مجسمه‌های میدان آزادی تخریب شد/ دیگر ظاهرشان مناسب نبود

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران:

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران درباره تخریب مجسمه میدان آزادی و نداشتن زیرساخت‌های مناسب توضیح داد.

مجسمه‌های میدان آزادی تخریب شد/ دیگر ظاهرشان مناسب نبودبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره تخریب اثر حجمی واقع در میدان آزادی، توضیح داد و گفت: اثر «آدمک‌های رنگی» از جمله آثار موقتی بود که در رویداد بهارستان ۹۸ نصب شد. همانطور که می‌دانید، نفس آثار بهارستان موقتی است و شکل کار به این منوال است که این نوع از کارها، هر ساله جمع‌آوری می‌شوند اما این اثر به دلایل متعددی بیش از دو سال در میدان آزادی باقی ماند و در نهایت به دلیل آسیب و از بین رفتن ظاهر کار، تخریب شد.

او افزود: یکی از دلایل جمع‌آوری این اثر، از بین رفتن شکل این مجسمه بود، زیرا کار در ظاهر کاملا از بین رفته بود و ترک‌های متعددی در آن دیده می‌شد. با توجه به اینکه کار در یکی از میدان‌های اصلی شهر قرار داشت، از بین رفتن ظاهر آن، آلودگی بصری گسترده‌ای را ایجاد کرده بود، در همین راستا ما با هنرمند این اثر مذاکراتی در راستای مرمت و بازسازی آن داشتیم که به نتیجه نرسید.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره دلایل مرمت نشدن این اثر، توضیح داد: بدیهی است که در مسیر اجرای کار، ما هنرمند اثر را در جریان قرار دادیم و حتی از او گزارشی برای مرمت و تعیین میزان خسارت به کار، درخواست کردیم که ارایه نشد. با این وجود، باز هم از سوی شورای هنری از این هنرمند برای مرمت اثر، درخواست به همکاری شد، اما در نهایت مبلغی که از سوی این سازنده بیان شد، نه تنها منطقی نبود بلکه کاملا با ساخت یک اثر هنری جایگزین برابری می‌کرد.

این اثر فاقد زیرساخت‌های لازم برای مرمت بود

دیوسالار ادامه داد: یکی از موضوعات اساسی در موافقت نکردن برای مرمت این اثر، علاوه بر پیشنهاد مبلغ بالای هنرمند، مساله نصب آن بود و این اثر فاقد زیرساخت‌های لازم برای مرمت بود، زیرا به دلیل ساختار موقتی، کار با بتن غیرمسلح و بدون اسکلت کار شده بود. همچنین رنگ‌آمیزی این اثر در هوای بارانی موجب شده بود تا بتن کاملا خشک نشود و در نهایت شاهد فرسودگی جدی در کل مجسمه باشیم. در واقع این مشکلات نصب در آن زمان تنها به دلیل موقتی بودن اثر، پذیرفته شده بود اما با گذر زمان، این مسایل بر ظاهر کار تاثیری جدی گذاشته بود که راهکاری جز جمع‌آوری پیش‌روی ما نمی‌گذاشت.

او با اشاره به اهمیت برج آزادی در چهره شهر عنوان کرد: برج آزادی یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین المان‌های شهر تهران است به همین خاطر نباید با نصب آثار متعدد، دید و جایگاه این بنای مهم را تحت‌الشعاع قرار دهیم البته بدیهی است که نصب این اثر نیز صرفا به دلیل بهارستان و ایجاد حال و هوای بهاری در شهر و به دلیل موقتی بودن المان، انجام شده بود.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران تصریح کرد: در تمام دنیا، آثار شهری شامل دیوارنگاری و المان‌های حجمی با توجه به سلیقه مردم و شهروندان تغییر می‌کند و تنها آثار محدودی که دارای شاخصه‌های خاص هنری هستند، نگهداری می‌شوند بنابراین جمع‌آوری برخی از آثار، در راستای جلوگیری از آلودگی و شلوغی بصری شهر، به عنوان یکی از وظایف این سازمان تعریف شده است.

شهروندان باید به موقتی بودن آثار بهارستان توجه کنند

دیوسالار بر مناسبتی بودن آثار بهارستان تاکید کرد: هنرمندان و صد البته شهروندان باید به موقتی بودن آثار بهارستان توجه کنند، زیرا اگر چنین دیدگاهی را دنبال نکنیم به عنوان مثال در سال‌های آینده با تعداد زیادی مجسمه‌ و آثار روبرو هستیم که تم کرونا و گاو دارند!

او مرمت و بازسازی آثار هنری را ضروری خواند و اظهار کرد: در سال جاری ما سعی داریم که نگاهی تازه به بحث مرمت و نگه داشت آثار هنری داشته باشیم زیرا متاسفانه در طی سال‌های گذشته عمده تمرکز بر ساخت و نصب آثار بوده است این در حالی است که مرمت و نگه داشت آثار و حتی حذف برخی از نمونه‌ها، یک ضرورت در راستای بهسازی سیمای شهری و ایجاد یک فضای بصری مناسب در سطح شهر است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در پایان تصریح کرد: امسال به دلیل فرصت پیش آمده، ما بیش از ۵۰ درصد، بودجه را برای حذف، مرمت و پیرایش آثار شهری، در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم سیما و منظر شهری را به آرامش برسانیم. به همین خاطر، تحقیق و پژوهشی شکل گرفته است که بر مبنای آن آثار حذفی، مرمتی و نمونه‌هایی که نیازمند جابجایی هستند، کاملا مشخص شده‌اند و کار در ماه‌های آینده، طی این طرح پژوهشی دنبال خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت