در روستا زندگی و عکاسی می‌کنم/ مسئولان فکر نکنند هنرمندان فتوسنتز می‌کنند!

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

حسن غفاری از عکاسان شناخته شده کشورمان از وضعیت معیشتی هنرمندان در تعطیلی کرونایی و بی توجهی مسئولان گله مند است.

در روستا زندگی و عکاسی می‌کنم/ مسئولان فکر نکنند هنرمندان فتوسنتز می‌کنند!حسن غفاری عکاس مستند مردم نگار با بررسی فضای فرهنگی و هنری کشور و فعالیت عکاسان در دوران کرونا به خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا گفت: کرونا در کشور ما یک بهانه بزرگی است که تحریم، تورم، بیکاری، گرانی، بی اعتمادی و ناامیدی را پشت آن پنهان کنند. هر روز از سوی سازمان بهداشت جهانی پروتکل بهداشتی جدیدی برای جلوگیری از گسترش بیماری تا زمان کشف واکسن و دارو اعلام می‌شود ,ودر آخرین راه حل و نتیجه‌گیری تحقیقاتی گفتند اگر فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک رعایت شود مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد اما همچنان ما در حوزه فرهنگ و هنر تعطیل هستیم و از دولتمردان می‌شنویم احتمال دارد تا دوسال آینده با کرونا همنشین و هم زیست باشیم، شاید باید با این روند تعطیلی فضای کسب و کار هنرمندان و ناتوانی در معیشت باید خودمان را برای حیات فتوسنتزی آماده کنیم.

او افزود: همه می دانند که اولین قشر و گروهی که از این بیماری آسیب دیدند، کارشان تعطیل شد و بدون هیچ انتظاری کمر همت را برای آموزش و اطلاع رسانی عمومی در پیشگیری و گسترش آن بستند، هنرمندان و فرهنگیان بودند اما احساس می شود که به فراموشی سپرده شده اند. سایت‌های متعددی اطلاعات شخصی افراد هنرمند را برای حمایت جمع آوری کردند و خبری نشد تنها در مورد بیمه سه ماهه تأمین اجتماعی و تکمیلی اقدام شد و از سبد حمایتی و یا ایجاد فضای کار فرهنگی و هنری هم خبری نیست. البته وقتی که کمترین استقبال در میان کمیسیون های مجلس شورای اسلامی را در فرهنگ شاهد هستیم و یا موازی کاری فرهنگی در دستگاه های دولتی رایج است انتظار کار و سیاست کلان فرهنگی کار بیهوده‌ای است.

این عکاس بیان کرد: ما دچار تورم، گرانی، بی ارتباطی با دنیا و در کل جامعه بسته ای شده ایم و کرونا هم به آن اضافه شده است و همانطور که گفتم بار تمام گرفتاری ها و مشکلات اجتماعی امروز ما را این بیماری سوغات چین به دوش می کشد و بهترین بهانه برای گریز از شرایط موجود جامعه امروز ما شده است. جامعه عکاسی هم به تبع با مشکلات فراوانی روبرو است و اگر هم در این برهه از زمان پروژه عکاسی در جایی از کشور وجود داشته باشد غالبا شخصی و در حریم شخصی پیش می رود به عنوان نمونه به شخصه چون در روستایی به سر می برم و پشت بام خانه ای که در آن هستم دورنمایی خوب و ۳۶۰ درجه دارد می‌توانم با یک لنز تله از همه اتفاقات اطرافم شامل فعالیت‌های روستایی و کشاورزی عکس بگیرم هر چند برخی از روزها مردم خسته شده روستا از کرونا خود را به ساز و دهل های عروسی می سپارند و به اشتباه برای ساعاتی کرونا را نادیده می گیرند اما من کمتر از خانه بیرون می روم چون ما به عنوان افراد فرهنگی باید برای انجام کارهای صحیح و اصولی پیشگام باشیم و زمینه عادی سازی را بوجود نیاوریم.

به گفته وی، البته عکاسی درحریم شخصی بیشتر یک نوع خودرضایتی و مشغله روزانه است که جایگزین رو در روشدن و گفتگو کردن با سوژه ها شده است.

وی با بیان اینکه هیچ سبد حمایتی دریافت نکرده است، ادامه داد: به شخصه هیچ سبد حمایتی از مجموعه فرهنگ و هنر ارشاد دریافت نکردم و می دانم بسیاری از دوستان ما اینگونه هستند در صورتی که برای سایر گروه ها مانند سیاسیون، نظامی ها، دولتی ها و… اینگونه نبوده است. جریان ها و احزاب سیاسی کشور سه یا چهار سال یکبار با غوغای انتخاباتی شکل می گیرد اما فعالیت فرهنگی و هنری همیشه جاری است و هرگز بازنشسته نمی شوند و همیشه جریان ساز هستند ولی باز هم نادیده گرفته می شوند.

غفاری با اشاره به اثرگذاری نیروهای فرهنگی در جامعه گفت: در جریان کرونا و آتش سوزی های اخیر که به هر دلیلی اتفاق افتاده باز می بینیم بیشترین نیروهای درگیر بچه‌های حوزه هنر، فرهنگ و رسانه هستند که کمتر مورد توجه قرار می گیرند. کم نیستند کسانی که اگر در فاصله دومتری از یک فاجعه مانند آتش سوزی، زلزله و … باشند واکنشی نشان ندهند اما هنرمندان و فرهنگیان با احترام به محیط زیست وطن دوستانی هستند که با واکنش‌های مؤثر، شرایط را تغییر می دهند و انرژی آن‌ها در این مورد تمام نشدنی است.

این عکاس مردم نگار در پایان اظهار کرد: از آنجایی که تلاش اغلب هنرمندان، کار و تولید و اثرگذاری به دور از حاشیه و عام المنفعه اجتماعی است نباید مهجور واقع شوند و از آن ها روی برگرداند. در این شرایط خاص که جامعه به آموزش پیوسته و ایجاد نشاط و سرگرمی احتیاج دارد هنرمندان آثارشان را بدون منت در فضای مجازی به رایگان برای عموم توزیع می کنند که کار شایسته ای است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت