جلال‌وندی از نمایش «مرگ و استعاره» می‌گوید | اثری فلسفی اجتماعی با بستری پلیسی معمایی

گروه تئاتر هنرآنلایننمایش «مرگ و استعاره» نوشته رضا سرور به کارگردانی پوریا جلال‌وندی از 23 اردیبهشت ساعت 19:30 در مجموعه تئاتر دیوار چهارم روی صحنه است. بازیگران این نمایش افشین کامیاب‌فرد، پوریا جلال‌وندی، مانلی خاتمی و میلاد قنبری هستند.

پوریا جلالوندی کارگردان نمایش «مرگ و استعاره» در رابطه با جذابیت‌های این نمایشنامه به هنرآنلاین گفت: یکی از مهم‌ترین جذابیت‌هایی که این متن دارد تداخل زمان گذشته، حال و آینده است که با هم اتفاق می‌افتد. داستان به این شکل است که ما یک بازپرس و یک پروفسور داریم که وقتی بازپرس از پروفسور سوال می‌پرسد و پروفسور جواب می‌دهد، ما تعریف‌های او را به صورت زنده می‌بینیم.

او جذابیت دیگر متن را این‌گونه بیان کرد: پروفسور مایعی را کشف می‌کند که آن را می‌خورد، می‌رقصد و در نهایت می‌میرد. تقریباً یک چیزی شبیه همین ویروس کرونا است. ضمن اینکه این متن سال‌ها اجرای عموم نداشت و من خوشحالم که آن را بعد از  مدت‌ها اجرا می‌کنم.

کارگردان نمایش «مرگ و استعاره» درخصوص موضوع و مضمون این اثر عنوان کرد: نمایش ما یک نمایش فلسفی اجتماعی است که در یک بستر پلیسی معمایی اتفاق می‌افتد.

جلالوندی درباره فضای اجرایی نمایش گفت: نمایش «مرگ و استعاره»  از نظر زمانی متعلق به ۱۰ سال پس از جنگ جهانی دوم است. با اینکه اسم‌ها ریشه ایرانی دارند ولی هیچ المانی از ایران در آن وجود ندارد. یعنی مکان نمایش می‌تواند همه کشورها باشد. داستان نمایش هم در داخل یک آزمایشگاه اتفاق می‌افتد. آزمایشگاهی که نسبتاً قدیمی است و چندان مرتب هم نیست. ما در این نمایش یک دوربین هم داریم که تصویر آن بک صحنه است و آن چیزهایی که مربوط به گذشته می‌شود را از آن طریق می‌بینیم. غالب بازی‌ها رئال است ولی خود متن می‌طلبد که فضای کار سورئال باشد.

وی در پاسخ به این سوال که برای اجرای این نمایش چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشتید، اظهار داشت: ما تقریباً دو ماه و نیم تمرین کردیم. قرار بود آخرهای فروردین اجرا برویم ولی به محدودیت‌های کرونایی برخوردیم و همین‌طور معطل ماندیم و ناچار شدیم دو نفر از بازیگران‌مان را از دست بدهیم. چالش بعدی این است که هیچ حمایتی حتی از طرف خود مسئولان تئاتری هم صورت نمی‌گیرد. این دو موضوع برای ما آزاردهنده بود.

این کارگردان تئاتر افزود: حداقل انتظاری که ما داریم این است که مسئولان یک بستر حمایتی فراهم کنند چون من سال گذشته هم در فصل تابستان اجرا داشتم ولی تاکنون هیچ کمک هزینه‌ای نگرفته‌ام. انگار حتی خود آن مسئولینی که تئاتری هستند هم هیچ علاقه‌ای به کار کردن در این شرایط ندارند. نه تنها هیچ حمایتی نمی‌کنند، بلکه سایر کارها را هم به صورت غیرعادی انجام می‌دهند.

پوریا جلالوندی در پایان گفت: من فکر می‌کنم تئاتر می‌تواند به آرامش و روحیه جامعه کمک کند. مهم‌ترین ویژگی تئاتر این است که یک مقوله ذهنی است. اگر تئاتر جریان داشته باشد بهتر می‌توان به روحیه مردم کمک کرد. به نظرم نمایش «مرگ و استعاره» این قابلیت را دارد که بتواند رضایت تماشاگران را کسب کند.

در خلاصه داستان نمایش آمده است:  مرگ و استعاره نمایشی جذاب با زمینه پلیسی است که در آن زمان گذشته و حال در هم ادغام می‌شوند، کشف مایعی ناشناس منجر به مرگ تعداد زیادی از افراد جامعه شده و…

علاقمندان می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت