اعطای نخستین گواهینامه درجه یک هنری در عرصه مد و لباس | آغاز به کار کمیته تخصصی ارزشیابی هنرمندان مد و لباس در ایران

گروه مد و لباس هنرآنلاین: آئین تکریم و اعطای گواهینامه درجه یک هنری به صدیقه پاک‌بین از هنرمندان، اساتید و پیشکسوتان عرصه مد و لباس کشور برای نخستین بار در این حوزه با حضور حمید قبادی مشاور اجرایی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، احمد صدری دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، نیکنام حسین‌پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، سومبات هاکوپیان رئیس انجمن طراحان پارچه و لباس، محمد اللهیاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید یوسفی مدیرعامل انجمن فرهنگی و هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران و جمعی دیگر هنرمندان، دانشگاهیان و صنعتگران عرصه مد و لباس، عصر روز دوشنبه 31 خردادماه در تالار رودکی برگزار شد.

این حرکت محصول و خروجی بیش از یک دهه تلاش، پیگیری و اقدام بود

حمید قبادی در این مراسم با تأکید بر اینکه این حرکت محصول و خروجی بیش از یک دهه تلاش، پیگیری و اقدام بوده است، اذعان داشت: امروز برای نخستین بار شاهد اعطای گواهینامه درجه یک هنری در حوزه مد و لباس هستیم چراکه از مدت‌ها قبل، مسیر تغییر آئین‌نامه‌ها در شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور به‌منظور توجه به این عرصه به‌درستی پیش رفت و ما یقین داریم که دایره و میزان تأثیرگذاری این رخداد در جامعه مد و لباس کشور بسیار خواهد بود.

قبادی تصریح کرد: این حرکت می‌تواند مسیر توجه بیشتر به خلاقیت، ابداع، اندیشه‌ورزی، نوآوری و قطع وابستگی در حوزه مد و لباس را هموار سازد چراکه این عرصه بیش و پیش از آنکه یک مقوله صنعتی به شمار رود، یک حرکت فرهنگی و هنری محسوب می‌شود.

مشاور اجرایی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه کمیته ارزشیابی هنرمندان مد و لباس به‌تازگی کار خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: این کمیته در امر ارزیابی هنرمندان به‌خوبی و سخت‌گیرانه کار خود را دنبال خواهد کرد و در شرایطی که طی بیش از یک دهه، بالغ‌بر یک هزار و هفتصد هنرمند در رشته‌های گوناگون موفق به این نشان شده‌اند، بر اساس نظر شورای تخصصی و کمیته شکل گرفته، ازاین‌پس درجه ‌یک تا پنج هنری به هنرمندان مد و لباس اعطا خواهد شد.

انگیزه‌ها و استعدادهای بی‌شماری در حوزه مد و لباس وجود دارد

صدیقه پاک‌بین هنرمند پیشکسوت عرصه طراحی پارچه و لباس و مدرس دانشگاه طی سخنانی، ضمن ابراز خوشحالی بسیار از این رخداد خطاب به حضار گفت: امروز در برابر شما دانایان سر تعظیم فرود می‌آورم و اگر قرار باشد ستایشی صورت گیرد، باید از افرادی باشد که با دانش و تخصص، مسیر و میدان همواری را برای ارزیابی هنرمندان عرصه طراحی پارچه و لباس به وجود آورده‌اند.

پاک‌بین با اشاره به بخش‌های فعالیتی خود در عرصه مد و لباس به‌ویژه بخش‌های هنری، علمی و پژوهشی اظهار داشت: انگیزه‌ها و استعدادهای بی‌شماری در حوزه مد و لباس داریم و بدون شک اگر اقدامات این‌چنینی رقم خورد، گروه و جمع بزرگی از آن سود خواهند برد و این امید هرچه بیشتر زنده خواهد شد که مسئولان امر به‌ویژه در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رویکردهای مثبت و خلاقانه نسبت به ایندست امور خواهند داشت.

او افزود: استعداد موجود در میان دختران و پسران جوان ایران‌زمین، ابزار شکوفایی صنعت پوشاک بوده حال آنکه این تقدیر را تشویقی می‌دانم که معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به یکی از فرزندانش روا داشته است.

مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز در سخنانی با تأکید بر گذشته پربار صدیقه پاک‌بین اذ

عان داشت: از صمیم قلب برای این اتفاق خوشحال هستم و امیدوارم در تمامی بخش‌های مرتبط با حوزه مد و لباس از این جریان بهره‌مند شویم.

تشکیل کمیته تخصصی مد و لباس در ذیل شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور

صدری دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: این شورا سال‌ها درصدد آن بود که در حوزه مد به‌ویژه طراحی پارچه و لباس هنرمندان را مورد ارزیابی قرار دهد چراکه معتقدیم عرصه مد و لباس یکی از عرصه‌های هویتی و فرهنگی اجتماع است که خوشبختانه با تشکیل کمیته تخصصی مرتبط با این بخش موفق به تحقق این امر برای نخستین بار شدیم و امیدواریم در پی این مهم و بر اساس ظرفیت‌های موجود بتوانیم با فرهنگ جهانی تعامل و تبادل اثر و محصول داشته باشیم.

با شناسایی افراد شاخص در عرصه مدد و لباس می‌توان به الگوسازی و انتقال دانش و تجربه افراد امید داشت

حسین‌پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود و با تأکید بر اینکه اعطای درجه هنری به هنرمندان بیش از آنکه به هنرمندان عزیز کشورمان اعتبار دهد در حقیقت به همین وزارتخانه اعتبار و هویت خواهد بخشید بیان کرد: هنر هنرمندان عرصه مد و لباس بر کسی پوشیده نیست و با شناسایی افراد شاخص در این بخش می‌توان به الگوسازی و انتقال دانش و تجربه افراد بیش از هر زمان دیگری امید داشت.

هاکوپیان نیز در این مراسم، اعطای درجه یک هنری به صدیقه پاک‌بین پیشکسوت حوزه مد و لباس کشور را اقدامی ارزنده برای هنر صنعت مد و پوشاک کشور برشمرد و اذعان داشت: ایشان یک ثروت اجتماعی برای کشور به شمار می‌روند و هرچند تاکنون چنین اقداماتی را در عرصه مد و لباس شاهد نبوده‌ایم اما در آینده و با توجه به تداوم ایندست رویدادها شاهد تجلیل از پدیده‌های بسیاری در این حوزه خواهیم بود.

در بخش پایانی این مراسم، گواهینامه درجه یک هنری به صدیقه پاک‌بین طراح پارچه و لباس، مدرس دانشگاه و پیشکسوت عرصه مد و لباس کشور اعطا شد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم