شیرها به میدان حر بازگشتند

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

امروز 21 تیر ماه با حضور مسئولان سازمان زیباسازی شهر تهران از دو مجسمه جدید شیرهای میدان حر رونمایی شد.

شیرها به میدان حر بازگشتندبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، چندی پیش خبر مناقشه‌آمیز تخریب دو مجسمه شیر پایین تندیس «نبرد گرشاسب با اژدها» میدان حر در فضای مجازی پخش شد که عده‌ای مرمت آثار را بهانه‌ای برای تخریب مجسمه‌ها می‌دانستند.

عباس مجیدی رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در گفتگویی با خبرنگار صبا درباره علت نگرانی‌های مردمی گفته بود: وقتی این تخریب جلوی چشم مردم اتفاق می‌افتد و مسایل مربوطه به آن قبلا به خوبی توضیح داده نشده و تبیین نشده باشد، طبیعی است که این نگرانی برای مردم و حتی مسئولان در نهادهای مختلف پیش می‌آید که چرا این مجسمه‌ها تخریب شدند و ارزش تاریخی و هنری آن‌ها چگونه بوده است.

البته در دی ماه سال ۱۳۹۹ سازمان زیباسازی شهر تهران طی فراخوانی از هنرمندان خواسته بود که نسبت به مرمت و ساخت المان‌های اطراف میدان حر اقدا کنند.

در بخشی از فراخوان این سازمان آمده بود: «این سازمان از هنرمندان و متخصصان دعوت می‌کند با توجه به شرایط ساخت مجدد مجسمه شیرهای اطراف میدان از جنس بتن که شامل قالب‌گیری از مجسمه‌های فعلی، مدلاژ مخصوص ساخت مجسمه بتنی، آرماتوربندی‌های لازم درون مجسمه به منظور استحکام و همچنین ایستایی لازم روی پایه و ساخت مجدد پایه‌های مجسمه‌ها از جنس بتن که شامل قالب‌گیری از اسلیمی‌ها و نقوش بدنه قدیم روی پایه‌ها، آرماتوربندی پایه و ساخت و نصب فنداسیون‌های لازم است، در این فراخوان شرکت کنند.»

مجسمه اصلی میدان حر یعنی تندیس «نبرد گرشاسب با اژدها» که ساخته غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ است همراه با مجسمه‌های میدان فردوسی، پارک ملت و پارک لاله در سال ۹۹ ثبت ملی شده‌اند، اما دو شیر پایین مجسمه میدان حر جزو این ثبت ملی نبوده‌ است. این تندیس شش و نیم متری که به همراه نیزه شش متری آن در مجموع ۱۲/۵ متر ارتفاع دارد، روی یک پایه بتنی نصب شده است. در این مجسمه گرشاسب نیزه به دست دارد و مجسمه دور او حلقه زده است. نیزه گرشاسب هم به سمت دهان اژدها نشانه رفته است. این نبرد و این تندیس به نوعی یادآور پیروزی خیر بر شر است.

شاپور دیوسالار معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران در مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه سازمان زیباسازی هیچ اقدامی درباره مرمت اثر ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی انجام نداده است، گفت: مجسمه شیرهای اطراف اثر اصلی، ثبت ملی نیستند، قرار گرفتن این تندیس‌ها در معرض فعل و انفعالات جوی و جنس نه چندان پایدار فایبرگلاس به کار رفته در بدنه این آثار، باعث شد که شکل نامناسبی ایجاد شود و چهره‌ای زشت و زننده به این اثر ملی بدهند. بر همین مبنا و با توجه به وظیفه سازمان زیباسازی که متولی مرمت و تولید حجم و مجسمه در سراسر شهر است، بنا بر این شد که این مجسمه‌ها مرمت شوند.

پس از مناقشات فراوان صبح امروز ۲۱ تیر ماه با حضور مسئولان مربوطه در سازمان زیباسازی شهر تهران از دو مجسمه شیر میدان حر رونمایی شد. این دو مجسمه جدید که گفته می‌شود مشابه نسخه قبلی اما با متریال محکم‌تری چون بتون و فایبر ساخته شده‌اند، اثر مجید نکونظر است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت