تحول اساسی در حوزه فرهنگ و هنر از وظایف اصلی دولت آینده است

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: هنرمندان و فعالان عرصه های مختلف هنری اعم از سینما و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، صاحبان نشر و نویسندگان، پژوهشگران و حتی مخاطبان آثار هنری در سراسر کشور حال و روز خوبی را سپری نمی کنند و بنا به دلایل متعددی بسیاری از آنان به دلیل سیاست های غلط و ناکارآمد شرایط سخت و بغرنجی را سپری می کنند.

وی افزود: هنرمندان در سراسر کشور می بایست به معنای واقعی کلمه جدی گرفته شوند و از سوی نهادهای قانونی و رسمی کشور به رسمیت شناخته شوند. امروزه شرایط فارغ‌التحصیلان هنری در عرصه های گوناگون با یک دهه پیش بسیار متفاوت است و تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان این رشته ها امیدوارند تا از پس از اتمام تحصیل بتوانند از رشته تحصیلی خود کسب درآمد کنند و به عنوان یک فرصت شغلی جدی به حرفه خود بنگرند.

نیلی همچنین تمرکز زدایی بخش فرهنگ و هنر از کلانشهر تهران را بسیار ضروری برشمرد و ادامه داد: فرصت ها و امکانات مادی و معنوی و نیز بسط و گسترش زیرساخت ها و تعاملات سخت افزاری چه در حوزه برنامه و بودجه و چه در عرصه عمران و کادر مجرب و نیروی انسانی می بایست در سراسر کشور به صورت یکسان و مساوی تقسیم شود تا شاهد بالفعل شدن ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه در تمام نقاط و استان های کشور باشیم.

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر «مقاومت» با اشاره به سخنان مطرح شده برخی از نامزد های ریاست جمهوری اضافه کرد: هنر این مرزو بوم تنها سینما نیست و متاسفم که برخی از نامزدهای ریاست جمهوری نگاهی ابزاری به هنر و هنرمندان دارند درصورتی که شان هنرمند و ساحت مقدس هنر اجل از شان سیاست و اداره کشور است و هنرمندان به عنوان پیش قراولان فرهنگ جامعه می بایست شانی فراتر از آنچه را که اکنون هستند در جامعه ایفا کنند. موکدا تاکید می کنم که هنر در این مرزوبوم فقط سینما نیست و تئاتر و موسیقی هنرهای تجسمی و سایر هنرها هم چه بسا نقشی فراتر و اثربخش‌تر داشته باشند و کم لطفی است که تاثیر و جایگاه تنها هنر زنده جهان تئاتر، تادیده گرفته شود.

نیلی تصریح کرد: استخراج و تدوین سندی جامع و کلی در همه زمینه‌ها و شئون هنری و فرهنگی می بایست با استفاده از آرا و نظرات متخصصان این حوزه در دستور کار دولت آینده قرار گیرد تا هم وضعیت معیشتی و هم وضعیت حرفه ای و شغلی آنان تثبیت شود و دغدغه های جدی برخی از آنان که عمر خود را صرف ارتقای فرهنگ و هنر این کشور کردند به طور جدی مرتفع شود.

وی همچنین به فقدان گفتمان رسمی بین هنرمندان و مدیران بالادستی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ایام انتخابات برخی مدیران با اهداف و اغراض سیاسی به دنبال جذب حداکثری آرای توده های مردمی هستند و از هنرمندان استفاده یا سوءاستفاده ابزاری می کنند و پس از انتخابات به قشر فرهیخته هنرمند به عنوان طفیلی نگاه می کنند و برای آنکه هنر و هنرمند شان و مرتبه والاتری را در جامعه بیابد کم کاری می کنند. این خلا و فاصله بین مدیران سیاسی و اصحاب فکر و قلم و اندیشه پذیرفتنی نیست و می بایست از ظرفیت جامعه فرهنگی و هنری کشور به درستی و درجهت پیشبرد منافع ملی و نه حزبی استفاده شود.

نیلی در پایان تاکید کرد: قطعاً حضور آگاهانه و انتخاب درست مردم در پای صندوق‌های رای در تشکیل دولتی تاثیرگذار و کشوری آباد موثر و کارساز خواهد بود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم