عصری که در آن زندگی می‌کنم در نقاشی‌هایم منعکس است/ در زشتی هم زیبایی می‌بینم

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

امین معظمی که اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های خود را در گالری «اُ» برپا کرده درمورد این تجربه هنری و تاثیرات کرونا بر آن گفت.

عصری که در آن زندگی می‌کنم در نقاشی‌هایم منعکس است/ در زشتی هم زیبایی می‌بینمامین معظمی هنرمند نقاش در گفتگو با خبرنگار تجسمی صبا درباره موضوع نمایشگاه انفرادی خود که در گالری «اُ» برپاست، گفت: سوژه نقاشی‌های من مناظر شهری تهران، خیابان و ساختمان‌هاست.

او درمورد همسویی آثارش با عصری که در آن زیست می‌کند، توضیح داد: من اصولا این گونه کارم را انجام  می‌دهم که در شهر از یک خیابان یا ساختمان شروع به نقاشی می‌کنم در نتیجه شهر را با همه حس و حالی که دارد به تصویر می‌کشم. بدون آنکه لازم باشد حرفی بزنم یا تغییری ایجاد کنم و انعکاس عصری که در آن زندگی می‌کنم در نقاشی‌هایم منعکس می‌شود.

این هنرمند نقاش و چاپگر ضمن اشاره به اینکه برخی نقاشی‌هایش را پیش از کرونا کشیده است در مورد تاثیرات این بیماری بر کارهایش بیان کرد: به این دلیل که من در شهر و خیابان‌های شلوغ می‌نشستم و نقاشی می‌کردم و حالا به دلیل بیماری نمی‌توانم این کار را بکنم ضمن اینکه وقتی در میان جمع و در خیابان نقاشی می‌کشی مردم دوست دارند با نقاش صحبت کنند و در این بین تبادل نظر صورت می‌گیرد و ممکن است سوالاتی داشته باشند و… با وجود کرونا این موقعیت از بین رفته و نمی‌توانم در جاهای شلوغ نقاشی کنم و در مکان‌های خلوت‌تری نقاشی می‌کشم.

او افزود: در مورد تاثیر کرونا بر نمایشگاهم باید بگویم که کرونا تاریخ برگزاری نمایشگاه را تغییر داد و کمی کارمان عقب افتاد.

معظمی درباره جایگاه این نمایشگاه در کارنامه هنری خودش اظهار کرد: این تجربه اولین نمایشگاه انفرادی من بود و طبیعتا خیلی جذابیت داشت، اما چون نمایشگاه دیگری نداشتم نمی‌توانم این تجربه را با تجربه های قبلی مقایسه کنم. به نظرم اینکه آثارت را کنار هم بچینی و نظر دیگران را درموردش بشنوی واقعا تجربه خیلی خوبی است.

این نقاش در مورد تکنیک به کار رفته در نقاشی‌هایش شرح داد: اکثر نقاشی‌های من رنگ روغن روی بوم هستند و به این دلیل که در شهر به نقاشی می‌پردازم، ملاحظات شهری و شرایط آب و هوایی و خسته شدن و… باعث می شود اکثر کارهایم در ابعاد کوچک باشند به غیر دو سه مورد از کارهایم. هشت تا از کارهایم هم تکنیک آبرنگ و روی مقوا هستند آن هم به دلیل اینکه موضوعشان با بقیه کارهایم فرق دارد و فکر کردم بهتر است تکنیک مناسب با موضوع را انتخاب کنم.

در ادامه امین معظمی درمورد منظری که شهر را با آن به تصویر کشیده است، گفت: من سعی کردم شهر را به شکلی ببینم که نقاش‌های دیگر تا به حال ندیده باشند یا موضوعاتی را مورد توجه قرار بدهم که کمتر به آن پرداخت شده است.  همچنین سعی کردم در انتخاب رنگ‌ها و شیوه نقاشی کشیدن هم متفاوت عمل کنم. به عنوان مثال من سعی می‌کنم در نقاشی‌هایم رنگ‌های زنده استفاده کنم. تهران از آنجایی که شهری خاکستری است، نقاش‌ها بر اساس آنچه می‌بینند تصویری خاکستری از شهر ارائه می دهند. من از همین نکته استفاده کردم و صحنه هایی را به تصویر کشیدم که رنگ بیشتری داشتند.

او افزود: این ایده می‌تواند تناقضی ایجاد کند یعنی مثلا نقطه ای از شهر را با اینکه زیبایی ندارد، اما رنگ دارد تصویر کردم درحالی که وقتی به آن مکان دقت می‌کنی، می‌بینی آن مکان خیلی هم غم انگیز است. در حقیقت سعی کردم در زشتی زیبایی ببینم.

او در پایان درمورد احتمال تمدید نمایشگاهش به دلیل تعطیلاتی که با آن مواجه شده است، گفت که بعید می داند این اتفاق بیفتد و فعلا تا ششم آبان ماه برقرار است.

«گالری اُ» که میزبان آثار امین معظمی است در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول واقع شده و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت