سبک زندگی در قامت نهج‌البلاغه | پارسایی دامن آرزو درچیدن است…

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

گروه مد و لباس هنرآنلاین: مد به‌مثابه سبک زندگی، مردمان هر جامعه‌ای را در برابر عناصر فرهنگی متأثر از باورها و اعتقادات قرار داده و سرآغاز هر کنش و واکنش معرفتی و هستی شناسانه است.

در این میان، سخنان حکیمانه بزرگان می‌توانند نقش و جایگاه ویژه‌ای در امر توجه به بنیان‌های فرهنگی و انسانی ایفا کرده و چراغ هدایت آدمیان باشند.

حال‌آنکه امیر مؤمنان علی (ع) با دارا بودن فضائل اخلاقی بی‌شمار در کتاب فصیح نهج‌البلاغه، جان کلام از سبک زندگی متعهد و مجهز به سلاح تقوا و ایمان را به نثر درآورده و جهانی را در ادوار گوناگون تاریخ به سرمنزل کمال هدایت کرده‌اند.

در این مطلب و به بهانه فرا رسیدن سالروز شهادت امام علی (ع)، گذری داریم بر فرازی از نهج‌البلاغه به نیت مرور سبک زندگی در قامت این کتاب شریف…

-ای مردم، پارسایی دامن آرزو درچیدن است و شکر نعمت حاضر گفتن و از ناروا پارسایی ورزیدن و اگر از عهده این کار برنیایید، چند که ممکن است خود را از حرام واپایید و شکر نعمت موجود فراموش منمایید که راه عذر بر شما بسته است با حجّت‎های روشن و پدیدار و کتاب‎های آسمانی و دلیل‎های آشکار.

-به‌یقین بدان که تو به همه آرزوهاى خود نخواهى رسید و تا زمان مرگ بیشتر زندگى نخواهى کرد و بر راه کسى می‌روی که پیش از تو می‌رفت پس در به دست آوردن دنیا آرام باش و در مصرف آنچه به دست آوردى نیکو عمل کن زیرا چه‌بسا تلاش بی‌اندازه براى دنیا که به تاراج رفتن اموال کشانده شد.

-پس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برایشان تعیین کرده است و تو را به رعایتش فرمان داده است و از بیت‌المال و محصول زمین‎های غنیمتی اسلام سهمی برایشان در نظر بگیر چراکه برای دورترین مسلمانان، همانند نزدیک‎ترینشان سهمی هست و تو مسئول رعایت حق همگانی.

-روزگار را دو چهره است: روزی از تو و روزی بر تو. در آن روزی که از توست سرکشی بنه و روزی که بر توست تن به شکیبایی ده!

جبران آنکه با نگفتن از دست نهاده‎ای آسان‎تر است از تدارک آنچه با گفتن از دست داده‎ای و نگاهداری آنچه در مشک است با استوار بستن در آن با بند است. آنچه در دست است نگهداری، بهتر از آن است که آنچه نزد دیگران است خواهی.

-ابزار ریاست فراخی سینه است.

-شادمانی مؤمن در رخسار اوست و اندوهش در دلش، سینه او فراخ‎ترین است و نفس او خوارترین؛ برتری‌طلبی را دوست نمی‎دارد و از شهرت‎طلبی گریزان است و اندوهش دراز است و همتش فراز…

-شکیبا پیروزی را از کف ندهد گر چه روزگارانی بر او گذرد.

-به نیکی‌ها امر کن و خود نیکوکار باش و با دست و زبان بدی‌ها را انکار کن و بکوش تا از بدکاران دور باشی و در راه خدا آن‌گونه که شایسته است تلاش کن و هرگز سرزنش ملامتگران تو را از تلاش در راه خدا باز ندارد.

-شناخت خود را در دین به کمال رسان، خود را براى استقامت در برابر مشکلات عادت ده که شکیبایى در راه حق عادتى پسندیده است.

 -نفس خود را میزان خود و دیگران قرار ده پس آنچه را که براى خود دوست دارى براى دیگران نیز دوست بدار و آنچه را که براى خود نمی‌پسندی براى دیگران مپسند.

-ستم روا مدار آن‌گونه که دوست ندارى به تو ستم شود. نیکوکار باش آن‌گونه که دوست دارى به تو نیکى کنند و آنچه را که براى دیگران زشت می‌داری براى خود نیز زشت بشمار و چیزى را براى مردم رضایت بده که براى خود می‌پسندی.

-روزى دو قسم است، یکى آنکه تو آن را می‌جویی و دیگر آنکه او تو را می‌جوید و اگر تو به‌سوی آن نروى خود به تو خواهد رسید.

-چه زشت است فروتنى به هنگام نیاز و ستمکارى به هنگام بی‌نیازی. همانا سهم تو از دنیا آن اندازه خواهد بود که با آن سراى آخرت را اصلاح کنى.

-هرگز از تأخیر اجابت دعا ناامید مباش زیرا بخشش الهى به‌اندازه نیت است. گاه، در اجابت دعا تأخیر می‌شود تا پاداش درخواست‌کننده بیشتر و جزاى آرزومند کامل‌تر شود و گاهى درخواست می‌کنی اما پاسخ داده نمی‌شود زیرا بهتر از آنچه خواستى به‌زودی یا در وقت مشخص به تو خواهد بخشید.

منبع:/http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR