دوسالانه «کارتون کتاب» موفق به کسب ۵ ستاره به عنوان یک رویداد هنری جهانی شد

دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره مشارکت هنرمندان و هیات داوران این دوره از دوسالانه گفت.

دوسالانه «کارتون کتاب» موفق به کسب ۵ ستاره به عنوان یک رویداد هنری جهانی شدبه گزارش صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره برگزاری این رویداد فرهنگی هنری گفت: مباحث مرتبط با موضوع کتاب همواره به صورت جدی مورد نظر هنرمندان و کارتونیست‌های جهان قرار داشته که خوشبختانه با ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این حوزه و راه‌اندازی دوسالانه «کارتون کتاب» توانسته‌ایم طی پنج دوره از برگزاری این جشنواره، محلی برای حضور، مشارکت و رقابت کارتونیست‌های مطرح بین‌المللی در این حوزه باشیم.

وی با تقدیر از حمایت‌ها و پیگیری‌های دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای ایجاد وحدت رویه و کسب اعتبار در برگزاری این رویداد جهانی عنوان کرد: خوشبختانه در حال حاضر دوسالانه بین‌المللی «کارتون کتاب» از پنج ستاره ممکن که به یک رویداد هنری جهانی می‌تواند تعلق بگیرد، هر پنج ستاره را دریافت کرده است. در واقع نظم و استمرار در برپایی این نمایشگاه، اهدای جوایز فاخر، در نظر گرفتن جوایزی با استانداردهای بین‌المللی، حضور داوران بسیار مطرح و سرشناس و همچنین کاتالوگ جشنواره، شرایطی را رقم می‌زند که ما از پنج ستاره ممکن هر پنج ستاره را داشته باشیم.

شجاعی طباطبایی افزود: روند انتشار فراخوان و اطلاع‌رسانی پنجمین دوسالانه بین‌المللی «کارتون کتاب» نیز با یک نظم دقیق از حدود یک ماه گذشته صورت گرفته و چند هفته دیگر نیز به آخرین مهلت ارسال آثار فرصت باقی مانده است، ما در این دوسالانه موضوع «کتاب، کتابدار و کتابخانه» را به صورت جدی دنبال می‌کنیم. همچنین همزمانی پنجمین دوسالانه با پدیده کرونا باعث شد موضوع «کتاب و کرونا» را نیز مورد توجه قرار دهیم و موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب و رسانه» نیز به دلیل ضرورت فرهنگ‌سازی در این عرصه در میان موضوعات ما قرار گرفته‌اند.

دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» با اشاره به استقبال گسترده هنرمندان شناخته‌شده بین‌المللی از این دوره از جشنواره اظهار کرد: خوشبختانه از رهگذر تجربیاتی که طی برگزاری چهار دوره اخیر این دوسالانه به دست آوردیم، توانستیم اتفاقات چشمگیری در این دوره رقم بزنیم که یکی از آن حضور پر تعداد و موثرتر هنرمندان سرشناس از سراسر دنیاست که خوشبختانه در دوره‌های قبلی این دوسالانه نیز حضور خوبی داشتند.

وی تاکید کرد: جمع هیات داوران ما در دوسالانه پنجم «کارتون کتاب» باعث حیرت هنرمندان در عرصه بین‌المللی شده است. چراکه جمعی از ستارگان را در این دوره به عنوان هیات داوران در اختیار داریم. آرس از کشور کوبا، هنرمندی که هم دکتر روانپزشک است و هم  یکی از کاریکاتوریست‌های بسیار مطرح در عرصه بین‌المللی که در سال ۱۹۹۴ در نشریه‌ای در آمریکا تحت عنوان «ویتی ورلد» در لیست بهترین کاریکاتوریست‌های جهان قرار گرفت، در سال ۲۰۰۲ هم مدال فرهنگ ملی را از وزیر فرهنگ  این کشور دریافت کرد.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: از دیگر هنرمندانی که به عنوان داور در این دوره حضور دارند دالسیو ماچادو از برزیل است. این هنرمند نه تنها به عنوان بهترین کاریکاتوریست در برزیل در سه سال گذشته انتخاب شده، علاوه بر آن در آمریکای لاتین هم در سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین کاریکاتوریست سیاسی شناخته شده است. همچنین از دیگر داوران عرصه بین‌الملل می‌توانم به نیکولا لیستس از کرواسی اشاره کنم که در بسیاری از آژانس‌های بین‌المللی کاریکاتور در دنیا قلم می‌زند و بیش از ۵۰ جایزه بین‌المللی در کارنامه خود دارد.

وی درباره حضور داوران ایرانی در جمع هیات داوران دوسالانه «کارتون کتاب» نیز توضیح داد: به رسم موجود در این دوسالانه ما از دو برگزیده ایرانی که در هر دوسالانه برنده جوایز اول و دوم می‌شوند برای داوری دوره آتی دعوت می‌کنیم که در این دوره نیز در خدمت عارف نیازی و سجاد رافعی برگزیدگان دوره پیش هستیم. همچنین بنده به عنوان نماینده نهاد در این دوسالانه و علیرضا ذاکری هنرمند پیشکسوت این عرصه نیز در جمع هیات داوران حضور داریم. کار داوری آثار توسط داوران خارجی به صورت مجازی انجام می‌شود و داوران ایرانی نیز به صورت حضوری به داوری خواهند پرداخت.

دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره مشارکت هنرمندان بین‌المللی در این دوسالانه بیان کرد: خوشبختانه ما شاهد حضور هنرمندان از ۲۸ کشور دنیا هستیم و در حال حاضر هنرمندان چینی با ۲۰ نفر شرکت کننده رتبه اول را در این آمار دارند که این موضوع نیز به واسطه ارتباط خوبی که با رییس انجمن کارتونیست‌های چین و سایت ردمن (Redman) داشتیم رخ داد. ما با حمایت او توانستیم خبر برگزاری پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» را به زبان چینی در این سایت منتشر کنیم و فرصتی برای معرفی این دوسالانه در بخش گفتگوهای این سایت با هنرمندان چینی در اختیار داشته باشیم.

این هنرمند با اشاره به گردآوری بانک اطلاعاتی مناسبی از کارتونیست‌های جهان در این دوسالانه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه همه هنرمندان خوب و مطرح در سراسر دنیا یک تقویم‌ نمایشگاهی دارند، تصور من این است که ما طی دو هفته انتهایی مهلت شرکت در این دوسالانه شاهد حضور و مشارکت گسترده هنرمندان باشیم و خوشبختانه همچنان فرصت زیادی داریم تا آثار برجسته هنرمندان از سراسر دنیا و همینطور از ایران به دست ما برسد.

شجاعی طباطبایی درپایان ایجاد بخشی جنبی برای مشارکت هنرمندان مبتدی در این دوسالانه را یکی از وجوه تمایز این دوره از جشنواره عنوان کرد و گفت: ایجاد بخشی برای هنرمندان تازه‌کار یا کارتونیست‌هایی که برنده جایزه خاص یا برنده جایزه ثبت نشده باشند، اقدامی بود که جمعی دیگر از هنرمندان را به سوی این جشنواره جلب کرد. به طوری که ما علاوه بر مشارکت هنرمندان داخلی در این بخش شاهد حضور کارتونیست‌هایی از کشور صربستان و همین‌طور کرواسی بوده‌ایم.

پنجمین دوسالانه بین‌المللی «کارتون کتاب» به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی با موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه» ‌و «کتاب و کرونا» در حال برگزاری است. پیش از این نیز، چهار دوره از این دوسالانه بین‌المللی با دریافت بیش از ۶ هزار اثر از هنرمندان کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم