لزوم مشورت با کارشناسان در مرمت آثار هنری/ باعث نگرانی اذهان عمومی نشوید

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران در واکنش به رونمایی از شیرهای میدان حر گفت که باید در این نوع پروژه‌ها از صاحب‌نظران این حوزه مشورت بگیرند تا موجب سوءتفاهم میان مردم نشود.

لزوم مشورت با کارشناسان در مرمت آثار هنری/ باعث نگرانی اذهان عمومی نشویدبه گزارش صبا، روز دوشنبه ۲۱ تیرماه از یکی از شیرهای میدان حر که حدود ۴۰ روز پیش به دلیل مرمت و بازسازی تخریب شده بود، با حضور مسئولان سازمان زیباسازی شهر تهران رونمایی شد.

عباس مجیدی رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران در گفتگو با خبرنگار تجسمی صبا در این‌باره توضیح داد: تمام مجسمه‌هایی که پیشینه تاریخی دارند و توسط اساتید مجسمه‌سازی ما کار شده‌اند، خاطرات و هویت جمعی مردم شهر را تشکیل می‌دهند و باید به‌خوبی از آن‌ها مراقبت و نگهداری شود. تخریب شیرهای میدان حر به مفهومی که اکنون در رسانه‌‌ها و افکار عمومی وجود دارد، نبوده است و اینک ما اثر «گرشاسب و اژدها» را سالم در میدان حر می‌بینیم و جای نگرانی نیست.

او در ادامه عنوان کرد: اما چهار شیر پایین مجسمه در جریانات انقلاب اسلامی تخریب شده‌ بودند و بعدها روی آن‌ها توسط استاد غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ با فایبرگلاس بازسازی شده بود که براثر گذشت زمان آسیب دیده است. اکنون این آثار به همت‌ سازمان زیباسازی شهر تهران با متریال مقاوم‌تر قالب‌گیری شدند. بسیار خوب بود که مرمت آثار توسط خود غلامرضا ارژنگ انجام می‌شد اما پاسخی که من طی پیگیری‌های اولیه گرفتم این بود که او به دلیل کهولت سن امکان مرمت آثار را نداشت.

رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با انتقاد از نگرفتن مشاوره از صاحب‌نظران در زمینه مرمت آثار گفت: انتقاد جدی در زمینه مرمت آثار این است که باید قبل از انجام پروژه از صاحب‌نظران این عرصه مشاوره‌ای گرفته می‌شد که ذهنیت تخریب را در ذهن افکار عمومی ایجاد نکند‌.

او افزود: بخشی از این مناقشات ایجادشده حاصل سوءتفاهم، بی‌دقتی و همین نگرفتن مشاوره از متخصصان امر بود. امیدوارم در آینده در برخورد با چنین مسایلی مسئولان پروژه از متخصصین این حوزه به خصوص کارشناسان انجمن مجمسه‌سازان‌ ایران مشاوره‌های جدی بگیرند و در نتیجه مساله مرمت را بهتر پیش ببرند تا شاهد چنین اتفاقانی نباشیم که اذهان عمومی را خدشه‌دار کند.

عباس مجیدی در پایان درباره مرمت پایه‌های مجسمه «گرشاسب و اژدها» خاطرنشان کرد: مرمت پایه‌های مجسمه «گرشاسب و اژدها» باید توسط یک گروه کارشناس خبره در این حوزه و زیرنظر سازمان میراث فرهنگی و متصدی حفظ و نگهداری مجسمه و با مشورت یک نهاد تخصصی در یک پروژه کاملا مطالعاتی ترمیم‌ شود. بی‌دقتی در این‌ امر می‌تواند نتایج بدی دربرداشته باشد و باعث نگرانی اذهان عمومی و آسیب زدن به اثر شود.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت