«صد اثر صد هنرمند» ۱۰۰تایی می‌شود/ ترجیح افراد به خرید آثار جوانان

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

بیست و هشتمین «صد اثر صد هنرمند» گالری گلستان در حالی وارد هفته سوم برپایی خود شده است که به طور متوسط روزانه شش اثر فروخته است.

«صد اثر صد هنرمند» ۱۰۰تایی می‌شود/ ترجیح افراد به خرید آثار جوانانبه گزارش صبا، بیست و هشتمین «صد اثر صد هنرمند» گالری گلستان در حالی وارد هفته سوم برپایی خود شده است که به طور متوسط روزانه شش اثر فروخته است. این رویداد که از ۱۰ مرداد آغاز شده به دلیل روزهای کرونایی، به صورت مجازی و در وب سایت گالری گلستان دایر است؛ فروش آنلاین ۹۲ کار در دو هفته نخست اتفاق جالب توجه این رویداد تابستانی قدیمی است.

«صد اثر صد هنرمند» بیست و هشتم با ارائه ۳۰۶ نقاشی، مجسمه و خط کار خودش را آغاز کرد اما اکنون و در آغاز هفته سوم ۳۵۰ اثر به روی سایت گالری گلستان چشم انتظار دوستداران هنر و خریداران و مجموعه داران هنری است؛ در میان آثار تازه رسیده دو کار بسیار زیبای فریده لاشایی چشم‌ها را خیره می‌کند؛ اما همچنان اقبال بزرگ متعلق به جوانان هنرمند است،اکثریت قریب به اتفاق خریداران ترجیح داده‌اند کارهای جوانان را بخرند که بخش بزرگی از این رویداد را به تسخیر خود درآورده‌اند.

به رسم سالیان دراز «صد اثر صد هنرمند»، تلاش شده هر اثری از هر هنرمندی به فروش رسید کار دیگری از او جایگزین شود. هر چند که محدودیت‌های نقل و انتقال فیزیکی آثار و ضرورت رعایت قرنطینه مشکلاتی را هم برای این نمایشگاه به همراه داشته است.

از بدو تاسیس رویکرد اصلی «صد اثر صد هنرمند»، تشویق مردم به خرید اثر هنری است و از حدود یک دهه پیش که قیمت آثار هنری جهشی ناگهانی داشت تلاش بسیار دارد با تعدیل قیمت‌ها این امر مهم را فرهنگ‌سازی کند. با این هدف لیلی گلستان بارها گفته است: چرا باید کار جوانی که نخستین نمایشگاه خود را برگزار کرده است چندین میلیون تومان قیمت داشته باشد. من در «صد اثر» همیشه هنرمندان را توجیه می‌کنم که باید قیمت کارها مناسب باشد. به هیچ وجه کاری که بی‌دلیل گران اعلام شده را قبول نمی‌کنم و خوشبختانه همه هنرمندان هم منطق مرا می‌پذیرند.

مدیر گالری گلستان و طراح این رویداد برای مشارکت هر چه بیشتر مردم در رونق اقتصاد هنر و گردش مالی افزون تر در بازار هنر، ابایی از فروش قسطی اثر هنری ندارد و گاه بدون چک و ضمانت، کار هنری را قسطی می‌فروشد. گلستان گفت که سال‌هاست قسطی اثر هنری می‌فروشد و هیچ وقت پیش نیامده کسی پولش را ندهد. اتفاقا برخی از بهترین خریداران گالری‌اش با چنین رفتاری جذب بازار هنر شده‌اند.

اما شکل گیری نمایشگاه «صداثر صدهنرمند» به سال ١٣٧١ برمی‌گردد، گلستان در این باره بیان کرد: گالری گلستان کار خود را از‌ سال ١٣۶٧ آغاز کرد و تا ‌سال ١٣٧١ ،فصل تابستان و به خصوص مردادماه مانند همه گالری‌ها ما هم تعطیل بودیم؛ اما چون منزل من در کنار نگارخانه بود، همیشه مشتریان خارج از کشور که تابستان به ایران می‌آمدند، از من کار می‌خواستند و مجبور بودم با وجود تعطیلی، گالری را باز کنم و به آنان کار بدهم، به همین دلیل تصمیم گرفتم مردادماه وقتی همه گالری‌ها تعطیل هستند، رویدادی را برپا کنم که نمایشگاه «صداثر صد هنرمند» این گونه متولد شد؛ در آغاز واقعا مسافران خارج از کشور بیشترین مشتریان این نمایشگاه بودند اما رفته رفته چنانکه در این سال‌ها می‌بینید مخاطبان داخلی‌اش بیشتر و بیشتر شده است؛ در سال ۱۳۷۱ شمار هنرمندان شرکت کننده کمتر از صد هنرمند بود، فکر کنم حدود ٧۵ هنرمند. من در آن زمان نام نمایشگاه را «صد اثر صد هنرمند» گذاشتم تا در آینده به صد برسد؛ اما در این سال‌ها مشارکت هنرمندان خیلی بیشتر از ۱۰۰ شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۳۰ مهر از این نمایشگاه در www.golestangallery.com دیدن کنند و در اینستاگرام گالری گلستان منتخبی از آثار را ببینند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت