«خمسه شاه طهماسبی» دارای تشعیر بی‌نظیر است/ رونمایی در نمایشگاه کتاب

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

سیدمهدی حسینی یکی از ویژگی‌های بی نظیر کتاب «خمسه شاه طهماسبی» را تشعیر تمامی صفحات آن دانست.

«خمسه شاه طهماسبی» دارای تشعیر بی‌نظیر است/ رونمایی در نمایشگاه کتاب

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از  روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، «خمسه نظامی گنجوی» یکی از ارزشمندترین آثار ادب فارسی است که بر پایه آن، آثار ادبی و هنری بسیاری خلق شده‌اند. فرهنگستان هنر در نظر داشت به‌ منظور بررسی و تحلیل تأثیر منظومه‌های نظامی بر انواع هنر، همایش «خمسه‌نگاری، بازنمود خمسه نظامی در هنر» را  ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ همزمان با بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی برگزار کند که این همایش به علت بیماری همه‌گیر کرونا به تعویق افتاد.

قرار بود در این همایش برای نخستین بار از متن کامل نسخه نفیس و ارزشمند خمسه نظامی، معروف به خمسه شاه‌طهماسبی، رونمایی شود.

سیدمهدی حسینی، عضو شورای علمی همایش خمسه‌نگاری، درباره این نسخه نفیس و اصالت و وجه تمایز آن با دیگر آثار اظهار کرد: بعد از شاهنامه فردوسی، مهم‌ترین متنی که به بیشترین دفعات خوش‌نویسی و نگارگری شده است، خمسه نظامی اثر حکیم نظامی گنجوی از شعرای نامدار قرن ششم هجری قمری است. این اثر در دوره‌های مظفری، تیموری و دیگر دوره‌ها خوش‌نویسی و نگارگری شده است، ولی مهم‌ترین و باارزش‌ترین نمونه آن، خمسه شاه‌طهماسبی است که بین سال‌های ۹۴۵ تا ۹۴۹ هجری قمری، در تبریز تولید شده و شاه محمود نیشابوری، خوش‌نویس نامدار دوره صفوی، به خط زیبای نستعلیق آن را کتابت کرده است.

عضو شورای علمی همایش خمسه‌نگاری ادامه داد: در نگارگری این اثر عظیم، بزرگ‌ترین هنرمندان مشهور مکتب تبریز ۲، مانند سلطان محمد، آقا میرک، میر مصور، میر سید علی، میرزا علی و مظفر علی سهیم بوده‌اند، اما مشخص نیست چرا فضای سه برگ از این خمسه بی‌نظیر، بدون نگاره به جای مانده است که البته بعدها، محمد زمان در مکتب نگارگری اصفهان در سال ۱۰۸۶ هجری قمری، آن را نگارگری کرد.

این پژوهشگر درباره کار پژوهشی مستند روی این نسخه نفیس ایرانی بیان کرد: البته پژوهشگرانی نظیر استوارت کری ولش، الینور سیمز، شیلا کنبی و بسیاری دیگر، پژوهش‌هایی روی این کتاب به انجام رسانده‌اند، ولی هیچ گاه کل کتاب به‌ صورت کامل و یکپارچه چاپ و منتشر نشده است.

سید مهدی حسینی به ویژگی‌های این اثر اشاره کرد و ادامه داد: از ویژگی‌های این شاهکار عظیم هنری، علاوه بر نگاره‌های استثنایی، تشعیر تمامی صفحات آن است که تاکنون در هیچ اثری از آثار دوره‌های مختلف فرهنگ تصویری ایران، به این نحو شاهد آن نبوده‌ایم. این اثر بی‌نظیر را فرهنگستان هنر ایران، در ابعاد یک‌ به‌ یک، با چاپ عالی و مانند نسخه اصلی که در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود، در دست چاپ دارد و به‌ زودی شاهد رونمایی آن در این همایش خواهیم بود.

این هنرمند نقاش، درباره داستان‌های خمسه و کیفیت آثار نگارگری‌ شده اظهار کرد: در این اثر منتخبی از اشعار را هنرمندان ممتاز مکتب تبریز ۲، نگارگری کرده‌اند و تمامی اشعار مصور نشده است. همان هنرمندانی که شاهنامه شاه‌طهماسبی را مصور ساختند، خمسه شاه‌طهماسبی را نیز نگارگری کردند. آثار به همان کیفیت عالیِ آثار شاهنامه شاه‌طهماسبی است، ولی تعداد آثار قابل مقایسه نیست. تعداد نگاره‌های خمسه شاه‌طهماسبی ۱۷ مجلس، ولی تعداد نگاره‌های شاهنامه شاه‌طهماسبی ۲۵۸ مجلس است.

«خمسه نظامی گنجوی، به کتابت شاه محمود نیشابوری» را که ۴۰۴ ورق (۸۰۸ صفحه) و ۱۷ نگاره دارد، مؤسسه متن فرهنگستان هنر در دست انتشار دارد که قرار بود همزمان با همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» از آن رونمایی شود. به علت تعویق این همایش، این اثر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت