هنر سرامیک سابقه طولانی‌ در تاریخ ایران دارد/ فاصله گرفتن از هنر تزئینی در دوسالانه

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

سید عباس صالحی در بازدید از دوسالانه «سرامیک»:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز جمعه، 30 آبان‌ماه، با حضور در فرهنگسرای نیاوران از نمایشگاه آثار یازدهمین دوسالانه «سرامیک» بازدید کرد.

هنر سرامیک سابقه طولانی‌ در تاریخ ایران دارد/ فاصله گرفتن از هنر تزئینی در دوسالانهبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی یازدهمین دوسالانه سرامیک، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز جمعه ۳۰ آبان‌ماه با همراهی سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی عبادرضا اسلامی رییس فرهنگسرای نیاوران و هیربد همت آزاد دبیر این دوره از دوسالانه «سرامیک» از آثار این دوره بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید درباره کمیت و کیفیت نمایشگاه این دوره از دوسالانه گفت: خیلی خوشحالم که بعد از ۹ سال شاهد برگزاری یازدهمین دوسالانه «سرامیک» هستیم و طبیعتا این فاصله زمانی انتظاراتی را ایجاد کرده است، البته این نمایشگاه در شرایط خاصی فراخوانش ارایه و ادامه پیدا کرد. بحث‌های کرونا و… مطرح بود اما هنرمندان سرامیک با جدیتی که داشتند نمایشگاه خوبی را ارایه کردند و بیش از ۸۵۰ اثری که به این نمایشگاه رسید و الان حدود ۱۰۰ اثری که ارایه می شود، نشان داد هنرمندان این عرصه در چه جایگاهی قرار دارند.

صالحی ادامه داد: بخش قابل توجهی از این آثار را جوانان کشور ارایه کردند که نشان دهنده خلاقیت‌های هنرمندان جوان کشور ما در هنرهای تجسمی مخصوصا هنر سرامیک است. هنر سرامیک سابقه طولانی‌ای را در تاریخ ایران دارد و همزاد با سرزمین ماست. تاریخ ماقبل مکتوبمان نیز با هنر سرامیک پیوند خورده و به نظر می‌رسد جایگاهش در تاریخ ما ترکیبی از اثری به عنوان هنر کاربردی، هنر تزیینی، هنر آیینی و همه وجوه زندگی انسانی مردم این سرزمین بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: به نظر می‌رسد در این نمایشگاه دغدغه‌هایی را می‌توان مشاهده کرد که دغدغه‌های امروزی است. هنر سرامیک از هنر تزیینی و کاربردی فاصله گرفته و  هنرمندان به این سمت حرکت کرده‌اند که چطور می‌توانیم مفهوم‌های انسانی عام مانند محیط زیست و ۱۰ها دغدغه مشابه را با این هنر بیان و از طریق خلاقیت‌ها ارایه کرد. همچنین این نمایشگاه این را مطرح می‌کند که چطور می‌توان بین تکنیک‌های گذشته سرامیک در کشورمان و دیگر تکنیک های سنتی ملل دیگر و تکنیک‌های مدرن اتصال بین سنت و مدرن و  تجربه‌های شخصی و وجودی را در قالب هنرهای تجسمی و سرامیک عرضه کنیم و از طریق بست تجربه‌های فردی ارتباطی با مخاطب ایجاد کند تا با بسط دریافت‌های مخاطب این گستره وسیع شود.

بازدید

وی با اشاره به اینکه این دوسالانه فرصتی برای پیشکسوتان و جوانان فراهم می‌کند، درباره نقش و اهمیت انجمن‌های هنری در چنین فعالیت‌هایی عنوان کرد: این نوع کارها و کارهای مشابه پایگاه اصلی‌اش در انجمن‌هاست. توصیه و نگاهی که در این دوره به طور خاص در وزارتخانه و معاونت هنری بوده این است که بتوانند در تعامل پیوسته‌تر با این جایگاه مسیر را جلو ببرند و با حمایت و مساعدت بتوانند فرصتی فراهم کنند که هنرمندانی که در فضای انجمن‌ها هستند خود و مسیر تکامل را قدم به قدم نشان دهند.

صالحی درباره فعالیت‌های هنری در دوران کرونا نیز اظهار کرد: ما در میانه یک بیماری عالم‌گیر کرونا هستیم که در کشورمان در حدود ۹ ماه و در جهان یکسال است که ادامه دارد و امکان دارد این تجربه تلخ  ماه‌ها و سالی دیگر ادامه پیدا کند. یک رویکرد مطرح و سرامد در این روزها این است که سلامت رکن مهم بعد اجتماعی و فردی است و امنیت و سلامت با هیچ چیز برابری نمی‌کند. ولی بشر یاد گرفته است که می‌تواند در شرایط سخت نیز همزیستی‌های ویژه‌ای را ایجاد کند. در هشت سال دوران دفاع مقدس نیز هنر ما تعطیل نبود و یاد گرفتیم در آن سال‌ها هم بجنگیم و از میهمنمان دفاع کنیم و هم هنر هشت ساله ما در حرکت بود.

وی در پایان تصریح کرد: شرایط کرونا شرایط سختی است اما همزیستی هنر و این دوران با یکدیگر غیر ممکن نیست. اینکه بتوانیم از طریق دستورالعمل‌ها و حفاظت از آن‌ها، خلاقیت‌ها را حفظ و امکان عرضه را فراهم کنیم امری محال نیست. خصوصا هنرمندان تجسمی فرصت‌های بیشتری دارند چرا که نوع خلاقیت آن‌ها عموما فردی یا در گروه‌های کوچک است و عرضه این هنر هم با هنرهایی چون تئاتر و سینما متفاوت بوده و شرایط بهتری برای عرضه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

در پایان این بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور معاون هنری و مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیر دوسالانه و در جمع حمید سوری، بهزاد اژدری و مجید ضیایی داوران یازدهمین دوسالانه «سرامیک» نشستی درباره راهکارهای توسعه هنر سرامیک و امکان حمایت آن از طریق قانون‌گذاری در شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین توسعه بازار هنر سرامیک و ایجاد رشته‌های دانشگاهی برگزار کرده و به تبادل نظر پرداختند.

وزیر فرهنگ

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت