ناصربخت: امکانات آموزش آنلاین تئاتر نسبت به سه ماه اول شیوع کرونا بهتر شده است | از نمایش‌های شادی‌آور تا تاریخ تحلیلی تئاتر ایران

گروه تئاتر هنرآنلاین: محمدحسین ناصربخت، نویسنده، پژوهشگر و استاد تئاتر و هنرهای نمایشی درباره جدیدترین فعالیت‌های خود به هنرآنلاین گفت: من در حال حاضر دو پروژه پژوهشی نسبتاً جدید دارم که مدتی است در این زمینه‌ها کار می‌کنم. یکی از آن‌ها پیرامون اسناد نمایش‌های شادی‌آور ایرانی در دوران پهلوی است. در واقع اتفاقاتی است که ما بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ در حوزه نمایش‌های شادی‌آور ایرانی رخ داده است. این پروژه تقریباً رو به اتمام است و ویرایش‌های نهایی آن را انجام می‌دهم. یک سری سندهای جدید که در آرشیو اداره نگارش موجود بود را معرفی و بررسی کرده‌ام.

وی ادامه داد: پژوهش دیگر من در زمینه تاریخ تحلیلی تئاتر ایران است. فاز اول آن که تا سال ۱۳۵۷ و زمان پیروزی انقلاب اسلامی است را تمام کرده‌ام و فقط تحلیل درباره برخی آثار نمایشی باقی مانده است. تقریباً ۷۵ درصد این کار را انجام داده‌ام و امیدوار هستم که این کارها را تا پایان تابستان به اتمام برسانم.

این نویسنده درخصوص زمان انتشار کتاب‌هایش عنوان کرد: فاز اول این کارها با یک پروژه در دانشگاه هنر آغاز شدند ولی هنوز درباره این موضوع که آن‌ها را کجا منتشر کنم تصمیم نگرفته‌ام. هر کجا طالب باشند این کارها را منتشر کنند من سعی خواهم کرد این کار را انجام دهم. از آنجایی که نشرهای خصوصی نمی‌توانند در اینترنت سرمایه‌گذاری کنند باعث می‌شود مخاطبان کمتر امکان خرید داشته باشند.

ناصربخت هدفش از انجام این پژوهش‌ها را این‌گونه بیان کرد: این پژوهش‌ها نتیجه فعالیتی است که من در سال‌های اخیر داشتم. من در دانشگاه بیشتر در حوزه نمایش‌های ایرانی و شرقی تدریس می‌کنم. به هر حال تجربیاتی که در این سال‌ها به دست آورده‌ام را سعی کرده‌ام تدوین کنم. هدف من از انتشار این کتاب‌ها بیشتر مطالعه دانشجوبان و علاقه‌مندان تئاتر است.

وی که عضو هیئت علمی دانشگاه هنر است، درخصوص امکانات سخت‌افزاری آموزش آنلاین و مقایسه آن با امکانات سال گذشته گفت: امکانات نرم‌افزاری تا حدودی تغییر کرده. حداقل در دانشگاه هنر و دانشگاه سوره که من تدریس می‌کنم، مسئولین دانشگاه تلاش کرده‌اند تا جایی که ممکن است فضای مناسبی را ایجاد کنند ولی نمی‌توانیم بگوییم کاملاً مطلوب است چون ما ناگهان با این شرایط روبرو شدیم. در حال حاضر امکانات آموزش آنلاین نسبت به سه ماهه اول شیوع ویروس کرونا بهتر شده و ما جلوتر رفته‌ایم. اساتید و دانشجویان هم نسبت به اوایل با این سیستم آشناتر شده‌اند ولی واقعیت این است که در حوزه تئاتر نمی‌شود دروس را به صورت مجازی دنبال کرد. تجربه گروه بودن برای دانشجوی تئاتر مهم است و این مسئله یک سری مشکلات را به‌خصوص در بخش عملی پایان‌نامه‌ها پدید آورده است. درست است که ما دچار مشکلات زیادی شده‌ایم ولی همین فضای مجازی گاهی پیشنهاداتی را در زمینه تدریس می‌دهد و باعث می‌شود ما برخی از مسائل را تنظیم کنیم. از این جهت شاید آموزش آنلاین فرصت خوبی بوده است.

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: تئاتر باید در عمل اتفاق بیفتد. من امیدوار هستم ما زودتر از این شرایط عبور کنیم و تئاتر در جامعه جریان داشته باشد. به هر حال بخشی از آموزش ما از طریق دیدن این نمایش‌ها اتفاق می‌افتد. فضا برای هنرمندان تئاتر که زندگی‌شان بر مبنای اجراهای تئاتری می‌گذرد بسیار سخت شده است. یک ویژگی تئاتر که آن را از سایر هنرها منفک می‌کند زنده بودنش است. تئاتر در حال حاضر در کل دنیا با این معضل روبروست که این زنده بودن دیگر وجود ندارد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم