مودبیان دفاتر هجدهم تا بیستم «طنزآوران جهان نمایش» را به ناشر سپرد | از نیکلای گوگول روس تا ژول رومن فرانسوی

گروه تئاتر هنرآنلاینداریوش مودبیان نویسنده، کارگردان، بازیگر و مترجم تئاتر درباره فعالیت این روزهای خود به خبرنگار هنرآنلاین گفت: من در حال حاضر با همکاری انتشارات گویا مشغول تهیه و پیش بردن مجموعه «طنزآوران جهان نمایش» هستم. دفترهای پانزدهم، شانزدهم و هفدهم این مجموعه پایان سال گذشته منتشر شدند.

او افزود: دفتر هفدهم به اسلاومیر مروژک اختصاص دارد. البته در دفتر سوم هم نمایشنامه‌هایی از مروژک آورده بودم. این بار سه نمایشنامه دیگر با نام‌های «مهاجران»، «روباه فیلسوف» و «سفارتخانه» را از این طنزپرداز معاصر لهستانی آورده‌ام که تقریباً یک کتاب حدود ۲۱۰ صفحه‌ای شد. من نمایشنامه‌های «مهاجران» و «سفارتخانه» را قبلاً چاپ کرده بودم ولی «روباه فیلسوف» برای اولین بار بود که چاپ می‌شد.

این مترجم با اعلام اینکه چاپ مجموعه «طنزآوران جهان نمایش» ادامه‌دار خواهد بود، اضافه کرد: دفترهای هجدهم، نوزدهم و بیستم مجموعه نیز در حال حاضر در چاپخانه هستند. ما می‌خواستیم کتاب را نوروز امسال منتشر کنیم ولی مسائلی به وجود آمد که چاپ آن‌ها را به تاخیر انداخت. با این حال فکر می‌کنم کتاب‌ها هفته آینده منتشر شوند.

مودبیان اظهار داشت: دفاتر هجدهم و نوزدهم به نیکلای گوگول داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس مشهور روس در قرن نوزدهم اختصاص دارد. دفتر هجدهم فقط یک نمایشنامه بلند به نام «بازرس» دارد که در ایران نمایشنامه معروفی است. البته پیش از این هم ترجمه شده ولی این ترجمه‌ای است که من سال‌های سال روی آن کار کرده‌ام.

وی گفت: ما این نمایش را در سال ۱۳۵۱ با یک ترجمه قدیمی به کارگردانی زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی در تئاتر ۲۵ شهریور که امروز سنگلج نام دارد روی صحنه بردیم و یکی از کارهای پرفروش و پراجرای آن‌ سال‌ها بود. ما آن نمایش را حدود شش ماه اجرا کردیم. تقرییا بسیاری از بزرگان تئاتر در آن دوران از جمله آقای علی نصیریان، زنده‌یاد مهین شهابی، خانم هما روستا، آقای ایرج راد، زنده‌یاد اسماعیل داورفر، آقای رضا کرم‌رضایی، آقای محمد مطیع و سروش خلیلی در آن نمایش حضور داشتند. من در همان سال‌ها نقش اصلی نمایش «بازرس» را بازی می‌کردم و از همان جا از طرف آقای انتظامی مأمور شدم روی متن هم کار کنم. آقای کرم‌رضایی هم در این مسیر به من کمک کردند. من سال‌ها بعد به یاد آن سال‌ها آمدم نمایشنامه «بازرس» را مجدد ترجمه کردم و در دفتر هجدهم مجموعه «طنزآوران جهان نمایش» آوردم.

این مترجم با بیان اینکه دفتر نوزدهم هم به نیکلای گوگول اختصاص دارد، توضیح داد: گوگول دو نمایشنامه معروف دیگر با نام‌های «عروسی» و «قماربازان» دارد که در دنیا همچنان اجرا می‌شوند. نمایشنامه‌های گوگول طنز اجتماعی قوی دارند که از دوران روسیه تزار حرف می‌زند. نیکلای گوگول در هر دو نمایش صفات نیکوهیده انسان را مورد نقد قرار می‌دهد ولی از آنجا که یک موقعیت کمدی است قابلیت تعمیم دارد.

داریوش مودبیان در پایان درباره دفتر بیستم نیز گفت: دفتر بیستم آخرین دفتری است که این بار بیرون خواهد آمد و به ژول رومن نویسنده قرن بیستم فرانسه اختصاص دارد. رومن یک طنزپرداز بسیار نام‌آور در اروپاست. من در این دفتر دو نمایشنامه به نام‌های «دکتر کنوک» و «دوچرخه سه ستاره» را آورده‌ام که هر دو آن‌ها نمایش‌های کمدی هستند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم