضا نباشد شاید بر انگیزه جوانانی که یک سال تلاش کرده‌اند تأثیر بگذارد، به ویژه در سالی که به دلیل کرونا کمتر توانستیم ظهور اجتماعی داشته باشیم. برای اینکه آن فضا جبران شود و با هم بودن را تکرار کنیم بر این باور شدیم که رویدادهای هنری جوانان حتی اگر دشواری‌هایی داشته باشد به شکل مجازی برگزار شود. سال گذشته اولین کارآزمون ما برای برگزاری جشنواره مجازی بود و بخشی از مشکلات را باید حین کار پیدا و اصلاح می‌کردیم، اما امسال تجربه سال گذشته سرمایه دوستان برگزارکننده جشنواره بود و سعی کردند مشکلات از ابتدا رفع شود.

او با بیان اینکه استمرار چنین رویدادی یک سرمایه ملی است، گفت: اگرچه این جشنواره به دوره بیست و هشتم رسیده است اما با توقف‌هایی که در طول مسیر داشته است، سی و اندی سال از آغاز آن می‌گذرد، چون استمرار این رویداد اهمیت ویژه‌ای دارد، برگزاری آن به شکل مجازی راهی برای این است که حلقه‌های این سلسله متفرق نشود.

حسینی درباره حمایت‌هایی که از برگزیدگان جشنواره صورت می‌گیرد، توضیح داد: سرنوشت پیچیده‌تر از آن است که همه چیز پیشبینی‌پذیر باشد. زمانی که من به عنوان هنرجو در این جشنواره حضور داشتم دوستانی را دیدم که به نظرم استعداد شگفت‌انگیزی داشتند، اما بعداً هنر را ادامه ندادند. بنابراین نمی‌شود گفت هر کسی در این جشنواره شرکت می‌کند حتما از هنرمندان آینده است. البته این نافی وظیفه و تکلیف ما نیست و در سال‌های اخیر تلاش کردیم نگارخانه‌ای را آماده کنیم و در اختیار بنیاد رودکی قرار دهیم تا پایگاه معرفی استعدادهای جوان باشد. سایر خدماتی هم که اداره کل هنرهای تجسمی در اختیار دارد برای این است که استعدادها به مرور بتوانند به فضای حرفه‌ای نزدیک شوند. یک نمونه این است که در جشنواره تجسمی جوانان در کنار اساتید کارگاه‌ها یکی از برگزیدگان سال‌های قبل به عنوان دستیار حضور دارد. همین انگیزه‌ای برای جوانان می‌شود تا بدانند اگر تلاش کنند حتماً مورد توجه قرار می‌گیرند.

هادی مظفری مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی نیز در جریان این بازدید بیان کرد: قطعا این جشنواره بخشی از جذابیت خود را مدیون حضور هنرمندان جوان است، اما شرایط پاندمی سبک زندگی همه انسان‌ها را تغییر داد و در بسیاری از حوزه‌ها ما را سر دوراهی قرار داد که رویدادها برگزار نشود یا با شکل و شمایل جدید برگزار شود.

او افزود: آنچه در جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بسیار حایز اهمیت است، آن است که افراد تا سن ۲۵ سالگی می‌توانند در آن شرکت کنند. امسال افرادی در این رویداد می‌توانند شرکت کنند که سال آینده شرط سنی آن‌ها با جشنواره تطبیق نمی‌کند، در نتیجه با تعطیلی جشنواره این فرصت را از دست می‌دادند. به همین دلیل به نظر من این جشنواره نباید تعطیل شود و در شرایط سخت هم باید ادامه‌دار باشد تا این فرصت را از هنرمندان جوان نگیریم و آن‌ها برای حضور در صحنه هنری آماده شوند.

او درباره چهره‌های جدیدی که به عنوان اساتید کارگاه‌ها و داور در این دوره از جشنواره حضور دارند، عنوان کرد: به اعتقاد من برای این که جشنواره مسیر خود را دنبال کند، می‌تواند بخشی از اساتید را تغییر دهد که تکرار در آن اتفاق نیفتد و جوانانی که چند دوره در این رویداد شرکت می‌کنند بتوانند از اساتید مختلف کسب تجربه کنند. از سوی دیگر برای اینکه این مسیر قوام لازم را داشته باشد ضروری است که برخی از اساتید همواره در جشنواره حضور داشته باشند.

مظفری ادامه داد: برای برخی از هنرمندان جوان دیدن تعدادی از اساتید یک آرزو است و همیشه سعی کردیم این اساتید را در کنار خود داشته باشیم. با این حال در سال‌های گذشته سعی کردیم افراد جدید را به این جمع اضافه کنیم و در مجموع ترکیبی از اساتید و هنرمندان قدیمی‌تر در کنار هنرمندان جوان‌تری که کسوت استادی دانشگاه را دارند و در طول سال با هنرمندان جوان زیادی در ارتباط هستند را در کنار هم داریم.

کارگاه‌های آنلاین بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان تا روز دوازدهم مرداد در موزه هنرهای معاصر برقرار است و پس از سه روز برپایی کارگاه‌ها داوران آثار هنرمندان را برای انتخاب برگزیدگان داوری می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت