موضوع جشنواره هنرمقاومت استکبارستیزی است/ جوایزی از جنس هنر ایرانی

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نشست رسانه‌ای ششمین جشنواره هنرمقاومت با حضور دبیرکل و دبیر اجرایی این جشنواره برگزار شد.

موضوع جشنواره هنرمقاومت استکبارستیزی است/ جوایزی از جنس هنر ایرانیبه گزارش صبا به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره هنرمقاومت، درنشستی که صبح امروز ۷ مهرماه در محل معراج شهدای تهران و در جوار شهیدان گمنام با حضور مسعود نجابتی دبیرکل و محمد حبیبی دبیر اجرایی جشنواره هنرمقاومت و مهدی علی بخشی مدیر روابط عمومی جشنواره برگزار شد، مهمترین اهداف جشنواره و رویکردهای جدید این جشنواره تبیین و تشریح شد.

در ابتدای این نشست رسانه‌ای مسعود نجابتی گفت: در ششمین جشنواره هنر مقاومت شاهد حضور پیشکسوتان و جوانان در ترکیب شورای سیاست گذاری، داوری و دبیری هستیم و موضوعات این جشنواره مثل استکبارستیزی و حمایت از مظلوم نیز که از دوره نخست این جشنواره جز موضوعات این جشنواره بوده‌اند در این دوره نیز موضوعیت دارند. امسال علاوه بر موضوعیت شهادت ابرمرد مقاومت سردار سلیمانی و ابومهدی که در واقع یک حادثه با ابعاد بین المللی بود دو موضوع کمک مومنانه و مدافعان سلامت نیز به موضوعات جشنواره اضافه شد.

وی افزود: یکی از موضوعات همیشگی جشنواره هنر مقاومت موضوع رژیم صهیونیستی است که تاکنون با نگاه‌های مختلفی به آن پرداخته شده است اما در این دوره سعی داریم به این موضوع بپردازیم که داعیه‌داران دموکراسی در غرب چرا این نسخه را برای رژیم غاصب صهیونیستی تجویز نمی‌کنند و چرا با برگزاری رفراندوم ملی در فلسطین و تعیین نوع حکومت از جانب صاحبان اصلی آن سرزمین، مخالفند.

نجابتی همچنین عنوان کرد: امسال شعار بخش ویژه رژیم صهیونیستی «مقاومت تا رفراندوم» و شعار بخش آمریکا نیز «زاویه افول امریکا» است. علاوه بر این موضوعات ما در بخش داخلی هم بحث مدافعان سلامت را به طور ویژه در دستور کار داریم. ما در این دوره بر خلاف دوره گذشته سعی داریم که به موضوع نقاشی کلاسیک بپردازیم. همچنین ما در این دوره مجددا بخش مجسمه‌سازی و حجم‌سازی را در جشنواره خواهیم داشت. یک نکته مهم هم این است که ما امسال در همه بخش‌ها موشن‌گرافی را خواهیم داشت، ولی به صورت مستقل نیست اما هنرمندان می‌توانند در تمام بخش‌ها آثار خود را به صورت موشن‌گرافی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مدیر کانون هنر شیعی در خصوص نحوه اهدای جوایز بیان کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و لزوم عمل کردن به شعار اقتصاد مقاومتی و توجه به تولیدات داخلی و نیز با هدف جلوگیری از خروج ارز از کشور و حمایت از کالاهای ایرانی در صدد هستیم که جوایز بخش‌های بین المللی جشنواره را به صورت ریالی و با تولیدات و صنایع دستی هنری ایرانی منحصر به فرد جایگزین کنیم. همچنین بخش‌های کارتون، تایپوگرافی، پوستر و پرچم و کتیبه جشنواره به صورت بین المللی و بخش‌های عکاسی و نقاشی به صورت داخلی برگزار می‌شود.

وی افزود: ما در بخش جذب و افزایش مخاطبان خود به دنبال این هستیم که آثار تولیدی جشنواره در وهله اول دیده شود و برای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تمهیدات خوبی اندیشیده شده است. البته امیدوارم که با همکاری صداوسیما و شبکه‌های تلویزیونی بتوانیم طرحی نو در این خصوص دراندازیم.

این استاد دانشگاه همچنین درباره زمان بندی جشنواره ششم عنوان کرد: هنرمندان تا ۱۵ آذر ماه مهلت دارند تا در پایگاه رسمی جشنواره ثبت نام کنند و آثار خود را ثبت و کد رهگیری دریافت کنند. داوری آثار در دی ماه و اعلام نتایج نهایی نیز در بهمن ماه انجام خواهد شد.

در ادامه محمد حبیبی مدیرانجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و دبیر اجرایی این جشنواره طی سخنانی گفت: استاد غلامعلی طاهری دبیر بخش نقاشی دیواری و نقاشی جشنواره است و موضوعات بخش نقاشی دیواری، مشارکت مردمی، وحدت ملی و اتحاد، و موضوع نقاشی کلاسیک هم دفاع و مقاومت است. استاد طاهر شیخ الحکمایی دبیری رشته مجسمه سازی با موضوع دفاع مقدس و مقاومت را برعهده دارد.  دبیر رشته کارتون سید مسعود شجاعی طباطبایی و موضوع این بخش هم افول آمریکاست. در بخش عکس، حسن قائدی به عنوان دبیر، آثار را در دو موضوع مدافعان سلامت و کمک‌های مومنانه هدایت می‌کند و دبیر بخش تصویرسازی هم استاد محمدرضا دوست محمدی است که موضوع این بخش هم داستان‌های کوتاه مقاومت و زندگی و سیره شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است.

وی افزود: دبیری بخش پوستر با موضوع تحقق عدالت و سردار سلیمانی، مقاومت ملی و جهانی در برابر کرونا را استاد محمدرضا میری برعهده دارد و دبیر بخش کتیبه هم علی حیاتی است. این بخش در قالب پرچم‌های بزرگ شهری با موضوع شهید بدون مرز و کتیبه کوچک یادمانی با موضوع «منتقمت خواهیم بود» و کتیبه روایت «فتح نصر من الله و فتح القریب» برگزار می‌شود. دبیر قسمت تایپوگرافی سید مهدی حسینی و موضوع آن هم راه حل اساسی فلسطین و همه پرسی فلسطین است. همچنین صابر شیخ رضایی هم دبیر فضای مجازی هنر مقاومت خواهد بود.

دبیر اجرایی این رویداد در پایان، در پاسخ به سوالی درباره برپایی نمایشگاه آثار هنر مقاومت بیان کرد: قطعا تلاش خواهیم کرد تا نمایشگاهی فیزیکی برای آثار جشنواره هنر مقاومت داشته باشیم؛ البته شرایط و زمان آن مشخص نیست.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنر‌های تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح بهمن ماه سال جاری در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «عکس» برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت