برگزاری نخستین جلسه کمیسیون داوری نشان شیما و مالکیت معنوی در سال ۱۴۰۰

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، نخستین جلسه کمسیون ماده 4 مربوط به بخش داوری شیما و مالکیت معنوی در سال 1400 با حضور مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد.

پورشهابی با بیان اینکه صنعت مد در میان افراد و کشورهای مختلف دارای اهمیت زیادی بوده و در سال­های اخیر صنعت مد و لباس جایگاه خود را در ایران که فرهنگ غنی در این زمینه دارد باز کرده است تا بستری برای حمایت از طراحان و تولیدکنندگان لباس باشد، اذعان داشت: بسیار مهم است که دانشگاه در حوزه مد و لباس بیشتر وارد شده و پژوهش­‌های بیشتری در حوزه طراحی مد و لباس انجام دهد.

او افزود: کارگروه مد و لباس این آمادگی را دارد که با همکاری دانشگاه کلاس­های آموزشی تخصصی برای طراحان و دوستداران این حوزه که علاقمند هستند از علوم و فناوری نوین حوزه مد و لباس آگاهی داشته باشند درفضای مجازی و به صورت ورک شاپ برگزار کند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور بیان کرد: طراحان استقبال خوبی برای ثبت آثارشان و دریافت نشان شیما و مالکیت معنوی داشته­اند، که همین امر باعث شده حس رقابت بین طراحان بخصوص طراحان جوانی که در این عرصه قدم گذاشته­اند داشته باشیم. البته طراحان ما باید به این امر توجه داشته باشند ایران کشور 77 اقلیم بوده که هرگوشه از این خاک پوشش خاص و المان­‌های مختص خودش را دارد و طراح باید با توجه به این موضوع، مدل­‌هایی را طراحی کند که برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی و آمیخته با فرهنگ بومی و سنتی اقوام ایرانی باشد و همچنین این طرح­ها مورد توجه و تأیید عموم و عرف جامعه نیز قرار گیرد.

مینوکریم نیا طراح لباس، پژوهشگر و مدرس دانشگاه یکی از داوران این کمسیون نیز با اشاره به اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس با همکاری طراحان این عرصه توانست تغییرات خوبی در پوشش جامعه بوجود بیاورد، افزود: در سالهای قبل پوشش در جامعه بخصوص پوشش بانوان از لحاظ کاربردی جایگاه خوبی نداشت ولی اکنون کارها با اصول طراحی و با استفاده از رنگ ارائه می­شود و باعث شده مردم بیشتر از طرح­های ایرانی استفاده نمایند.

فاطمه بهرامی از دیگر داوران این کمیسیون نیز بیان داشت: متاسفانه برخی از کارهایی که برای کمیسیون ماده 4 ارائه می‌شود با هدف دریافت شیما و مالکیت معنوی و برای گرفتن بیمه هنرمندان می­باشد، که این امر باعث شده کارها با اصول طراحی ارائه نشده و از نظر این کمیسیون مورد تأیید قرار نگیرد.

نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تاییدیه از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است که به لباس‌ها، زیورآلات، کیف و پایپوش و پوشش سر طراحی شده توسط طراح، داده می‌شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می‌رسد. نشان شیما و امتیار مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع است و نشان می‌دهد طرح طراح، ایده‌ای نو و ناب بوده و متعلق به وی است و سایر افراد تنها با اجازه طراح می‌توانند از آن طرح بهره‌بردای اقتصادی کنند.

دریافت نشان شیما امتیازهایی به شرح زیر است:

طراحانی که 10 نشان شیما دریافت کرده باشند می­توانند از مزیت بیمه هنرمندان بهره‌­مند شوند.

برای شرکت درجشنواره­‌ها، نمایشگاه‌­ها و به چاپ رسیدن اثر در ژورنال، نیاز به نشان شیما است.

در صورت دریافت مالکیت معنوی، اثر به نام طراح ثبت می­‌شود و اگر از اثر کپی برداری شود دادگاه گواهی ثبت اثر را آماره­ای بر طراحی او قرار می­دهد.

طراحان برای آشنایی بیشتر با نشان شیما و امتیاز ثبت معنوی آثار خود می‌توانند به سایت کارگروه ساماندهی مد و لباس به نشانیhttps://iranmode.farhang.gov.ir بخش شناسه یکپارچه مد ایران و شناسه یکپارچه زیورالات مراجعه کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت