مونولوگ‌های روزبه حسینی منتشر می‌شود | پیشنهادی برای دانشجویان و هنرجویان بازیگری

گروه تئاتر هنرآنلاین: روزبه حسینی، نویسنده و کارگردان تئاتر درباره جدیدترین فعالیت‌های خود به خبرنگار هنرآنلاین گفت: من ترجیح می‌دهم درباره مجموعه کتابی حرف بزنم که مجوز آن را گرفته‌ام. این کتاب «آنچه می شنوی ساز کج کوک سکوت است» نام دارد. در واقع این نمایشنامه یک نمایشنامه قدیمی است که اجراهای متعددی از آن در ایران شده است. من در سال 1384 آن را در کارگاه نمایش تئاتر شهر اجرا کردم و پس از آن جوان‌های زیادی در شهرستان‌های مختلف آن را اجرا کردند. این نمایشنامه علاوه‌بر شش تک‌گویی دیگر منتشر می‌شود. در آن شش تک‌گویی دیگر نیز دو کار کاملاً جدید دارم که تاکنون اصلاً اجرا نشده‌اند.

او درخصوص نمایشنامه‌های جدیدی که در این مجموعه کتاب نوشته است، توضیح داد: یکی از آن‌ها با نام «می‌تونی در 20 دقیقه کل کف دریا رو بروفی» در ساحل دریا اتفاق می‌افتد و باید اجرای محیطی شود. داستان آن درباره شخصی است که از تهران رفته و در سواحل خلیج فارس معرکه گرفته. طبیعتاً نوع نمایش هم یک جور مدرن شده سنت معرکه‌گیری در تئاتر ما است.  یک نمایشنامه دیگر با نام  «خواب‌خواری در کافه شبه روشنفکری…» دارم که مشخصاً آن را برای اجرای خانم سیما شکری نوشته‌ام. این نمایش درباره آدمی است که معبر خواب است و خواب آدم‌ها را تعبیر می‌کند. هر دوی این نمایش‌ها ضمن اینکه تاریخ مصرف ندارند، به مسائل روز هم پرداخته‌اند. من نمایش «خواب‌خواری در کافه شبه روشنفکری…» را پس از درگذشت استاد محمدرضا شجریان نوشتم. به همین خاطر پاراگرافی که راجع به مرگ حرف می‌زند از سقراط شروع می‌شود و به کیارستمی و شجریان می‌رسد. این نمایش اگر ده سال دیگر اجرا شود ممکن است درخصوص یک شخصیت دیگری جنبه وسیع پیدا کند.

این نویسنده تئاتر با اعلام اینکه کتاب جدیدش توسط نشر افراز منتشر می‌شود، درباره اهدافش از انتشار این کتاب گفت: یکی از نیت‌های مهمی که داشتم نگاه به مرکز تئاتر استان‌ها بود. با زنده‌یاد الوند رایزنی داشتم که بچه‌های شهرستان بتوانند از این متن‌ها استفاده کنند چون آن‌ها عموماً دنبال کارهای تک پرسوناژ هستند. هدف دیگرم این بود که دانشجویان و هنرجویان بازیگری که عموماً به سوی بازی تک نفره پیش می‌روند هم بتوانند از این متون استفاده کنند و مدام به سراغ «آنتیگونه» و «هملت» نروند.

حسینی درباره سایر نمایشنامه‌های این مجموعه اظهار داشت: یک نمایشنامه دیگر در این مجموعه به نام «هزار شماره نامعکوس» است که 20 سال پیش نوشته است. تاکنون چند کارگردان کوشیده‌اند که این نمایش را اجرا کنند ولی نتوانسته‌اند. در حال حاضر خانم آتیه جاوید دارد روی آن کار می‌کند تا بتواند نمایش را تا نیمه سال به روی صحنه ببرد. در این مجموعه یک نمایشنامه دیگر به نام «به حق شرف لا اله الا الله» دارم که درباره یک زن بستری شده در تیمارستان است. من به متون دیگر به چشم متون کارگاهی نگاه می‌کنم که بین من، گروه نویسندگان و هنرجویان بازیگری کار شده و روی صحنه رفته است. من کمبود نمایشنامه ندارم که بیایم نمایشنامه‌ای که دانشجو حتی 20 درصد هم در آن دخیل بوده را به نام خودم چاپ کنم. اساساً  از این عادت‌ها ندارم و هیچوقت چنین کاری نمی‌کنم. یک متن دیگر هم در این کتاب دارم که بارها توسط خودم و دیگران اجرا شده است.

وی در پاسخ به این سوال که کتاب «آنچه می شنوی ساز کج کوک سکوت است» چه زمانی منتشر می‌شود، بیان کرد: ما فعلاً به نفع مخاطب ترمز کرده‌ایم که امید داشته باشیم تا قیمت کاذب کاغذ در بازار کتاب بشکند و ما مجبور نشویم یک کتاب 60- 70 صفحه‌ای را به قیمت 40 هزار تومان منتشر کنیم. هدف ما این است که این کتاب را دانشجویان و بچه‌های تئاتر استان ها استفاده کنند و دوست داریم به این هدف‌مان برسیم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم