تعدد مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر به جریان هنر مقاومت ضربه زده است

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ، جریان هنر مقاومت در کشور را مطلوب و رو به رشد ارزیابی کرد.

تعدد مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر به جریان هنر مقاومت ضربه زده استبه گزارش صبا به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت، محمد مهدی اخوی‌یان رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ و پژوهشگر هنر گفت: جریان هنر مقاومت در سال‌های پس از انقلاب اسلامی جریانی اثرگذار و اثربخش بوده است. این جریان در سال‌های ابتدایی انقلاب به صورت خودجوش و مردمی و با حمایت نهادهایی چون سپاه و وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی اداره می‌شد ولی انسجام و سازمان یافتگی چندان مطلوبی در ادامه کار مشهود نبود و به دلیل تعدد مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر این روند در برخی موارد دچار ضعف و کاستی شد.

وی درباره هنر مقاومت در سال‌های اخیر بیان کرد: امروزه بحث درباره هنر مقاومت نیز متفاوت شده است و مفاهیم امروزین رایج در گفتمان هنر مقاومت با گزاره‌های موجود در سال‌های اولیه انقلاب و دفاع مقدس متفاوت است. امروزه ما با تفکر غربی مواجهیم و نوع جبهه گیری‌ها فرق کرده است. هنر آن زمان ترغیبی بود و برای حضور در جبهه‌ها، هنر کارکردی ترغیبی داشت ولی امروز ممکن است نوع مبارزه ما در یک نقاشی دیواری برای بیان خط بطلان غرب از ایران‌هراسی تعریف شود. مبارزه، همان مبارزه است فقط سلاح تفاوت کرده است. امروزه جوانانی که در عرصه هنر مقاومت به خلق اثر مبادرت می‌ورزند، تلقی‌شان از موضوع با جوانان فعال در اوایل انقلاب و دوران حوادث دفاع مقدس کاملا متفاوت است و بنده شاهد رویش‌های خوبی در این عرصه هستم.

عضو سابق گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر در پایان گفت: هنر مقاومت در هر برهه از زمان به شکلی بروز و ظهور پیدا می‌کند و بسته به شرایط اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جامعه مدام در حال تغییر است و این امر بستر مناسبی را برای ذهن پویا و سیال هنرمند برای خلق اثر هنری ایجاد می‌کند. در حالیکه کار فرهنگی مثل کار علمی قابل مقیاس و اندازه گیری نیست و در وجوهات مختلف حتی شاید قدری زمان بر نیز باشد. سیاست‌گذاران این جشنواره به عنوان یک جریان مهم در عرصه هنر ایران باید مقاومت را به عنوان یک جریال سیال پویا و جاری ببینند و باید برای جوانان جدیدالورد که با منظری دیگر به این جریان می‌نگرند برنامه‌ای ویژه داشته باشند.

ششمین جشنواره جهانی «هنر مقاومت» با دبیری مسعود نجابتی و در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «پوستر» توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدسِ بنیاد فرهنگی روایت فتح، بهمن‌ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت