هنر مقاومت ادامه هنر دفاع مقدس است

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

مینو خانی پژوهشگر هنر درباره جشنواره هنر مقاومت توضیحاتی داد.

هنر مقاومت ادامه هنر دفاع مقدس استبه گزارش صبا به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت، مینو خانی استاد دانشگاه و پژوهشگر هنر گفت: هنر مقاومت در واقع هنر اعتراض و ادامه هنر انقلاب و هنر دفاع مقدس است. جشنواره هنر مقاومت نیز به نوعی از این موارد تاثیر پذیرفته و امروزه در شرایطی به سر می‌برد که عبارات و الفاظی که برای حوزه هنر مقاومت به کار می‌بریم بسیار  تغییر کرده است.

وی افزود: وقتی از هنر مقاومت حرف می‌زنیم از نگاه به همه جهان و مظلومان ستم‌دیده سراسر جهان حرف می‌زنیم و هرجا ظلمی به مظلومی وارد شده است در این جشنواره موضوعیت دارد. باید این مفاهیم نهادینه شود و این مانایی و ماندگاری به نظر مسوولان و سیاست‌گذاران این جشنواره بستگی دارد که چطور این جشنواره را بسط و گسترش دهند. ولی به طور کلی این جشنواره با وجود زحمات قابل تقدیری که برایش کشیده شده است هنوز هم جای کار برای بهبود شرایط  دارد.

خانی درباره بُعد جهانی جشنواره هنرهای مقاومت گفت: جشنواره علی‌رغم عنوان جهانی که دارد و گاهی می‌بینیم که شرکت‌کنندگانی از سایر کشورها درآن شرکت می‌کنند، هنوز نتوانسته است راه‌های تعامل و ارتباط با جهان پیرامونی خود را کشف کند و فقط آثاری از سایر کشورها توانسته‌اند به این جشنواره راه پیدا کنند. در صورتی که جشنواره‌ها در سراسر دنیا محلی برای مراودات و تعاملات بین‌فرهنگی و تبادل تجربیات مختلف می‌باشد که به نظر من جشنواره هنر مقاومت می‌تواند بیش از پیش از این ظرفیت استفاده کند.

وی درباره شکل ارایه و محل برگزاری نمایشگاه عنوان کرد: نکته دیگری که می‌بایست دغدغه مسوولان برگزاری باشد نحوه توزیع ،ارایه و محل برگزاری و نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره است که باید بسیار هوشمندانه و دقیق انتخاب شود. عرضه و توزیع مناسب آثار، یکی از فصول بسیار مهم هر جشنواره و فستیوال بین‌المللی است و باید به آن بسیار جدی نگریست. در عرصه بین‌الملل ما در فضاهای هنری و آرتیستیکال شغلی به نام «کیوریتور» داریم که معادل آن در فارسی «نمایشگاه گردان» می‌شود. وظیفه وی جمع آوری، چینش و ارایه مطلوب آثار هنری است. این موضوع در غرب به نحوی حیاتی است که خود نمایشگاه گاهی به قدری اهمیت پیدا می‌کند که فارغ از آثار هنری، خود نمایشگاه موضوعیت و ارزش پیدا می‌کند.

این پژوهشگر هنر پیوند دانشگاه و مجامع علمی پژوهشی را با جشنواره امری بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر جریان هنر مقاومت که تاکنون موفق بوده است بخواهد مسیر روبه رشد خود را ادامه دهد، برای تحلیل آثار جشنواره و دست‌یابی به اهداف خود می‌بایست پیوند خود را با دانشگاه و مجامع علمی تقویت کند و از ظرفیت‌های موجود در فضای نخبگانی کشور بهره ببرد.

وی در پایان گفت: از لحاظ کمی هر تعداد هنرمند جوان وارد این عرصه شود بسیار مفید است اما باید توجه داشت که از بین این جوانان، چهره‌های مستعد و توانمند را پیدا کرد و انگیزه‌های آنان را تقویت نمود. از سویی دیگر چون این جشنواره مناسبتی و تقویمی و دوسالانه است می‌بایست حتما فکری برای توزیع مناسب آثار جشنواره شود تا چرخه تولید و توزیع مداوم آثار هنری تجسمی در طول سال پویا و فعال باشد.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری مسعود نجابتی بهمن ماه سال جاری در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت