آلبوم آوا و نمایشنامه‌های رضوی رونمایی شد

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

مراسم رونمایی آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین، مجموعه نمایشنامه‌های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی روز سه شنبه 10 تیرماه در تالار رودکی برگزار شد.

آلبوم آوا و نمایشنامه‌های رضوی رونمایی شدبه گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی، آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین (۵۸۰ دقیقه موسیقی و آواهای نواحی رضوی از ۷۰ هنرمند ۲۱ استان)، مجموعه نمایشنامه‌های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی صبح روز سه شنبه ۱۰ تیرماه در تالار رودکی رونمایی شد.

سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) را بیش از دو دهه پیش تأسیس کرد تا در کنار مراکز فرهنگی آستان قدس بتواند محفل آفرینش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی باشد که به نام ثامن الأئمه به وجود می‌آیند.

معاون امور هنری ادامه داد: بنیاد امام رضا (ع) در این سال‌ها بیشتر همتش معطوف به برگزاری جشنواره‌ها بود و در طول سال بیش از ۳۰ جشنواره برقرار می‌شد. در این سه سال رویدادها دسته‌بندی و ساماندهی شدند. جشنواره‌هایی که استعداد و استطاعت بیشتری داشتند حمایت شدند و مسیر مهمی در کنار آن گشوده شد. راه حمایت از آفرینش های ارزشمند هنری که با ارادت به آستان مقدس امام رئوف پدید آمده اند. راهی که شاید تبلیغات آن از هر جشنواره ای کمتر و محدودتر باشد ولی ماندگاری آن بیشتر و بهتر است. مسیری که در صورت امتداد می‌تواند آثار شایسته‌ای را به گنج‌خانه هنری ایران بیفزاید.

وی افزود: رویکرد دیگر بنیاد امام رضا (ع) در این دوره، معاضدت و همیاری بود. بنیاد در کنار دستگاه‌های مختلف درون و بیرون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گام‌های تحسین‌ آمیزی برداشته است. از جمله امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت، آثار مختلفی در سه عرصه موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی خلق شده است. آواها و نواهای رضوی که خود موزه ای از نغمه هاست و در تهیه و تولید و نشرش مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از سال ۹۴ تا به امروز برای مجموعه آواها و نواهای رضوی تلاش کرده است. تا جایی که خاطر دارم بیش از هزار دقیقه از نواهای مرتبط با حضرت امام رضا (ع) ضبط شده که در این مجموعه حدود ۵۸۰ دقیقه آن به تولید رسیده است.

معاون امور هنری در پایان تصریح کرد: هشت نمایشنامه‌ مختلف خواندنی و دیدنی به قلم نامدارانی نوشته شده است. این مستوره سخنی دارد و می‌گوید اگر سودای قدم‌های بلند در سرهاست، ظرفیت هم‌افزایی و دستیاری آسان‌ترین طریق تحقق هدف‌ است. از برداران و همکاران عزیز در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صمیمانه سپاسگزارم.

در ادامه مراسم محمود رضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) ضمن تبریک دهه کرامت گفت: هدف ما این است که بیانات مقدس را با زیبایی هنر مخلوط کرده و به جامعه برسانیم و هنر نقش زیادی در این میان برای انتقال پیام‌ها و مضامین ارزشمند بر عهده می‌گیرد، این اتفاق در تمام دنیا مرسوم بوده و هنرمندان ایران هم سعی می کنند با نمایش هنرشان ارادات خود را به امام هشتم نشان دهند.

برازش اضافه کرد: امروز شاهد رونمایی از مجموعه ۸ نمایشنامه رضوی با موضوعات مختلف حول محور شخصیت حضرت رضا (ع) و فرهنگ رضوی به سفارش بنیاد فرهنگی هنری امام رضا هستیم که به رشته تحریر درآمده است. این آثار به قلم نادر برهانی مرند، رضا صابری، حسین فدایی حسین، ایوب آقاخانی، سید علی موسویان، علی حاتمی نژاد، مرتضی هاشم پور و محمدرضا آریان فر به رشته تحریر در آمده است.

وی تاکید کرد: همچنین در بخش موسیقی هم مجموعه آواها و نواهای ایران زمین مشتمل بر ۵۸۰ دقیقه موسیقی نواحی ایران است که از ۷۰ هنرمند برجسته و فعال در عرصه موسیقی بومی ایران با محوریت شخصیت حضرت رضا (ع) ثبت و ضبط شده است. گردآوری این مجموعه در سال ۱۳۹۴ توسط موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی طی قراردادی با جناب آقای هوشنگ جاوید پژوهشگر عرصه موسیقی آیینی ایران صورت پذیرفت و پروژه با دعوت از هنرمندان ۲۱ استان مرزی کشور آغاز شد.

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) ادامه داد: ضبط استودیویی و با کیفیت آثار و تلاش برای بر مدار ماندن آواها و نواهای ارائه شده حول مقام‌های اصیل هر ناحیه از شاخصه‌های این مجموعه است. پس از ضبط حدود ۱۰۰۰ دقیقه از مدح‌ها، مرثیه‌ها و چاووشی‌ها حول محور موضوعاتی چون حرم مطهر امام رضا (ع)، زیارت حضرت، میلاد و شهادت حضرت و کرامات ایشان این پروژه در فاز اول متوقف شد. از آن جا که آستان قدس رضوی با تغییر رویکردهای فرهنگی قصد انتشار این مجموعه را نداشت با پیشنهاد بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و سرمایه گذاری مناسب در این پروژه مراحل تبدیل مجموعه ضبط شده به آلبومی نفیس و قابل عرضه به عموم در سال ۱۳۹۷ آغاز شد پس از طراحی گرافیک و بسته بندی امور مربوط به انتخاب و چیدمان آثار در ده لوح فشرده و اخذ مجوزهای لازم آلبوم به انجمن موسیقی ایران واگذار شد .این پروژه با توجه به ملی بودن آن مورد استقبال مسئولان دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفت و با نگاهی ویژه و مشارکتی امور بررسی و صدور مجوز در اسرع وقت صورت پذیرفت.

برازش اضافه کرد: بی شک بدون همکاری و هم افزایی این سه مجموعه انتشار چنین گنجینه‌ای در شرایط کنونی کشور غیر ممکن می‌هنمود. مجموعه حاضر گوشه‌ای از فرهنگ موسیقی ایران اسلامی است که می‌توان با تداوم پژوهش، گردآوری و ثبت و ضبط و انتشار قطعاتی بیشتر از این موضوع، این گنجینه شفاهی را به عنوان میراثی ماندگار در این حوزه برای نسل های آینده به یادگار گذارد. با توجه به طولانی شدن پروسه تولید و انتشار این آلبوم متأسفانه تعدادی از هنرمندان ارزشمندی که در این مجموعه هنرنمایی کرده بودند از دنیا رفتند. امید آنکه تا میراث‌داران این هنر عالی‌قدر توان و جان در بدن دارند آثارشان ثبت و از ایشان قدردانی به عمل آید.

در پایان مراسم، مجموعه نمایشنامه‌ها، آلبوم آوای‌های رضوی ایران زمین و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی رونمایی شد.

مراسم  رونمایی از آثار هنری رضوی صبح روز سه شنبه ۱۰ تیرماه  با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، احمد صدری دبیر کمیته های تخصصی ارزشیابی هنرمندان و حسین مسافرآستانه نمایشنامه نویس در تالار رودکی برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت