نقاشی‌هایی که به دل متن‌های ادبی و عرفانی سفر کرده‌اند

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

نمایشگاه انفرادی نقاشی زهرا قیاسی به نام «مکان هندسی» در گالری محسن برگزار شده که امکان بازدید از آن مجازی فراهم است.

نقاشی‌هایی که به دل متن‌های ادبی و عرفانی سفر کرده‌اندبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، نمایشگاه نقاشی زهرا قیاسی به نام «مکان هندسی» جمعه ۲۳ آبان‌ماه در گالری محسن افتتاح شده است و تا روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه ادامه دارد.

پنجمین نمایشگاه انفرادی زهرا قیاسی به عنوان «مکان هندسی» به نمایش دو مجموعه نقاشی رنگ روغن به نام‌های «کتابخانه‌ها» و «جانمایی» و دو مجموعه طراحی با عناوین «واگرایی» و «مرزهای سیاره‌ای» اختصاص دارد.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «خیال، صورتی است که در خواب یا بیداری به چشم می‌آید. زهرا قیاسی که نقاش صورت‌های خیالی و اندیشه‌های تجسم یافته است، در پنجمین نمایشگاه انفرادی‌اش با عنوان «مکان هندسی» که در گالری محسن برگزار می‌شود به نمایش دو مجموعه نقاشی به نام‌های «کتابخانه‌ها» و  «جانمایی» و چند مجموعه طراحی پیرامون آن می‌پردازد. در اینجا منظور از «مکان هندسی» -اصطلاحی که اساسا در ریاضیات کاربرد دارد- نشاندن مجموعه‌ای از فضاهای مادی و غیرمادی در نقطه‌های جغرافیایی و تاریخی مختلف در مکانی تازه است که مختصاتی مشترک با هم دارند.

مجموعه‌ «کتابخانه‌ها» نقاشی‌هایی با تن‌پوش ادبیات‌اند که به دل متن‌های ادبی و عرفانی سفر کرده‌اند تا گوشه‌ای استعاری از دشت‌های خیال‌انگیز، دره‌های هراسناک و مکان‌های فراموش‌شده‌ ذهن شاعران و متفکران و عارفان ایرانی را به تصویر بکشند. در این مجموعه تخیل با دست همراه می‌شود و به گذشته‌ ادبیات نقبی می‌زند تا مکان‌هایی را برای برپایی کتابخانه‌هایی ابدی پیشنهاد کند. نقاش با در نظر گرفتن محیط زندگی و منطقه‌ای شاعران و عارفان و از آنِ هرکس کردن نور، فضا و ماده‌ خودش به  خلق تصویرهایی انباشته از عواطف و خیال پرداخته است. قیاسی در این اسلوب اندیشیدن تصویری، از شیوه‌ تفکر و زندگی شخصیت‌های دور و نزدیکی مثل خواجه نصیرالدین طوسی، ابوسعید ابوالخیر، ناصرخسرو قبادیانی، شهاب‌الدین سهروردی، احمد شاملو و صادق هدایت الهام گرفته است.

وجه اشتراک مجموعه‌ «جانمایی‌» با «کتابخانه‌ها» به جز آن­که هر دو با تکنیک رنگ‌‌ روغن کار شده‌ است و فضاسازی‌هایی آشنا‌پندار دارد، در سفر کردن و خیال پردازی محض است، اما فارغ از موضوع ادبیات، با چشم‌افزاری شکاکانه به نقاشی‌های دوره رمانتیک اروپا و آرمان‌های آن دوران می‌پردازد. این منطقه‌های اسرارآمیز، جهان‌هایی مستقل و منفصل از نظرند که صورت پذیرفته و در جایی میان ایده‌ نقاش‌های رمانتیک و ذهن نقاشانه قیاسی ایستاده‌اند. این آثار چشم‌اندازهایی ویران‌شده یا در حال ویرانی‌اند که هنوز خیال شکوهی ابدی را می‌بینند.»

زهرا قیاسی  فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه هنرهای تجسمی از سال ۱۳۸۹ آغاز کرد که البته پیش از آن چندین دوره آزاد هنری را گذرانده بود. او جهان پیرامونش را با توجه به شکاف‌هایی که در واقعیت وجود دارد ترسیم می‌کند. به نظر او اثر هنری می‌تواند افقی نو به واقعیت بگشاید و آنچه را در پس جهان مالوف نهفته است آشکار سازد. قیاسی تاکنون چهار نمایشگاه انفرادی در ایران و چین برگزار و در نمایشگاه‌های گروهی متعددی شرکت کرده است. قیاسی در کنار رشته هنری تخصصی خود که نقاشی است، نمایشگاه‌هایی را نیز کیوریت کرده و در زمینه فلسفه و هنر کتاب‌ها و مقالاتی ترجمه و منتشر کرده است.

با توجه به محدودیت‌های کرونایی امکان بازید حضوری از نمایشگاه «مکان هندسی» وجود ندارد. علاقه‌مندان برای بازدید می‌توانند به نشانی اینترنتی گالری محسن https://mohsen.gallery/fa/ مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
اینستاگرام گالری لیلیت