به بهانه انتشار یک مجلد از گزارشی پژوهشی | مرور بخش‌هایی از مقاله شناسایی الزامات طراحی سامانه اشتراک‌گذاری لباس

گروه مد و لباس هنرآنلاین: هدف کلی پژوهش «پایداری در مد از طریق سامانه اشتراک‌گذاری» شناخت عوامل مؤثر در طراحی سامانه اشتراکی لباس به‌مثابه یکی از ابعاد پایداری در مرحله مصرف و آشکارسازی خصوصیات و ارزش‌آفرینی برای کاربر در استفاده از لباس اشتراکی است. برای دستیابی به این هدف در گزارش سعی شده تا به این سؤالات پاسخ داده شود که عناصر و عوامل طرد لباس قبل از به پایان رسیدن عمر فیزیکی کدام‌اند؟ عوامل مؤثر در جذب کاربران برای استفاده از لباس اشتراکی کدام‌اند؟ و چه عواملی می‌توانند ارزش اشتراک‌گذاری لباس را بر مالکیت کمد شخصی مقدم دارند؟

در چکیده و مقدمه مقاله «شناسایی الزامات طراحی سامانه اشتراک‌گذاری لباس» نوشته زهرا اکبرزاده نیاکی این‌گونه می‌خوانیم:

چکیده

درحالی­که طول عمر کوتاه منسوجات و به­خصوص لباس یکی از مشکلات اصلی در نظام صنعتی کنونی است در عرف، آنجایی که بارزترین جلوه­های لباس موردتوجه است، مانند لباس مجالس و پوشش­هایی که در مناسبات مختلف استفاده می­شوند، اعتقاد بر این است که هیچ لباسی(رویی) نباید بیش از دو بار پوشیده شود.

بر این اساس، تبلیغات و تکنیک­های بازاریابی با استفاده از عنصر مد، موجب شده­اند تا از مطلوبیت پوشاک سابق کاسته شود و این به معنای عدم پایداری و خروج از چرخه مصرفی قبل از به پایان رسیدن کارایی لباس شوند.

طبق تحقیقات به‌منظور ایجاد پایداری در حوزه مد و لباس، «فرآیند استفاده» از اهمیت بیشتری برخوردار است و اخیراً گرایش به کار در حوزه مصرف‌کننده بیشتر شده است.

پژوهش حاضر ضمن بررسی عوامل طرد لباس قبل از به پایان رسیدن عمر فیزیکی آن‌ها، به راهبردهای پایداری با تأکید بر روی عامل ارزش­آفرین خدمات برای مصرف‌کننده خواهد پرداخت.

ابتدا لزوم و نیاز به اشتراک‌گذاری لباس تشریح شده است. سپس چند نمونه خارجی و داخلی بررسی‌شده و چالش‌های موجود برای طراحی نمونه جامع داخلی بررسی‌شده است.

نتایج مقاله نشان می‌دهد برای طراحی یک سامانه جامع باید مواردی ازجمله مسائل بهداشتی، زمان و مکان مناسب، نوع و تعداد خدمت، بخش‌بندی و اولویت‌های لباس، شیوه‌های تبلیغات، روش‌های ترغیب و مشارکت کاربر، حلقه‌های واسطه و بازخورد و اقتضاهای فرهنگی موردتوجه قرار گیرد.درنهایت مدلی از روند کلی این سامانه خدماتی ارائه گشته است. پایداری مبتنی بر ارزش‌افزوده خدمات اشتراک­گذاری لباس می­تواند راهکار مناسبی در مرحله استفاده، در شرایط کنونی کشورمان باشد. با تغییر رویکرد جاری «یک کاربر، یک کمد لباس» به رویکرد مطلوب «یک کمد لباس، چند کاربر» می‌توان به نیازهای مصرف‌کننده پاسخی به شیوه­ای پایدارتر از مدل کسب‌وکار سنتی داد.

مقدمه

در دهه­ گذشته، هم‌زمان با علاقه بسیار زیاد آگاهی از مسائل زیست­محیطی، توسعه پایدار به بخش قابل قبولی از انتخاب شیوه زندگی مردم تبدیل شده است. بااین‌حال، لباس­های پایدار و یا زیست­محیطی به‌اندازه دیگر محصولات سازگار با محیط­زیست، هنوز تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیر بازار نشده است.چنانچه از مطب فوق برمی‌آید، اجماعی در جهان وجود دارد که پایداری در صنعت پوشاک یک موضوع حیاتی است؛ اما در باب راهبردهای پایداری در صنعت پوشاک کمتر مطالعه­ای در کشورمان صورت گرفته است.

در مواردی که پذیرش و اقبال جمعی به محصولات پایدار کم باشد این طراحان هستند که باید وارد صحنه شده و به بازتعریف محتوای طراحی در چهار حوزه تفکر طراحی، تولید، مصرف و پس از مصرف دست بزنند.به‌منظور ایجاد پایداری در حوزه مد و لباس، باید توجه داشت که«فرآیند استفاده» و مصرف پوشاک از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و یکی از راهکارهای ایجاد پایداری؛ ارزش‌آفرینی از طریق خدمات است (نعمتی، 1394).

مقاله حاضر می‌­کوشد از زاویه دید جدیدی(ارزش ­آفرینی) به یکی از راهکارهای توسعه پایدار با تأکید بر مرحله مصرف در صنعت مد و لباس بپردازد.

در این مقاله پس از مرور اوضاع کنونی صنعت مد و لباس؛ بر روی راهکارهای ارزش‌آفرینی از طریق خدمات مطالعه صورت گرفته است. سپس با تحلیل چندین نمونه از سامانه و طرح‌های اشتراک لباس داخلی و خارجی؛ لزوم ایجاد یک سامانه جامع و کاربر محور بیان شده است. در بخش بعدی چالش‌ها و الزامات طراحی یک سامانه بررسی‌شده و درنهایت مدل کلی از این سامانه در قالب یک نمودار ارائه‌شده و پیشنهاد‌هایی بیان شده است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم