نمایشگاه گونتر اوکر و هنرمندان ایرانی به موزه گوته رسید

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نمایشگاه «کرنش به حافظ» از هنرمند صاحب نام گونتر اوکر در کنار آثاری از هنرمندان ایرانی در شهر دوسلدولف آلمان به نمایش در آمد.

نمایشگاه گونتر اوکر و هنرمندان ایرانی به موزه گوته رسیدبه گزارش صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، نمایشگاه آثار گونتر اوکر با موضوع حافظ شاعر نامی ایران زمین این بار در موزه گوته شهر دوسلدولف برپاشده است.

اوکر در این نمایشگاه با عنوان «کرنش به حافظ» آثاری را در کنار هشت هنرمند ایرانی در معرض دید عموم قرار داده است. این نمایشگاه از روز هشتم سپتامبر مصادف با ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ حدود سه ماه در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان در حال برگزاری است.

اوکر پیش از این مجموعه ای از آثار خود را با همین نام از خاطرات نخستین سفرش به ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت شهر ایران (شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش) به تماشا گذاشته است.

این هنرمند جهانی پس از نمایش آثارش در ایران تصمیم گرفت هنرمندانی از این سرزمین ر ا در این پروژه همراه خود کند و نمایشگاه را دور اروپا به نمایش بگذارد.

با توجه به اپیدمی ویروس کرونا و طرح قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی این گروه آثار خود را در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان با تماشاگر مجازی برگزار کردند و این نمایشگاه حدود سه ماه در این موزه برپا خواهد بود.

مرتضی ترسلی از شیراز، محمدرضا یزدی از تهران، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، شهریار رضایی از کرمان، بابک منتظری از مشهد، عارفه آراد از رشت، فرزاد دشتی زاده از بوشهر و ندا آیتی از کیش با آثار حجم و اینستالیشن در نمایشگاه «کرنش به حافظ» در کنار اوکر هستند.

عرفان شرقی، عشق و شناخت دقیق حافظ از انسان باعث شد اوکر در آثارش از شعرهای این شاعر پر آوازه ایران زمین الهام بگیرد و هنرمندان ایرانی نیز که با این اشعار بزرگ شده و به نوعی بیت بیت حافظ در خون و جانشان تنیده شده است آثار حجمی و اینستالیشن هایی را با همین مضمون در کنار اوکر به نمایش گذاشتند.

گونتر اوکر خوانش ویژه خود از حافظ را با رنگ های درخشان و  سرخوشانه و با حرکات آزاد دست در آثارش به نمایش گذاشته است. او در جایی بدون زمان و مکان ایستاده و در فضایی خلسه آور جهان هستی را نگاه می کند که این از معنویت اشعار سرچشمه می گیرد.

هنرمندان ایرانی نیز حجم و اینستالیشن های خود را با برداشت های درونی و شخصی شان از اشعار و عرفان حافظ خلق کرده و به نوعی هر کدام نمایی از دریافت های و تاثیرات درونی اشعار بر وجودشان را به نمایش گذاشته اند. آنها با بهره گیری از متریال های متفاوت هر کدام وجوه مختلفی از درگیری روحی با اشعار را برگزیدند یکی از چوب استفاده کرده دیگری از برنز و یکی از سفال و پاپیه ماشه برای آفرینش بهره گرفته است.

بناست این نمایشگاه همراه هنرمندان ایرانی به تور دور اروپا برود و تمام علاقمندان بتوانند از تماشای این آثار با موضوع حافظ لذت ببرند و علاوه بر ادبیات ایران زمین با آثار هنری هنرمندان معاصر ایران نیز از نزدیک آشنا شوند.

نمایشگاه «کرنش به حافظ» هجدهم شهریور ماه ۱۳۹۹ (۸ سپتامبر  ۲۰۲۰) در موزه گوته شهر دوسلدولف به نمایش در آمده و تا ۲۵ آبان ماه (۱۵ نوامبر ۲۰۲۰) در این موزه دایر است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت