یک ایرانی تنها هنرمند خاورمیانه در حراجی فیلیپس لندن

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حراج فیلیپس لندن در حالی برگزار می شود که تنها یک اثر از خاورمیانه متعلق به افشین پیرهاشمی در آن حضور دارد. این اثر که با تکنیک رنگ روغن روی بوم و در ابعاد ۱۱۹ در ۸۹ سانتیمتر در سال ۲۰۰۷ خلق شده است، ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند برآورد قیمت شده است.

در میان نقاشان به نامی که آثاری از آن‌ها در این حراجی فیلیپس حضور دارد می‌توان به جوزف بویز، گرهارد ریشتر، اندی وارهول، دیمن هرست، ویکتور وازارلی، دیه گو جیاکومتی، آرمان، فرانتز کلاین، لوسی اسمیت، سیدنی شرمن، تریسی امین، سارا لوکاس، الکساندر کالدر و… اشاره کرد.

افشین پیرهاشمی متولد ۱۳۵۳با برنده شدن در پنجاه و ششمین بینال نقاشی تهران و سپس کسب جایزه برتر در دومین بی ینال بین المللی پکن در سال ۲۰۰۴ نگاه ها را به خود جلب کرد. پس از آن موفقیت هایی در حراج های بین المللی از جمله کریستیز خاورمیانه به دست آورد؛ از جمله خلق دو رکورد نیم میلیون دلاری در حالی که زیر ۴۰ سال داشت. اکتبر ۲ سال پیش نشریه هافینگتون‌پست آمریکا، افشین پیرهاشمی را در زمره ۶ هنرمندی انتخاب کرد که در منطقه خاورمیانه الهام بخش هستند. این مجله به سبب سه‌بار حضور پیاپی پیرهاشمی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر جهان و نیز آمارهای فروش دو مؤسسه «آرت‌پرایس» و «فیاک» مستقر در پاریس چنین عنوانی به او داد.

در حراج فیلیپس پیش رو که آخرین روز ماه ژوئن برگزار می شود برخی برآورد قیمت های آثار هنری عبارتند از: اثر تونی کراگ با قیمت پایه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار پوند، آثار ویکتور وازارلی و گرهارد ریشتر هر یک با قیمت پایه ۱۲۰ تا ۱۸۰ ، دو اثر از دیمن هرست ۱۵۰ تا ۲۰۰ و ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند، اثر جف الرود با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پوند و در میان آثار ارزان تر و البته کوچک تر آثار الکساندر کالدر و آرمان هر یک ۲۵ تا ۳۵ هزار پوند روی میز حراجی می روند.

نزدیک به یک دهه است افشین پیرهاشمی نمایشی انفرادی در تهران نداشته است و تنها گاهی تک آثاری از او مربوط به دهه ۷۰ خورشیدی توسط مجموعه داران در نمایشگاه گروهی به نمایش در آمده است. او چند سالی است با گالری بین المللی« ایام» که در سال ۲۰۰۶ با هدف معرفی مفاخر هنری خاورمیانه تاسیس شد وارد قرارداد شده است، این گالری معتبر در سال ۲۰۱۴ در لندن و در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ در دوبی نمایش های انفرادی از پیرهاشمی ارائه کرد.

57241

 

منبع: خبرآنلاین | http://khabaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت