آثار «هویت» حاصل زندگی در شیرازست/ نگارگری هنر از رده خارج نیست

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

حبیب مرادی درباره آثار نمایشگاه «هویت» و نگاه مخاطبان و منتقدان به هنر نگارگری گفت.

آثار «هویت» حاصل زندگی در شیرازست/ نگارگری هنر از رده خارج نیستبه گزارش خبرنگار تجسمی صبا، حبیب مرادی نگارگر ایرانی در بیش از ۲۷ فعالیت در این حوزه موفق به کسب جوایز متعدد داخلی و بین‌المللی از جمله برگزیده هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر سال ۱۳۹۴، دریافت جایزه و لوح تقدیر mansiyon در جشنواره بین‌المللی هنرهای اسالمی ترکیه سال ۱۳۹۵، کسب مقام دوم در سومین جشنواره بین‌المللی خالقیت و نوآوری (ارسیکا) سال ۱۳۹۶ شده است.

حبیب مرادی تا کنون بیش از ۱۰ نمایشگاه انفرادی در ایران، ترکیه و دانشگاه ملی هنر الهور پاکستان و بالغ بر ۲۰ نمایشگاه گروهی داخلی برگزار کرده و حال نمایشگاه انفرادی او به نام «هویت» تا دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ در گالری اُ برپا است.

حبیب مرادی در گفتگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا با بیان اینکه جرقه اصلی این آثار مربوط به زمانی‌ست که در سال ۹۶ تازه ساکن شیراز شده بود، بیان کرد: آثار فعلی در نمایشگاه گالری اٌ طی ۵ سال گذشته خلق شده‌اند و شامل سه مجموعه می‌شوند که هر سه ذیل عنوان «هویت» گردهم جمع شده‌اند.

او درباره سبک آثار این نمایشگاه گفت: در دسته هنر معاصر ایران می‌توان سبک این آثار را به نوعی در زمره آثار سوررئال قرار داد. همواره علاقه‌مند بوده‌ام تا از تکنیک نگارگری «نقاشی ایرانی» برای بیانگری زمانه‌ای که در آن زندگی می‌کنم، استفاده کنم. البته در طول بیش از ۲۷ سال یکسری تکنیک‌هایی را که در نگارگری رایج نبوده و تاکنون استفاده نشده است با شیوه سنتی ایرانی تلفیق کردم.

این هنرمند ادامه داد: مانند هر انسان دیگری که در این اجتماع زندگی می‌کند و زندگی‌اش تحت تاثیر رویدادهای متعدد محیط قرار می‌گیرد، نحوه مواجه و بیانگری من با آن وقایع، در نقاشی‌ام انعکاس پیدا می‌کند. در واقع این انعکاس تلفیقی از احساسات درونی من، رخدادهای زندگی روزمره و امکاناتی که کاغذ و رنگ و تکنیک نقاشی اصیل ایرانی در اختیار من قرار می‌دهد، هستند تا آن‌ها را به شیوه یک ایرانی قرن بیست و یکمی بیان کنم.

این نگارگر درباره استقبال مخاطبان از نمایشگاه «هویت» تشریح کرد: واقعیت آن است با توجه به شرایط کرونا گمان نمی‌کردم نمایشگاه تا این حد با استقبال مواجه شود. البته من تنها در روز افتتاحیه حضور داشتم اما می‌دیدم افراد مدام سوال‌هایی را مطرح می‌کردند. مُهر ایرانی روی این آثار باعث شده بود ارتباط تنگاتنگی با آن‌ها برقرار کنند. تصور کلیشه‌ای که افراد از نگارگری و نقاشی ایرانی داشتند تغییر پیدا کرد و پیام‌هایی در این‌باره دریافت می‌کنم.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: طی دوران هنرستان زیر نظر استاد علی کوهپایه حقی مشق آثار قدما را انجام می‌دادیم و ناخودآگاه آن‌ها تاثیر خودشان را بر من گذاشتند، مانند آثار سلطان محمد، محمد سیاه قلم، رضا عباسی، کمال الدین بهزاد. اما اینکه از سبک و یا شخص خاصی منحصرا پیروی کرده باشم ،پاسخم منفی ست. استاد کوهپایه همواره از خلاقیت در آثار نگارگری شاگردانش استقبال می‌کرد. بعد از دوران هنرستان مدت کوتاهی تجربه کار روی بوم و رنگ روغن را هم داشتم اما دوباره به همان کاغذ دستساز، مقوا و رنگ‎‌های کاربردی نقاشی ایرانی بازگشتم.

مرادی در پایان درباره هنر نگارگری عنوان کرد: در نهایت باید بگویم بسیاری از منتقدان این هنر ملی ایران را در حال حاضر از رده خارج شده تلقی می‌کنند و
گاهی حتی ابا دارند برای آن از بعد هنری ارزش قایل شوند و بیشتر با عنوان صنایع مستظرفه، صنایع دستی، دکوراتیو و یا بیان روایات کهن از آن یاد می‌کنند و نه بیشتر. من معتقدم کسی که به تکنیک نقاشی ایرانی اشراف پیدا کند، می‌تواند با جهان‌بینی خاص خود، مسیر جدید و منحصربه‌فرد را ایجاد کند و اسیر تکرار آنچه گذشتگان در زمانه خودشان به بهترین نحو آفریدند، نشود. در واقع می‌توانند به نوبه خود به این هنر چیزی بیافزایند.

ندا زنیگنه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت