فرهنگ ایرانی و اسلامی زیربنای فکری «هنرمقاومت» است

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

چهره برجسته هنرهای تجسمی کشور، فرهنگ ایرانی و اسلامی را زیر بنای فکری و عقیدتی هنر مقاومت ارزیابی کرد.

فرهنگ ایرانی و اسلامی زیربنای فکری «هنرمقاومت» استبه گزارش صبا به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت، حبیب الله صادقی فرهنگ ایرانی و اسلامی را زیر بنای فکری و عقیدتی هنر مقاومت ارزیابی کرد. این نقاش و استاد دانشگاه گفت: افرادی که با اعتقاد حول محور انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس جمع شده‌اند، افرادی دغدغه‌مند هستند و آمده‌اند که صادقانه، تعاریف و مصادیق تاریخ انقلاب و دفاع مقدس را به زبان گویا و فاخر هنر برای نسل‌های آتی بازگو کنند. بسیار جای خوشحالی دارد که امروزه جوانان فعال در این حوزه، با استفاده از شیوه‌های بدیع و تکنیک‌های نوآورانه به بیان رشادت‌ها و حماسه‌های فرزندان این آب و خاک می‌پردازند.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر درباره اهمیت مبحث نشانه‌شناسی در هنر تجسمی انقلاب افزود: فرزندان غیور این ملت در نبرد تحمیلی هشت ساله آن چنان دلاورانه در مقابل ۳۶ کشور دنیا از شرق و غرب عالم از کیان و مرزهای ایران اسلامی دفاع کردند که با هیچ جنگ و نبرد دیگری قابل قیاس و مقایسه نیست. رزمندگان ما بر اساس تعالیم معنوی دینی و بر اساس حکمت مینوی و الوهی منشعب از فرهنگ ایرانی اسلامی خود و با بهره‌گیری از شخصیت‌های عظیم این فرهنگ همچون امام علی (ع) و امام حسین (ع)، جنسی از حماسه را رقم زدند که در تاریخ به دلیل وجوه انسانی و بشردوستانه آن مثال زدنی است.

این استاد دانشگاه شاهد بیان کرد: ما در جنگ شاهد بودیم که رزمندگان ما حتی در سخت‌ترین شرایط نیز در اوج اقتدار و قوت، با اسرای لشکر متخاصم، انسانی‌ترین لحظه‌ها را رقم می‌زدند به طوری که منقذ مجسمه‌ساز عراقی که در جنگ ایران و عراق به اسارت نیروهای ما در آمده بود در طول دوران اسارتش مجسمه‌ای از حضرت امام (ره) را ساخت. این خلق اثر هنری یقینا به دلیل فضای آرام و آرامشی بود که در کشور ما برای ایشان فراهم بود که ایشان توانست با حقایق آشنا شود و به خلق اثر هنری مبادرت ورزد. نشانه‌شناسی این گونه موارد که در جنگ ایران و عراق به وفور یافت می‌شود، مبحثی است که جای کار بسیاری دارد و باید توسط پژوهشگران و اندیشمندان هنر تبیین و بررسی شود.

صادقی درباره برگزاری کارگاه‌های آموزشی «خط خاطرات» که توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود، نیز بیان کرد: خط در مبانی هنرهای تجسمی از اتصال نقاط تشکیل شده است و کلیه افراد حاضر در این ورک‌شاپ‌ها مثل این نقاط خطی را تشکیل می‌دهند که در اصل روایت کننده این مکتب و حماسه است. البته به نظرم جا دارد که برگزارکنندگان و متولیان امر به جای «خط خاطرات» عنوان «خط یقین» را برای این کارگاه‌ها برگزینند، چراکه خاطرات به مرور زمان از خواطر زدوده خواهد شد اما آن یقینی که از ایقان رزمندگان ما متبلور می‌شد هنوز جاری و ساری است و زنده و پویا است.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح بهمن ماه سال جاری و با دبیری مسعود نجابتی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
اینستاگرام گالری لیلیت