تحول اساسی در حوزه فرهنگ و هنر از وظایف اصلی دولت آینده است

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: هنرمندان و فعالان عرصه های مختلف هنری اعم از سینما و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، صاحبان نشر و نویسندگان، پژوهشگران و حتی مخاطبان آثار هنری در سراسر کشور حال و روز خوبی را سپری نمی کنند و بنا به دلایل متعددی بسیاری از آنان به دلیل سیاست های غلط و ناکارآمد شرایط سخت و بغرنجی را سپری می کنند.

وی افزود: هنرمندان در سراسر کشور می بایست به معنای واقعی کلمه جدی گرفته شوند و از سوی نهادهای قانونی و رسمی کشور به رسمیت شناخته شوند. امروزه شرایط فارغ‌التحصیلان هنری در عرصه های گوناگون با یک دهه پیش بسیار متفاوت است و تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان این رشته ها امیدوارند تا از پس از اتمام تحصیل بتوانند از رشته تحصیلی خود کسب درآمد کنند و به عنوان یک فرصت شغلی جدی به حرفه خود بنگرند.

نیلی همچنین تمرکز زدایی بخش فرهنگ و هنر از کلانشهر تهران را بسیار ضروری برشمرد و ادامه داد: فرصت ها و امکانات مادی و معنوی و نیز بسط و گسترش زیرساخت ها و تعاملات سخت افزاری چه در حوزه برنامه و بودجه و چه در عرصه عمران و کادر مجرب و نیروی انسانی می بایست در سراسر کشور به صورت یکسان و مساوی تقسیم شود تا شاهد بالفعل شدن ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه در تمام نقاط و استان های کشور باشیم.

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر «مقاومت» با اشاره به سخنان مطرح شده برخی از نامزد های ریاست جمهوری اضافه کرد: هنر این مرزو بوم تنها سینما نیست و متاسفم که برخی از نامزدهای ریاست جمهوری نگاهی ابزاری به هنر و هنرمندان دارند درصورتی که شان هنرمند و ساحت مقدس هنر اجل از شان سیاست و اداره کشور است و هنرمندان به عنوان پیش قراولان فرهنگ جامعه می بایست شانی فراتر از آنچه را که اکنون هستند در جامعه ایفا کنند. موکدا تاکید می کنم که هنر در این مرزوبوم فقط سینما نیست و تئاتر و موسیقی هنرهای تجسمی و سایر هنرها هم چه بسا نقشی فراتر و اثربخش‌تر داشته باشند و کم لطفی است که تاثیر و جایگاه تنها هنر زنده جهان تئاتر، تادیده گرفته شود.

نیلی تصریح کرد: استخراج و تدوین سندی جامع و کلی در همه زمینه‌ها و شئون هنری و فرهنگی می بایست با استفاده از آرا و نظرات متخصصان این حوزه در دستور کار دولت آینده قرار گیرد تا هم وضعیت معیشتی و هم وضعیت حرفه ای و شغلی آنان تثبیت شود و دغدغه های جدی برخی از آنان که عمر خود را صرف ارتقای فرهنگ و هنر این کشور کردند به طور جدی مرتفع شود.

وی همچنین به فقدان گفتمان رسمی بین هنرمندان و مدیران بالادستی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ایام انتخابات برخی مدیران با اهداف و اغراض سیاسی به دنبال جذب حداکثری آرای توده های مردمی هستند و از هنرمندان استفاده یا سوءاستفاده ابزاری می کنند و پس از انتخابات به قشر فرهیخته هنرمند به عنوان طفیلی نگاه می کنند و برای آنکه هنر و هنرمند شان و مرتبه والاتری را در جامعه بیابد کم کاری می کنند. این خلا و فاصله بین مدیران سیاسی و اصحاب فکر و قلم و اندیشه پذیرفتنی نیست و می بایست از ظرفیت جامعه فرهنگی و هنری کشور به درستی و درجهت پیشبرد منافع ملی و نه حزبی استفاده شود.

نیلی در پایان تاکید کرد: قطعاً حضور آگاهانه و انتخاب درست مردم در پای صندوق‌های رای در تشکیل دولتی تاثیرگذار و کشوری آباد موثر و کارساز خواهد بود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت