برگزاری آیین رونمایی و نقد کتاب «سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی»

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

آیین مجازی رونمایی و نقد و بررسی کتاب «سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی» همزمان با هفته ملی خوشنویسی در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

برگزاری آیین رونمایی و نقد کتاب «سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی»به گزارش صبا به نقل از روابط‌ عمومی فرهنگستان هنر، همزمان با هفته ملی خوشنویسی، آیین مجازی رونمایی و نقد و بررسی کتاب «سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی» به‌صورت مجازی و بدون حضور مخاطب در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

آیین مجازی رونمایی و نقد و بررسی این کتاب با سخنرانی سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی کریمی‌نیا قرآن‌پژوه و عضو هیات‌علمی دانشنامه جهان اسلام، حمیدرضا قلیچ‌خانی نسخه‌پژوه و پژوهشگر خوش‌نویسی، مهدی مکی‌نژاد عضو گروه تخصصی هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر و مهدی صحراگرد مولف کتاب و پژوهشگر خوش‌نویسی، بی حضور مخاطب برگزار می‌شود.

کتاب «سطر مستور؛ تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی» به قلم مهدی صحراگرد، حاصل پژوهشی است که به سفارش معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر صورت گرفته و موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) آن را با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) منتشر کرده است.

پژوهشگر در این پژوهش با استناد به نسخه‌های مختلف قرآنی به بازخوانی سنت کتابت و مصحف‌نگاری از سده چهارم تا هفتم هجری قمری پرداخته و پیدایش و سیر تحول و تکامل سبک کوفی شرقی را در جغرافیای ایرانِ فرهنگی تبیین و تحلیل کرده است.

به گفته نویسنده کتاب، خط کوفی شرقی، با وجود تنوع بسیار، صورتی دگرگون‌شده از کوفی نخستین است و اقلام مستدیر در شکل‌گیری آن کمترین تاثیر را داشته‌اند. او با الهام از دیدگاه‌ها و تجربه‌های سبک‌شناسانی چون جیمز اکرمن، فرانسوا دروش، ملک‌الشعرا بهار و شیوه‌گرایان میانه سده بیستم اروپا به طبقه‌بندی، تحلیل و سبک‌شناسی شیوه‌های متنوع کتابت کوفی پرداخته و ذیل سه سبک اصلیِ کوفی شرقی، یعنی سبک‌های غزنوی و اصفهانی و طبری، مشخصات محتوایی و ظاهری بیش از ۱۶۰ نسخه قرآنی را ذکر کرده است. این کتاب با تصاویری از صفحات بعضی از نسخه‌های مهم قرآنی، اطلاعاتی منسجم و ارزشمند از تاریخ و سبک‌شناسی کتابت مصحف‌های کوفی شرقی پیشِ روی محققان خوش‌نویسی، نسخه‌پژوهان و قرآن‌پژوهان قرار می‌دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور مجازی در این برنامه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز دوشنبه، ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ به صفحه اینستاگرام فرهنگستان هنر به نشانی artacademy_ir مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت