«تلاطم مرئی» از ۲۶ اثر رونمایی می‌کند/ نگاه به طبیعت و آرامش و تلاطم‌های نهفته در آن

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های صدف کباری با عنوان «تلاطم مرئی» برگزار می‌شود.

«تلاطم مرئی» از ۲۶ اثر رونمایی می‌کند/ نگاه به طبیعت و آرامش و تلاطم‌های نهفته در آنبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی، نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های صدف کباری با عنوان «تلاطم مرئی» از روز جمعه هشت مردادماه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۲۶ اثر به سبک آبستره برای تماشای مخاطبان قرار داده شده است.

صدف کباری درباره این نمایشگاه گفت: طبیعت به معنای گسترده، جهان هستی و کل عالم فیزیکی را در بر می‌گیرد، مطالعه‌ طبیعت از دیرباز بخش مهمی از علم بوده است. با اینکه انسان‌ها بخشی از طبیعت هستند اما فعالیت آن‌ها اغلب به عنوان دسته‌ جداگانه‌ای از سایر پدیده‌های طبیعی در نظر گرفته می‌شود. شکی نیست که اغلب فعالیت‌ها و مداخله‌های بشر در طبیعت منجر به فجایع جبران‌ناپذیری شده است.

او ادامه داد: بی‌مهری انسان نسبت به طبیعت و جانداران و نیز به یکدیگر و برهم زدن تعادل و توازن طبیعی از زمان‌های دور مشکلات فراوانی را به بار آورده است، زیبایی و شگفتی‌های زمین و آسمان، دریا و جنگل و… نگاه هنرمندان را به خود جلب کرده است و الهام بخش آن‌ها در سرودن شعر و بازآفرینی آن‌ها در نقاشی بوده است به طوری که در دوران‌هایی ثبت جز به جز اشکال و یا پدیده‌های طبیعی اساس کار هنرمندان بوده است ولی به تدریج نوع نگاه آن‌ها به طبیعت و اطراف تغییراتی در شیوه ثبت آثارشان بوجود آورد به این معنی که با نگاه خاص خود به طبیعت، احساسی که در آن‌ها برانگیخته می‌شد را به تصویر کشیدند و فجایعی که در طبیعت به وقوع می‌پیوست در قلم نقاشان جاری شد و آرام آرام برداشت‌های احساسی هنرمندان که گاها توازن و هماهنگی طبیعی خود را از دست داده بود جایگزین تصاویر موزون و بی‌عیب و نقص طبیعت شد.

این هنرمند تصریح کرد: جوهر نقاشی‌های من نگاه به طبیعت و آرامش و تلاطم‌های نهفته در آن است؛ به کلامی برداشت من از طبیعت است. بازی با رنگ‌ها این فرصت را برایم فراهم کرده است که تا با نگاه کردن به طبیعت، بخش‌هایی از وجود خودم را اعم از احساسات مثبت و منفی، پیدا کرده و با آن همسو شوم مانند تک درختی که برایم تنهایی انسان امروز است و یا رعد و برق که نماد خشونت و خشم انسان‌هاست. در واقع نقاشی‌های من که عمدتا الهام گرفته از طبیعت است بیان ناگفتنی‌های من از طریق نقش و رنگ است. بازی با تیرگی و روشنی رنگ‌ها روشی انتزاعی است که به کار می‌گیرم تا آرامش یا تلاطم‌های وجود خود را به تصویر بکشم.

کباری در پایان تاکید کرد: هدف من در به کارگیری فرم‌های انتزاعی و فضای آبستره همراه با استفاده از رنگ‌های تخت و گاهی بافت‌ها و رنگ‌های شفاف، بازتاب چگونگی رفتار انسان‌ها است که از دل این مفهوم به نوعی به خودشناسی فردی دست یافته‌ام به طوری که خود را در نقش‌ها و رنگ‌هایی که به کار برده‌ام دوباره باز می‌نگرم و دگرگونی و تحول انسان مدرن و ارتباط او با دیگر انسان‌ها و طبیعت را نمایش می‌دهم. بدیهی است که فعالیت حرفه‌ای من در زمینه معماری طی سال‌ها راه‌گشای من در نوع نگاهم به طبیعت و اطرافم بوده است و این دست مایه خلق آثار من است.

صدف کباری از سال ۱۳۶۵ فعالیت هنری خودرا آغاز کرده است و تاکنون دستاوردهای بین‌المللی از جمله برگزیده شدن در رقابت بین‌المللی «form» در موزه مدرن و‌ معاصر کره جنوبی برای حضور در نمایشگاه، برگزیده شدن در رقابت بین‌المللی «review me» برای چاپ مصاحبه در مجله observe کانادایی، شرکت در پنجمین دوسالانه لندن (بینال لندن ۲۰۲۱) و… را به دست آورده است.

او همچنین در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی داخلی و خارجی از جمله «آرت فستیوال» دبی در مرکز فرهنگی هنری امارات ۲۰۱۹، نمایشگاه انفرادی و گروهی در برج میلاد، نمایشگاه گروهی «سکو» ۱۴۰۰ همراه با چاپ اثار در کتاب سالانه سکو ۱۴۰۰، شرکت کرده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه که با همکاری موسسه هنری سکو و گالری نگر برگزار شده است، می‌توانند از روز جمعه هشت لغایت ۱۲ مردادماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ به گالری نگر واقع در زیر پل کریم‌خان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۴، طبقه اول مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت