برندگان مسابقه «ما کرونا را شکست می‌دهیم» معرفی شدند

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

برندگان مسابقه بین‌المللی کارتون «ما کرونا را شکست می‌دهیم» اعلام شدند.

برندگان مسابقه «ما کرونا را شکست می‌دهیم» معرفی شدندبه گزارش صبا، مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» به همت وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری نهادهای مختلفی  برگزار شد که بعد از اعلام فراخوان بسیاری از هنرمندان از ۸۸ کشور دنیا در این مسابقه شرکت کردند. همچنین در روز اول شهریورماه با پایان این مسابقه، اسامی فینالیست‌های مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» اعلام شد.

امروز ۴ شهریور ۱۳۹۹ برندگان مسابقه بین‌المللی کارتون «ما کرونا را شکست می‌دهیم» مشخص شدند.

با اعلام این خبر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در متنی نوشته است:

«هنر شیوه‌ای از بیان زیبایی در درون احوالات و احساسات پاک انسانی است. هنر از دیر باز در ایران زمین با حسن  و عشق و خلق نیکو عجین بوده و این پیوند با زیبایی قرن‌هاست که جزئی جدایی ناپذیر از تجربه زیستی مردمان این اقلیم پهناور است. امروزه توان فرهنگی یک ملت در ایجاد دوام و قوام ماهوی آن بر کسی پوشیده نیست. گرچه همه ملت‌های جهان از پشتوانه فرهنگی خود بهره می‌برند، اما خورشید تابان فرهنگ ایرانیان قرن‌هاست که با انسانیت و انسان دوستی اصیل خود، همواره مروج عشق و دوستی در جهان بوده و خواهد بود. ریشه‌های فرهنگ غنی و پرصلابت ایران زمین که با اندیشه اسلامی و تعالیم و تراوشات فرهنگی آن آبیاری می‌شود همواره تامین سلامت جسم و جان بشر را اولویت و رسالت خود پنداشته و گستره‌ای وسیع و لطیف از آموزه‌های انسانی را برای ایران عزیز به ارمغان آورده است. گذری بر مصائب تاریخ بشری، نشان می‌دهد که بسیاری از کژی‌ها و بد سگالی‌ها، ناشی از دوری انسان از اخلاق و فرهنگ و انسانیت است، و چنین است که هرکجا علم از اخلاق و فرهنگ تهی گردد، پای علم گلوی انسانیت را می‌فشارد و فتنه‌ای تازه رقم می‌خورد.

بی گمان شیوع ویروس کرونا در جهان به انسان و جوامع انسانی ثابت کرد که راه شکست این ویروس منحوس نه قدرت سیاسی و قدرت اقتصادی است و نه تفکرات نژادپرستانه رایج در بعضی از فرهنگ‌های سیاست زده غربی، بلکه راه رهایی از آن تنها ارتقاء فرهنگی جامعه به ویژه فرهنگ سلامت و اخلاق سلامت است و بی‌گمان برای توسعه فرهنگ انسانی یکی از راه های میانبر و اثر بخش، زبان صریح و جهان شمول هنر است.

جشنواره بین المللی کارتون «ما کرونا راشکست می‌دهیم» به عنوان بزرگ‌ترین رویداد هنری جهان با موضوع ویروس کرونا در بهبوهه مقابله جهانی با این ویروس توانست به خوبی در میان هنرمندان و مردمان وحشت زده جهان ایجاد ارتباط کند و برقراری این ارتباط موجبات انبساط خاطر مردمان جهان و ترویج روحیه دستگیری از طریق مشاهده آثار فاخر خلق شده را فراهم کند. حضور و مشارکت هنرمندان از ۸۸ کشور دنیا ثابت کرد که عبور از سختی‌ها در تمام عرصه‌ها تنها در وحدت و نوع دوستی ساکنان زمین خلاصه می‌شود.

شایسته است که از تلاش های تمامی دست اندرکاران این رویداد عظیم در مجموعه بزرگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حوزه هنری و دیگر سازمان ها که این اتفاق بزرگ را همراهی کردند، سپاسگزاری کنم.»

همچنین سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر جشنواره «ما کرونا را شکست می‌دهیم» نیز در پیامی در ارتباط با آن گفته است:

«فراخوان مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» تنها چند روز پس از شیوع آن در ایران اطلاع رسانی شد.

این مسابقه، چند موضوع را دربر می گرفت؛ روحیه بخشی به مردم برای مبارزه با کرونا ، توجه و ادای دین نسبت به مدافعان سلامت یعنی پزشکان، پرستاران و کادر درمانی، رعایت مسائل بهداشتی و بخش چهارم هم سیاسی بود.

از همان روزهای اول، استقبال گسترده هنرمندان جهان بی سابقه بود، طوری که ظرف ۴۰روز بیش از ۴۲۰۰ اثر از ۹۲۳ هنرمند از ۸۸ کشور جهان به دبیرخانه این مسابقه از طریق فضای مجازی رسید.

این یک آمار بی‌نظیر در سطح جهان است. حضور هنرمندان جهان در این اتفاق بشردوستانه، ستودنی است. این مسئله که ایران به عنوان اولین کشور برای بازنمایی مسئله جهانی شیوع ویروس کرونا در عرصه هنر ورود پیدا کرد نیز جای تامل داشت. نگاهی به آمار بازدیدکننده‌ها نشان می‌دهد که بیشترین شرکت‌کنندگان از ایران با ۴۳۶ هنرمند ، هنرمندان ترکیه با ۸۳ شرکت کننده، و در رتبه سوم هنرمندان چینی با ۷۴ هنرمند حضور موثری داشتند، در عین حال از آمریکای لاتین این مسابقه شاهد حضور پرتعداد هنرمندان برزیل، کلمبیا و مکزیک بود، و در اروپا حضور هنرمندان روسیه، صربستان، اسپانیا، اوکراین و ایتالیا بسیار قابل توجه است، بنابراین با توجه به همین نکته یعنی مشارکت پر تعداد هنرمندان برخی از کشورهای جهان، تیم داوری معرفی شد.

اری اوزبکِ ,کارتونیست و نویسنده از ترکیه به واسطه سابقه و نگاه موثر در عرصه کارتون به عنوان رئیس هیات داوران انتخاب شد، لیویی وانگ رییس مسابقه بین‌المللی کارتون UYACC از چین، نیکلاو ورونتسوف کارتونیست و تصویرساز از روسیه و مارسیو لیته کارتونیست و رییس سایت برزیل کارتون از برزیل و اسپیرو رادولویچ کارتونیست و مسئول انجمن کارتونیست‌های اروپا در صربستان دیگر اعضای هیات داوران خارجی این مسابقه را تشکیل می‌دادند.

از ایران نیز محمدحسین نیرومند، بهرام عظیمی و سیدمسعود شجاعی طباطبایی به همراه سلمان مهذبیه به نمایندگی از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شیراز کار داوری را انجام دادند.»

 جوایز اصلی این مسابقه به ترتیب زیر است:

به دلیل مشارکت ویژه هنرمندان ایرانی به هفت نفر مبلغ دو میلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیر نامه اهدا شد.

نفر اول: علی رادمند برنده ۱۵۰۰ یورو به همراه تندیس و لوح تقدیر

نفر دوم:کائو گومز از برزیل برنده ۱۰۰۰ یورو به همراه تندیس و لوح تقدیر

نفر سوم : استفان پرویژن از بلژیک برنده ۵۰۰ یورو به همراه تندیس و لوح تقدیر

همچنین به دلیل مشارکت بالای هنرمندان ایرانی ۷ جایزه ویژه بدون ترتیب به هنرمندان زیر اختصاص یافت.

جایزه ویژه : طراوت نیکی مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : سهیل محمدی برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : محمود آزادنیا برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : سجاد رافعی برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : منصوره دهقانی برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : علیرضا پاکدل برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : مهناز یزدانی برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

جایزه ویژه : مجید امینی برنده مبلغ دومیلیون تومان به همراه لوح یادمان و تقدیرنامه

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
اینستاگرام گالری لیلیت