تعهد اجتماعی بر دوش کاریکاتوریست‌ها/ کرونا ناتوانی انسان پرمدعا را ثابت کرد

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

جواد علیزاده هنرمند پیشکسوت کاریکاتور ایران معتقد است که ویروس کرونا ناتوانی انسان امروز را ثابت کرد و لازم است بعد از نابودی کرونا در اولویت بندی سرمایه گذاری های دنیا تجدیدنظر شود.

تعهد اجتماعی بر دوش کاریکاتوریست‌ها/ کرونا ناتوانی انسان پرمدعا را ثابت کردجواد علیزاده هنرمند کارتونیست در گفتگو با خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا درباره آثاری که در دوران شیوع ویروس کرونا طراحی کرده است، گفت: ما کاریکاتوریست ها همیشه با وقایع روز پیش می رویم و کار می کنیم و شیوع ویروس کرونا نیز یک معضل جهانی است که به طور طبیعی من و دیگر همکارانم با این موضوع آثاری را خلق کرده ایم.

وی درباره انتشار آثارش بیان کرد: آثاری  که با موضوع کرونا کار کرده ام،  هم در شماره نوروزی مجله «طنز و کاریکاتور» منتشر شده و هم در صفحه اینستاگرامم آنها را به نمایش گذاشته ام.

این هنرمند کارتونیست درباره اثرگذاری ویروس جهانی کرونا بر هنرمندان کارتونیست و شیوه مواجه این هنرمندان با این معضل جهانی اظهار کرد: هر هنرمندی برداشت شخصی خود را نسبت به شیوع ویروس جهانی کرونا دارد و نمی توان گفت همه هنرمندان در شاخه های مختلف هنری یک جور فکر می کنند و یا موضوعی را تفسیر می کنند ولی به هر حال کاریکاتوریست ها نوعی تعهد اجتماعی را بر دوش خود احساس می کنند و با توجه به این که عنصر طنز هم در کارشان وجود دارد، بنابراین با هر اتفاق تلخی که رخ می دهد سعی می کنند که جنبه طنزآمیز موضوع را نگاه کنند.

علیزاده درباره برخوردش با این موضوع جهانی گفت: ماجرای کرونا برای من به عنوان یک فرد عادی، گاهی اوقات با ناامید و گاهی هم امیدواری همراه بود و به طور کلی روحیه سیالی نسبت به این موضوع دارم اما هر حالی که داشته باشم، در کارم منعکس می کنم.

این کارتونیست پیشکسوت با اشاره به رسالت هنر کاریکاتور تصریح کرد:  به طور کلی فلسفه هنر کاریکاتور این است که به انسان روحیه بدهد تا بتواند مشکلاتش را تحمل کند. بنابراین زمانی که مسائل و مشکلاتی در جامعه رخ می دهد، کاریکاتوریست تلاش می کند که خنده ای را بر لبان مخاطبش بنشاند تا بتواند شرایط دشوار زندگی را بهتر تحمل کند، هر چند که این خنده ممکن است خنده تلخی باشد. در شرایط شیوع ویروس کرونا هم کاریکاتوریست ها سعی دارند بیشتر به جنبه های طنز این ماجرا نگاه کنند و آن را در کارشان منعکس کنند که در مخاطب روحیه مقاومت بیشتر در برابر این مسائل را ایجاد کند.

علیزاده با بیان این که کاریکاتورهای کرونایی جنبه آگاهی بخشی نیز دارند، اظهار کرد: در قالب این آثار کاریکاتور با موضوع کرونا، پیام های سازمان بهداشت جهانی برای کنترل این بیماری و رعایت بهداشت شخصی و …نیز به مخاطب داده می شود و از این منظر آثار کاریکاتوریست ها جنبه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی هم دارد.

سردبیر مجله «طنز و کاریکاتور» درباره استقبال مخاطب از آثارش با موضوع کرونا گفت: آثاری که با موضوع کرونا در صفحه شخصی خودم منتشر کرده بودم، در برخی رویدادهایی که آثار همه کاریکاتوریست ها را با موضوع کرونا گردآوری کره بودند، شرکت داده شد و از آنها استفاده کرده بودند و مخاطبان هم ارتباط خوبی با آنها برقرار کردند.

علیزاده درباره رویدادهای جهانی کاریکاتور که با موضوع کرونا برگزار شده است، اظهار کرد: علاوه بر ایران چند کشور دیگر نیز رویدادهایی را با موضوع کرونا برگزار کردند و در حال حاضر بیشتر کاریکاتوریست های دنیا با توجه به شیوع جهانی این ویروس بیشتر سوژه هایشان را به همین موضوع اختصاص داده اند چرا که به هر صورت یک معضل جهانی است و کشورهای بسیاری در دنیا با آن درگیرند.

این کارتونیست پیشکسوت با اشاره به مطلبی که درباره کرونا نوشته و منتشر کرده است، یادآور شد: مطلبی را درباره ویروس کرونا نوشتم با این مضمون که شیوع ویروس کرونا به ما ثابت کرد که انسان علیرغم همه ادعایی که در زمینه علم و تکنولوژی دارد، چقدر ناتوان است. ناتوانی انسان در برابر ویروس کرونا در حالی به ما ثابت شده است که بسیاری از سرمایه گذاری های جهانی روی مسائلی از جمله فوتبال، تسلیحات و  جنگ افزارهای اتمی و … است. بنابراین فکر می کنم زمانی که کرونا نابود شود، باید شرایط جهانی تغییر کند و به سمت سرمایه گذاری در زمینه علم و دانش و تحقیقات پزشکی پیش برود.

وی در پایان تصریح کرد: جایی نوشته بودند که اگر حقوق فوتبالیست هایی مثل مسی و رونالدو را به یک کارمند آزمایشگاه پزشکی می دادند، حتما می توانست واکسن کرونا را کشف کند ولی ما شاهدیم که همه سرمایه گذاری های دنیا، صرف چیزهای بیهوده ای می شود و بعد از نابودی کرونا لازم است که اولویت همه سرمایه گذاری ها روی تحقیقات علمی و پزشکی متمرکز باشد.

جواد علیزاده هنرمند پیشکسوت کاریکاتور ایران چند روزی است که سوگوار از دست دادن همسرش آرزو نقاش کرمانی است که بر اثر نوعی بیماری خودایمنی به نام «لوپوس» از دنیا رفت. در زمان تماس با این هنرمند پیشکسوت، از وقوع این اتفاق که به تازگی رخ داده بود، بی خبر بودیم  و این هنرمند با وجود شرایط نامناسب، تماس تلفنی ما را بی پاسخ نگذاشت و درباره آثاری که با موضوع ویروس کرونا خلق کرده و رسالت هنرمندان کاریکاتوریست توضیحاتی را ارائه کرد.

خبرگزاری صبا درگذشت همسر این هنرمند پیشکسوت را به ایشان و خانواده محترم شان تسلیت می گوید.

انتهای پیام/

 

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت