اعلام دلایل حذف دو بخش از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان | رستمی: رویکرد ما در بخش پژوهش باید کاربردی باشد نه ویترینی

گروه تئاتر هنرآنلاین: فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به تازگی منتشر شد اما طی آن دو بخش پژوهش و تئاتر ملل حذف شده بود. عبید رستمی دبیر این جشنواره در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره حذف بخش پژوهش گفت: به اعتقاد من رویکرد ما در بخش پژوهش باید کاربردی باشد نه ویترینی. وجود یک بخش در جشنواره باید تاثیر مطلوب فرهنگی در جشنواره داشته باشد. همانطور که می‌دانید پس از برگزاری هر جشنواره‌ای در سراسر دنیا نیاز به آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف و همچنین بررسی  کاستی‌های احتمالی و تقویت بخش‌هایی که قوی‌تر اجرا شده وجود دارد و باید نگاه ویژه‌ای به آن‌ها شود.

او در ادامه افزود: در واقع با توجه به بررسی‌های اجمالی ما در دبیرخانه جشنواره و نگاه هنرمندان این عرصه و استفاده از نظر انجمن‌های نمایشی به این نتیجه رسیدم که در بخش پژوهش به تکرار افتاده‌ایم و به دلیل پرهیز از تکرار و برگزاری تنها یک بخش فارغ از کارکرد ویژه هنری، ترجیح دادیم امسال بخش پژوهش را از این دوره از جشنواره حذف کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان همچنین اضافه کرد: با این حال سعی داریم تا از یک پژوهش کاربردی و تاثیرگذار یا کتاب مناسبی که در این حوزه به چاپ رسیده و یا در دست تالیف است و یا ترجمه شده و یا حتی پایان‌نامه‌ای که منجر به ارتقای تئاتر خیابانی در ایران می‌شود، حمایت ویژه کرده و در انتشار و معرفی آن مشارکت داشته باشیم.

رستمی در بخشی از صحبت‌هایش عنوان کرد: شاید در این راستا فراخوانی منتشر شود تا افرادی که آثار تالیفی، ترجمه‌ای یا پایان نامه خوب دانشگاهی در حوزه تئاتر خیابانی با هدف ارتقای تئاتر خیابانی ایران دارند، اعلام آمادگی کنند تا از آن اثر در این دوره از جشنواره به صورت ویژه حمایت کنیم.

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان درباره حذف بخش ملل از این دوره از جشنواره توضیح داد و یادآور شد: حقیقتاً شرایط رعایت پروتکل‌ها و وضعیت ارتباطات بین‌المللی روشن است و از این رو به اعتقاد ما بخش بین‌الملل از بخش‌های خوب جشنواره است که به تجارب داده‌ها و اندیشه‌های حوزه تئاتر می‌انجامد اما باتوجه به اینکه همگی مستحضر هستید که پروتکل‌های بین‌المللی تابع یک سری شرایط ویژه است و ویروس کرونا ماهیت ثابت و ماندگاری ندارد و مدام در حال تغییر شکل و جهش است، این امکان وجود دارد که تا دو ماه آینده این ویروس ریشه‌کن شود و یا کلاً تغییر شکل و شیوه دهد. بنابراین از آنجا که نمی‌توانستید بر این موضوع ریسک و برنامه‌ریزی کنیم از آنجاکه گروه‌های خارجی باید از پیش اقدامات سفر به ایران برایشان تدارک دیده شود بر آن شدیم تا امسال از این بخش نیز صرف‌نظر کنیم.  

عبید رستمی در پایان گفت: آرزوی موفقیت برای تمام هنرمندان کشور، خصوصاً هنرمندان شریف تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی را دارم و خواهشم از دوستان این است با همین متانت و الگویی که در جامعه دارند به بحث آموزش در فضای مجازی کمک کنند تا پروتکل‌های بهداشتی بیشتر رعایت شود تا این ویروس از بین برود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم