استعدادیابی به روش «شگفت‌انگیزان» | نگاهی به ساختار برنامه‌سازی تلویزیونی در معرفی فرهنگ و هنر اقوام ایرانی

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گروه مد و لباس هنرآنلاین: «شگفت‌انگیزان» عنوان برنامه‌ای تلویزیونی است که این روزها با هدف کشف استعدادهای گروه سنی 4 تا 15 سالِ نقاط مختلف ایران از شبکه پویا روی آنتن می‌رود حال آنکه در این برنامه، فارغ از ایجاد فضای رقابتی، فرصتی برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌آید که مخاطبان را در جریان استعداد یا تخصص خود قرار دهند.

اینکه یک برنامه تلویزیونی با تمرکز بر این گروه سنی در ژانری ویژه و تا اندازه‌ای متفاوت با دیگر برنامه‌های استعدادیابی به روی آنتن می‌رود در نوع خود مثال زدنی است به طوری که حتی در برخی قسمت‌ها شاهد آنیم که شرکت‌کنندگان در برنامه با تمرکز بر هنرهای سنتی، صنایع دستی و یا فرهنگ پوشش مردمان استان خود پا به این عرصه می‌گذارند.

در یکی از قسمت‌های اخیر این برنامه، استعدادهایی از استان سیستان و بلوچستان مهمان برنامه شدند و به معرفی زیورآلات، پارچه‌ها و سوزن‌دوزی‌های ناب این منطقه پرداختند آن هم در شرایطی که مقابل دوربین «شگفت‌انگیزان» مشغول به کار شدند و نمایشی ارزنده از حرکت کودکان و نوجوانان مستعد ایرانی در معرفی فرهنگ اقوام ایرانی از خود نشان دادند.

در عین حال به منظور پیدا کردن ساختار برنامه یک نمونه موفق در برنامه‌های خارجی به نمونه‌ای با عنوان «لیتل بیگ شات» برمی‌خوریم که هرچند موضوع آن کودکان بودند اما روی مخاطب بزرگسال هدف گذاری شده بود. برنامه ای با جذابیت بصری بالا، موضوع های جالب، خوش ریتم و پرهیجان و با ساختاری درست و همین هم باعث شده بود که خیلی از کشورهای دیگر برنامه‌هایی مشابه آن را بسازند و همین میزان استقبال جهانی از یک برنامه استعدادیابی، لزوم توجه به ساخت ایندست برنامه‌ها را در رسانه ملی افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر انتخاب مجری مناسب برای جُنگ استعدادیابی «شگفت انگیزان» نیز قابل توجه است جایی که بر اساس خط مشی اصلی برنامه، سعید شیخ زاده برای اجرای آن انتخاب شده؛ فردی که کودکان را می‌شناسد، سال‌ها است در این حوزه فعالیت می‌کند و به جهت چهره و صدا برای گروه سنی کودک، نوجوان و حتی بزرگسال تا اندازه زیادی نوستالژیک است.

به هر روی در برنامه خلاقانه و نوی همچون «شگفت انگیزان» مجدانه تلاش شده است تا فرزندان ایران زمین از نقاط مختلف با دیدن این برنامه انگیزه پیدا کنند، از ایستایی درآمده و تبدیل به فرد پویا توانمند و تأثیرگذار شوند. اینکه این تفکر به مخاطبان به درستی و قاعده‌مند القا شود که هر فردی در هر کجا با هر شرایطی که دارد می تواند دیده شود و لزومی ندارد برای پیشرفت حتماً در شهرهای بزرگ باشند و به امکانات زیادی دسترسی داشته باشند؛ کافی است به شناختی از خودشان برسند، هدفشان را مشخص کنند، تصمیم بگیرند و تلاش کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت