متفکر: مدیران حوزه صنایع‌دستی و دوخت‌های سنتی از جمع همین خانواده انتخاب شوند

گروه مد و لباس هنرآنلاین: مریم متفکر هنرمند اهل استان قزوین است که فعالیت خود در زمینه دوخت‌های سنتی را از دوران کودکی آغاز کرده و گلدوزی و شماره‌دوزی از نخستین تجربیات او بوده است.

متفکر درباره روند فعالیت‌های خود به خبرنگار هنرآنلاین گفت: از همان دوران نوجوانی، دوره‌های صنایع‌دستی و فنی حرفه‌ای را پشت سر گذاشتم و با رشته‌های مختلف رودوزی‌های سنتی همچون چهل‌تکه، سرمه‌دوزی، گلدوزی، پته‌دوزی و بسیاری دیگر از رشته‌ها آشنا شدم.

او تصریح کرد: دوره‌های مختلف آموزش خیاطی به‌ویژه در زمینه لباس عروس و لباس‌های مجلسی را نیز پشت سر گذاشتم و سال 82 بود که کارت مربی‌گری خیاطی را دریافت کردم و در راستای توسعه تجربیات موجود در زمینه رودوزی، آموزش در آموزشگاه‌های مختلف را آغاز کردم.

متفکر با اشاره به اینکه در سال 86 آموزشگاه مستقل خیاطی و صنایع‌دستی را با عنوان «کلبه هنر» تأسیس کرده و بیشتر تمرکز خود را معطوف به جریان آموزش ساخته است، اذعان داشت: ارزش آثار هنری به حدی بالاست که هرقدر هم بخواهیم در مسیر آموزش صحیح و اصولی آن گام برداریم، بازهم نیاز به تلاش بیشتر خواهد بود چراکه فرایند آموزش بدون توجه به اصالت و هویت آثار و محصولات این بخش نمی‌تواند آن‌گونه که بایدوشاید نتیجه‌بخش واقع شود.

این فعال حوزه دوخت‌های سنتی با اشاره به تأثیرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر تمامی بخش‌ها ازجمله صنایع‌دستی اظهار داشت: کرونا بر روی بسیاری از فعالیت‌ها تأثیر گذاشت و برپایی نمایشگاه‌ها در زمینه صنایع‌دستی که تأثیر بسزایی در روند رو به رشد این عرصه داشتند را تحت‌الشعاع قرار داد.

او با اشاره به اینکه در عین حال بسیاری از پارچه‌ها، یراق‌آلات و متریال اولیه را که پیش از کرونا خریداری کرده بودیم تا به اکنون استفاده نکرده است، افزود: ایجاد فرصت رقابت و هم‌افزایی در قالب نمایشگاه‌ها برداشته شده و برگزاری دوره‌های آموزشی به شکل مجازی هم که تااندازه‌ای مؤثر بوده، نتوانسته آن‌گونه که بایدوشاید نیاز جامعه علاقه‌مند را مرتفع سازد.

متفکر درباره شرایط حمایت از هنرمندان استان قزوین اذعان داشت: این اتفاق به‌طور نسبی رقم می‌خورد اما نیاز است که این حمایت‌ها افزایش یابد. نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که بعضاً مدیران متولی در حوزه‌هایی همچون صنایع‌دستی تجربه و پیشینه فعالیتی ندارند و بهتر است مدیران دولتی یا خصوصی در این بخش به‌منظور درک بیشتر از شرایط و چالش‌های موجود از میان جمع خانواده فعال در این حوزه انتخاب شوند.

او در خاتمه تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در شهرهای مختلف فرصت آشنایی با فرهنگ‌ها و آداب‌ورسوم مناطق مختلف را ایجاد می‌کند و امید است پس از عبور از بحران کرونا و ازسرگیری سفرهای استانی هنرمندان، میزبانان شرایط آشنایی هر چه بیشتر مهمانان با ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، تاریخی و جغرافیایی مناطق را فراهم آورند تا زمینه و بستر لازم برای بهره‌گیری هر چه بیشتر این ظرفیت‌ها در حوزه مد و لباس فراهم شود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم