ایرج راد: تئاتری‌ها جانشان را برای بقای صحنه به خطر انداختند

گروه تئاتر هنرآنلاین: ایرج راد رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران و رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر ضمن حضور در نشست اعضای این شورا، از شش نمایشگاه‌ دایر در خانه هنرمندان ایران بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید با ابراز خرسندی از بازگشایی نمایشگاه‌ها بعد از موج شیوع کرونا و جریان یافتن این خانه به عنوان یک پاتوق فرهنگی برای هنرمندان و مخاطبان هنر گفت: در موقعیتی هستیم که برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری فضا و فرصتی برای گردهمایی هنر، هنرمندان و مخاطبان را فراهم و تماشای آثار هنری نیرو و حس تازگی را به اهالی‌اش منتقل می‌کند. هنر همواره تاثیرگذار بوده و جذابیت‌های خود را داشته است، هنر اندیشه‌ساز و تفکر برانگیز است و مخاطبش را به راه تازه رهنمون می‌کند که اتفاقا در ایام کرونا بسیار موثر است. با این حال حفظ سلامت مردم و مخاطبان باید در کنار فعالیت دوباره نمایشگاه‌ها همیشه در نظر گرفته شود.

وی افزود: نمایشگاه‌های خانه هنرمندان ایران در رشته‌های نقاشی، عکس و سایر هنرهای تجسمی، پرفورمنس‌ها، اجراها و تمام رویدادهای فرهنگی هنری این مجموعه فضا و تمهیدی برای حضور مردم به عنوان مخاطبان هنر است. به ویژه در شرایطی که شاید امکان اجرای برخی از برنامه‌ها که نیاز به حضور گسترده‌تر مخاطبان و مردم دارد، فراهم نباشد، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها رویدادهای مناسبی هستند که روح و حس تازگی را به مخاطبانشان منتقل می‌کنند. البته مهم است که بتوانیم نمایشگاه‌های پرباتری را در هر زمینه‌ای برگزار کنیم و به مفاهیم و ارتباطی که آثار حاضر در آن‌ها منتقل و با تماشاگران برقرار می‌کنند، توجه و دقت کنیم.

1c6822bb-1e00-45ea-a808-fc6bfde05003

وی درباره اعتراضات اهالی تئاتر به دولت، تحصن مقابل مجلس، نامه‌نگاری‌ها و بی‌پاسخ ماندن انتقاداتشان به وضعیت اهالی این هنر به دنبال بحران کرونا و آسیب‌های جدی آن بیان کرد: متاسفانه این تلاش‌ها تاکنون بی‌نتیجه مانده است. هنر تئاتر نیاز به تماشاگر دارد و هرچه تعداد تماشاگرانش بیشتر باشد ارتباط بین صحنه و هنرمند و مخاطب بیشتر است. اگرچه در سالن‌های تئاتر فاصله‌گذاری برای حفظ سلامت مخاطبان رعایت می‌شود، اما هنرمندان نمی‌توانند روی صحنه ماسک بزنند. با این وجود آن‌ها در ایام کرونا ریسک کردند و جانشان را به خطر انداختند تا تماشاگران بتوانند در سالن‌ها حضور یابند و علاقه‌شان را دنبال کنند اما این تلاش‌ها و زحماتشان از سوی مدیران و دولت حمایت نشد. برخی از اهالی تئاتر حقوق و مستمری دارند و توانستند در این ایام روزگار را هرچند به سختی بگذرانند اما آن گروه که درآمد ثابتی نداشتند از این ماجرا آسیب زیادی دیدند و تحت فشار قرار گرفتند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم