ارائه گزارش فعالیت‌های بنیاد فرهنگی و هنری رودکی | آرشیو ملی هنر افتتاح شد

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در جلسه امروز هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی با بیان اینکه این بنیاد می‌تواند به عنوان پایگاه مهمی برای اجراهای آنلاین در حوزه‌های مختلف هنری از جمله موسیقی و نمایش باشد، گفت: کرونا شرایط خاصی را بر عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری کشور حاکم کرده و بنیاد رودکی نیز متاثر از این شرایط شده است و شاید اگر این شرایط نبود اتفاقات بهتری در این حوزه می‌افتاد.

سیدعباس صالحی افزود: توجه به اینکه چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم ضروری است. در یک سال و نیم گذشته اتفاقاتی افتاده که در آینده ثمرات آن مشخص می‌شود و اجراهای آنلاین بخشی از این اتفاقات است که در بستر فضای مجازی صورت گرفت و این موضوع فرصتی را فراهم کرده که بنیاد رودکی تجربه‌های یک سال و نیم گذشته‌اش در این زمینه را وسعت و توسعه بدهد. به هر حال بنیاد فرهنگی هنری رودکی در داخل کشور دارای اعتباری است و در خارج از کشور هم می‌تواند این اعتبار را کسب کند و به عنوان یک پایگاه مهم اکران آنلاین برنامه‌های هنری در حوزه‌های مختلف موسیقی، نمایش در فضای مجازی باشد و چشم اندازی که در تجربه اجراهای آنلاین در این بازه زمانی داشته است قابل توجه است.

صیانت از مکان و هویت‌های بصری از نگاه آقای وزیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی دیگر از اعتباراتی که بنیاد رودکی دارد شخصیت‌هایی است که به این حوزه اشراف دارند و به این بنیاد به واسطه همکاری منزلت می‌دهند و در فضای مصرف و تولیدکنندگان داخلی و خارجی ارتقا پیدا می‌کند و شوراهای ارکستر و آموزش این بنیاد هم با همین نگاه ایجاد شده است. بنابراین این موضوع خیلی مهم است که این حس ایجاد شود که در فضای بنیاد رودکی فقط مجموعه اداری کار نمی‌کند و مدیریت علمی و برنامه ریزی آن در سطح کلان ترکیبی از اقدامات اداری و حضور پیشکسوتان هنر است.

وی از دیگر اعتباراتی که این بنیاد می‌تواند داشته باشد و به عنوان بخشی از نشان و برند آن به شمار آید را مرجعیت اطلاعاتی آن برای پشتیبانی از عرصه هنر برشمرد و افزود: اینکه هر چقدر مرجعیت اطلاعاتی و حمایتی بنیاد رودکی ارتقا یابد در نقش و نشان آن تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال آرشیو ملی هنر این بنیاد که پیش از این جلسه افتتاح شد یکی از اقدامات این بنیاد در راستای ارتقای مرجعیت اطلاعاتی است. فرصت دیگری که در ایام شیوع کرونا پدید آمد صیانت از مکان و هویت‌های بصری بنیاد رودکی است که در ایام نیمه تعطیل و کرونایی در یک سال و نیم گذشته فراهم شد و می‌توان گفت به نقطه قابل قبولی در صیانت از هویت‌های بصری بنیاد رودکی رسیده‌ایم.

صالحی در عین حال تصریح کرد: این هویت‌ها امانت ملی است و همانطور که در برگشت امانت‌های شخصی همیشه تاکید داشته و داریم در حفظ و صیانت از امانت‌های ملی باید اهتمام بیشتری داشت زیرا حق الناس به شمار می‌آید و بنیاد رودکی در این زمینه شرایط نسبتاً خوبی پیدا کرده است. بنیاد فرهنگی هنری رودکی با دیگر موسسات هنری کشور تفاوت دارد و این تفاوت این است که بتواند هم در تولید اثر و محصول و هم ارتقای مهارت و آموزش، سطح متفاوت‌تری را عرضه کند و از دیگر موسسات هنری کشور سطحی بالاتر از حد متداول ارائه دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دو نگاه می‌تواند به بنیاد رودکی باشد. نگاه اول اینکه کارهایی از حد متوسط به بالا ارائه دهد و این نگاه را بپذیرد و یا در نگاه دوم کارهایی در حد اعلا ارائه و عرضه کند؛ بنابراین دو نوع حمایت و برنامه ریزی را می‌طلبد.

در این جلسه ساختار جدید تشکیلاتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی پیشنهاد شد و مقرر شد با حضور اعضای هیات امنا بررسی‌های بیشتری برای تصویب نهایی صورت بگیرد

گزارش مالی و روایت مدیر عامل از فعالیت‌های هنری

در ابتدای این جلسه گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت‌های این بنیاد و همچنین گزارش مالی این بنیاد در سال ۹۹ ارائه شد. همچنین مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی گزارشی از مجموعه اقدامات این بنیاد ارائه کرد.

وی گفت: تولید آثار فاخری از جمله علمدار (در رثای حضرت قمر بنی هاشم) و نمایش سرباز از جمله این تولیدات در سال ۹۹ است. در حوزه تولیدات و اجراهای ارکسترال می‌توان به ارکستر سبکبال و همچنین قطعه مادر و دلشدگان اشاره کرد. این در حالی است که تولید و انتشار محصولات هنری بین المللی را از دیگر اقدامات این بنیاد در سال ۹۹ برشمرد و افزود: فعالیت‌های آموزشی، اجرای آثار نمایشی، اجرای پرفورمنس درباره شهید سلیمانی، برگزاری همایش‌ها مانند مراسم کنگره یتیم و بزرگداشت استاد محقق، برگزاری جشنواره‌های ملی و بین المللی، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی آثار و محصولات هنرمندان و فعالان حوزه هنر، مشارکت برای تولید و عرضه آثار از دیگر اقدامات این بنیاد در سال ۹۹ است.

افضلی در بخش دیگری به طرح‌های راهبردی این بنیاد هم اشاره کرد و گفت: تشکیل شوراهای هنری ارکسترها، تشکیل شورای عالی آموزش هنری، تهیه و اجرای طرح هویت بصری جامع بنیاد، آرشیو ملی هنر، ایجاد سالن حرفه‌ای تمرین موسیقی، تهیه و تدوین سند راهبردی، ساماندهی موسسات و مراکز وابسته و فعالیت‌های عمرانی از جمله طرح‌های بنیادی این بنیاد است.

وی ادامه داد: احیای کارگاه دکور رودکی، توسعه و بهره برداری بهینه از فضای‌های هنری و مشارکت در بهره برداری بهینه از پهنه رودکی از جمله اقدامات مهم بنیاد رودکی است.

در بخش دیگری از این جلسه برنامه و بودجه سال ۱۴۰۰ بنیاد فرهنگی هنری رودکی بررسی شد.

ارائه چند پیشنهاد برای ساختار جدید تشکیلاتی بنیاد رودکی

سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این جلسه به بخشی از اقدام‌های فرهنگی و هنری که از سوی بنیاد فرهنگی و هنری رودکی در سال ۹۹ صورت گرفته اشاره کرد و گفت: اپرای عروسکی خواجوی کرمانی در سال ۹۹ آغاز به کار کرد. این اپرا در راستای گرامیداشت مفاخر کشور و همچنین تکریم و پاسداشت زبان فارسی است. تولید موسیقایی هم سال ۹۹ در بنیاد انجام شد که آلبوم‌های نسیم نوروزی و بخارا از آن جمله است.

در این جلسه ساختار جدید تشکیلاتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی پیشنهاد و مقرر شد با حضور اعضای هیات امنا بررسی‌های بیشتری برای تصویب نهایی انجام شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طرح پیشنهادی ساختار تشکیلاتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، تاکید کرد: چابک‌سازی و کوچک سازی در این طرح باید مورد توجه قرار بگیرد.

در حاشیه این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آرشیو ملی هنر را افتتاح کرد و از بخشی از اقدامات سخت افزاری و عمرانی این بنیاد بازدید و در جریان روند عملیاتی این اقدامات قرار گرفت.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت