مجسمه‌های ایرانشهر سرقت نشده‌اند/ مرمت و جانمایی آثار پارک هنرمندان

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران درباره بازسازی 27 اثر در محوطه پارک هنرمندان خبر داد و سرقت مجسمه‌های ایرانشهر را تکذیب کرد.

مجسمه‌های ایرانشهر سرقت نشده‌اند/ مرمت و جانمایی آثار پارک هنرمندانبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران از مرمت، بهسازی و جانمایی برخی آثار هنری در محوطه مجموعه پارک هنرمندان خبر داد و گفت: در این مجموعه ۲۷ مجسمه وجود دارد که هر کدام در دوره‌های مختلف و بر اساس سفارشات متعددی که به هنرمندان داده شده، اجرا و نصب شده‌اند به همین دلیل آثار از نظر متریال نصب و حتی نحوه جانمایی بسیار متفاوت‌اند تا جایی که برخی از آثار پایه‌های سنگی و برخی بتنی دارند.

او با اشاره به خبر منتشر شده در یکی از رسانه‌ها، مبنی بر سرقت آثار پارک هنرمندان، بیان کرد: متاسفانه برخی از اطلاع‌رسانی‌ها، صرفا در راستای جذب مخاطب و جوسازی است. بدیهی است که یک رسانه پیش از انتشار اخبار نیاز به بررسی درست در مورد موضوع مورد نظر دارد اما به نظر می‌رسد که این رسانه، حتی درباره این رویداد از مسوولان پارک و خانه هنرمندان نیز، چیزی جویا نشده است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد: با یک جستجوی ساده در سایت سازمان زیباسازی شهر تهران، خبرنگار آن رسانه می‌توانست خبر آغاز مرمت این مجموعه رذا مشاهده کند یا حداقل با مسوولان خانه هنرمندان، پیش از انتشار این خبر صحبت کند اما متاسفانه به نظر می‌رسد که بازار شایعه‌سازی بسیار پررونق‌تر از اطلاع‌رسانی درست است.

دیوسالار درباره دلایل مرمت آثار این مجموعه، بیان کرد: یکی از عمده مشکلات مجسمه‌های این مجموعه، آثاری است که به شکل غیراصولی داخل چمن و فضای باغچه نصب شده‌اند. این نوع آثار به دلیل قرار گرفتن در معرض آبیاری باغچه، اغلب دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی شده‌ است، به همین دلیل علاوه‌بر مرمت نیازمند جابه‌جایی و جانمایی مجدداند. به عنوان مثال مجسمه «نی‌لبک‌زن» کار استاد ایرج محمدی از داخل باغچه که به دلیل وجود درختان بلند دیده نمی‌شد به مکان رو‌به‌روی خانه تئاتر ایرانشهر منتقل شده است و همچنین مجسمه «تندیس عشق» کار شیخ‌الحکما هم به همین منوال در دستور جابه‌جایی قرار دارد و هیچ مجسمه‌ای به سرقت نرفته است.

معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران تصریح کرد: یکی دیگر از مسایلی که در این پروژه به آن توجه شده، یک‌دست‌سازی پایه‌های مجسمه‌های موجود در این مجموعه است به همین دلیل تصمیم گرفته شده است که تمام پایه‌ها از جنس بتن اکسپوز اجرا شوند.

دیوسالار درباره نحوه حمایت از آثار برنزی در این مجموعه، گفت: همانطور که می‌دانید، برخی از آثار ایرانشهر برنزی‌اند به همین دلیل تمام آثار این مجموعه، به شاسی آهنی در داخل پایه متصل و در نهایت کار با بتن درجه یک اکسپوز، حمایت خواهد شد تا از اتفاقات ناگواری مانند دزدی‌ پیشگیری شود.

او ادامه داد: برخی از آثار نظیر کار استاد مددی که در سال‌های گذشته دزدیده شدند، در دوره‌ای با فایبرگلاس جایگزین شده که در شان و شخصیت این هنرمند و اثرش نیست به همین دلیل مجسمه مجددا ریخته‌گری و با جنس برنز مرمت خواهد شد تا شکل گذشته خود را به دست آورد. کار فاطمه امدادیان هم به چنین سرنوشتی دچار شد که مجددا و با متریال برنز ساخته خواهد شد و در جای مناسب در پارک جانمایی می‌شود. مجسمه‌های فایبرگلاس برداشته شده هم اکنون طی صورتجلسه‌ای به دفتر خانه هنرمندان تحویل داده شده است.

معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران، از جابجا نشدن برخی آثار این مجموعه خبر داد و گفت: آثاری که دچار زنگ‌زدگی و مشکلاتی نظیر پوسیدگی‌اند، قطعا در این مجموعه مرمت، جابه‌جا و جانمایی خواهند شد. اما اثر تنی چند تن از هنرمندان مانند استاد حکیمی که یک کار سنگی است یا ۲ اثر چوبی برادران شریف که احتمال شکستن دارند، جابه‌جا نخواهند شد. تنها اثری که از مجموعه حذف شده است، مربوط می‌شود به فرم هندسی شجاع‌الدین شهابی به دلیل رعایت نشدن شئونات اسلامی، که این اقدام هم بیش از ده سال پیش صورت گرفته و هیچ ارتباطی به موضوع مرمت آثار در حال حاضر ندارد.

دیوسالار در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که با یکسان‌سازی جنس پایه‌ها و مرمت مواردی که دچار آسیب شده‌اند، شکل زیباتری به فضای هنری ایرانشهر که یک مجموعه فرهنگی و تفریحی بسیار مهم در سطح شهر است، ببخشیم تا شهروندان از فضای موجود بیشتر از پیش لذت ببرند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت