ارزیابی و قیمت‌گذاری اسناد نفیس آرشیوی با قدمت ۲۵۰ سال

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد کتابخانه ملی از ارزیابی 14 مجموعه اسناد نفیس آرشیوی خبر داد.

ارزیابی و قیمت‌گذاری اسناد نفیس آرشیوی با قدمت ۲۵۰ سالبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلال طاهری مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ارزیابی ۱۴ مجموعه اسناد نفیس آرشیوی از جمله ۲۲ فقره طومار تاریخی و تابلو نقاشی‌های گچ برگشته ۲۵۰ ساله، خبر داد.

وی در توضیح جرییات این خبر گفت: تازه‌ترین جلسه کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیردولتی برگزار شد و در این جلسه ۱۴ مجموعه اسناد نفیس آرشیوی از جمله ۲۲ فقره طومار تاریخی و تابلو نقاشی‌های گچ برگشته متعلق به ۲۵۰ سال پیش، مورد ارزیابی قرار گرفت.

مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: در این جلسه ۱۴ مجموعه که شامل  ۱۰۳ردیف اسناد می‌شود، بررسی شد که می‌توان به فرامین، رقم، حکم، سواد حکم، تعلیقه، طومار، عقدنامه، برات‌های دیوانی، عکس، نگاتیو عکس، نقشه، کارت پستال، کارت، تابلو نقاشی‌های از گچ برگشته دوره زندیه تا اواخر دوره قاجار اشاره کرد.

طاهری تاکید کرد: همچنین اسناد دیگری شامل وصیت‌نامه، مبایعه‌نامه، مصالحه‌نامه، اجاره‌نامه، استشهادنامه، اوراق حکمیه، دعوی قضایی موقوفات، بیانیه انتقادی، وکالت‌نامه، عریضه و اسناد مهم دیگری متعلق به دوره‌های زمانی مختلف مورد بررسی، ارزیابی کارشناسی قرار گرفت و در نهایت قیمت‌گذاری شد.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از مهمترین مجموعه اسنادی مورد ارزیابی قرار گرفته ۲۲ طومار و ۱۲ برگ، اسناد شرعی و ملکی ازمناطق ارسنجان و شیراز در ولایت فارس متعلق به دوره قاجار و پس از آن است که نام بزرگان و رجل مذهبی، اجتماعی و سیاسی وقت در آنها قید شده است. این مجموعه از مهمترین مجموعه‌های قیمت‌گذاری شده است.

مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران توضیح داد  برخی از اسامی این افراد مانند ملاعباس آتشی شیرازی مدرس و متولی موقوفات مدرسه علمیه ارسنجان، آیت‌الله محمدرضا دستغیب از خانواده مشهور دستغیب و از متولیان موقوفات دستغیب، آستانه احمدبن‌موسی و آستانه حضرت سید‌میر‌محمد در شیراز و محمدحسین دستغیب، سیدجعفر مزارعی از علمای برجسته و مشروطه‌خواه شیراز و نماینده شهر در مجلس شورای ملی اول است.

طاهری در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در ادامه نام اشخاص مهم دیگری نظیر شاهزاده محمدعلی میرزا خلف شاهزاده محمد مهدی میرزا (مستند به اسناد اهدایی منتسب به خانواده نادرشاه افشار)، شیخ علی و پدرش شیخ محمود (هر دو ملقب به شیخ المحققین)، میرزا محمدصادق مجتهد، میرزامحمدعلی مجتهد شیرازی، میرزاعلی اکبرمجتهد ارسنجانی، قوام الملک، مرادحسن شاهی از بزرگان و واقفان ارسنجان، سیداحمد مهذب الدوله متولى چند موقوفه در شیراز، نماینده مجلس شورای ملی، مدرس حوزه‌ علمیه و دانشگاه و صاحب تالیفات متعدد، به عنوان یکی از ارکان سند و یا با مهر و توشیح دستخط، به عنوان یکی از سجلات و شهود، آمده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت